Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcie planety pozasłonecznej HD95086 b


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule. Więcej na ten temat w linku poniżej.

 

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Pierwsze-zdjecie-planety-pozaslonecznej-HD95086-b,wid,15702777,wiadomosc.html?smg4sticaid=610b68

 

Cóż. Przynajmniej wiadomo, że metody pośrednie poszukiwania planet, jakimi do tej pory posługiwali się astronomowie, jednak działają i wykryte planety faktycznie tam są. Nie to, żebym miał wcześniej jakieś większe wątpliwości, jednak zawsze dobrze jest coś zobaczyć. Każde nowe zdjęcie dodaje cegiełkę "pewności". To zawsze wydatnie zwiększało wiarygodność danych ;)

 

Za kilka lat (jakieś 8 - 9 lat) uruchomiony zostanie E-ELT, czyli europejski teleskop o średnicy zwierciadła dochodzącej do 40m (dokładnie 39,3m). Nie wiem jak wy, ale ja mam przeczucie, że fotki z tego teleskopu mogą dużo namieszać w dotychczasowej wiedzy o wszechświecie. Liczę na odkrycia, które wywrócą wszystko do góry nogami :P

 

 

PS. Ciekawe, czy dotrwamy do czasów jakiejś rewolucji w astronomii amatorskiej, która pozwoli nam z domowego ogródka przyjrzeć się choćby obiektom z pasa Kuipera. Na rozwój optyki w obecnej formie nie ma co liczyć, bo ta już osiągnęła maksimum i można tylko zwiększać rozmiary luster... może jakieś rozwiązania cyfrowe, a może jeszcze coś innego... Zawsze chciałem rzucić okiem na Plutona ;) Pozostaje czekać do 2015 i zadowolić się fotkami...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wy, ale ja mam przeczucie, że fotki z tego teleskopu mogą dużo namieszać w dotychczasowej wiedzy o wszechświecie. Liczę na odkrycia, które wywrócą wszystko do góry nogami :P

 

No myślę . Gdybym to ja wyłożył miliard euro (to oficjalna prognoza kosztów <_< ), to też bym liczył na jakieś rewolucje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miliard euro to moim zdaniem dość adekwatna suma za największy teleskop świata. 2,5 mld $ kosztował pewien pojazd, który nic rewolucyjnego nie odkrył i nie odkryje.

 

porównując do programu Apollo... te wszystkie zabawki są budowane właściwie za darmo :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.