Skocz do zawartości

Wkrótce 50 rocznica lotu Walentyny Tiereszkowej - ciekawostki...


Hermes1937

Rekomendowane odpowiedzi

W tym miesiącu mija okrągła – 50 – rocznica lotu pierwszej kobiety w Kosmosie – Walentyny Tiereszkowej (może później coś o tym locie napiszę – mam trochę zdjęć...).

 

Kilka lat temu przegrałem sobie na dysk piosenkę "Filipinek" - "WALA-TWIST". Mimo że płyta ma prawie 50 lat i była grana na takich gramofonach, jak "Bambino", do dziś jest w niezłym stanie, a po komputerowej korekcie nagrania - brzmi całkiem sympatycznie.

post-14903-0-65989200-1370894373_thumb.jpg

 

A oto zagadka związana z Tiereszkową i tą płytą (i proszę o odpowiedzi).

Jakiś miesiąc temu, w teleturnieju "Jeden z dziesięciu", jednemu z uczestników zadano pytanie muzyczne :
"Komu poświęcony jest przebój "Filipinek" – "WALA-TWIST ?" (i puszczono tę piosenkę).
Jaką odpowiedź dał ten gracz ??

Ciekawostka: w piosence jest taki fragment zwrotki:
"...Walentyna, Walentyna, to pierwsza w świecie podniebna MISS..."
Dzieci jednej ze szkól podstawowych w Polsce zaśpiewały publicznie (nie wiem czy Tiereszkowej osobiście):
"...Walentyna, Walentyna, to pierwsza w świecie podniebna MYSZ..." :)

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem dodać pewną ciekawostkę. Niedawno czytałem artykuł o dwóch włoskich radioamatorach, którzy od dnia pojawienia się Sputnika próbowali nasłuchiwać sygnał przez niego nadawany. Radzieckie media podały, chwaląc się wyczynem swoich naukowców, częstotliwość i włoskim nasłuchowcom udało się odebrać sygnał Sputnika. Niestety, ich ciekawość zaowocowała również dramatycznymi akcentami. Mianowicie w niedługim czasie Rosja przeprowadzała próby z ludźmi, przed Gagarinem i Tiereszkową, które nie kończyły się najlepiej dla astronautów. Z rozmów załóg wynikało, że mają kłopoty, podawali odczyty temperatury, błagali o pomoc, słychać było krzyki płonących ludzi, niektórzy astronauci prawdopodobnie odbili się od atmosfery i zginęli w otchłani kosmosu. Radioamatorzy zarejestrowali również kobietę, która brała udział w jednym z eksperymentów, informowała z e strachem w głosie, że temperatura rośnie, pytała czy ją sprowadzą bezpiecznie na ziemię – być może też zginęła. Cenzura i propaganda nie mogła podawać informacji o niepowodzeniach, dane astronautów, którzy zginęli i fakty katastrof były utajniane. Doniesieniami i współpracą z włoskimi radioamatorami zainteresowała się CIA. Należałoby przy tej okazji uczcić pamięć wszystkich astronautów, tych jawnych i tych skazanych na zapomnienie, którzy w historii podboju kosmosu poświęcili życie i zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w zasadzie dwa artykuły:

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/smierc-na-orbicie,1,5527556,wiadomosc.html
http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/moskwa-mamy-problem/

ale wpadłem na informację o filmie telewizyjnym na ten temat (włoska telewizja emitowała):
Film:

Info o filmie: http://www.planeteplus.pl/dokument-kosmiczni-hakerzy_29332#ixzz2VwTqAMdX

KOSMICZNI HAKERZY
I Pirati dello spazio
reżyser: Alessandro Bernard, Enrico Cerasuolo, Paolo Ceretto
film dokumentalny, Włochy, 2007, 52 min.

Poszperam jeszcze :)

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką odpowiedź dał ten gracz ?? Będę strzelał : Błędną ;) (posłance Grodzkiej?)

 

Czy posłanka Grodzka ma na imię Wala (lub Walentyna) ?

 

Ułatwię odpowiedzi - uczestnik wymienił osobę, która nie ma żadnego z dwóch podanych wyżej imion :)

Wieczorem podam prawidłową odpowiedź (warto przy tym siedzieć...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WALA TWIST

 

CZYŻBY chodziło o znaną Polską sportsmenkę z dawnych lat?

 

Wikipedia

 

Walasiewicz zginęła 4 grudnia 1980 roku w czasie napadu na sklep, została postrzelona przez napastnika. Zgodnie z amerykańskim prawem dotyczącym zgonów nienaturalnych, ciało zostało poddane sekcji zwłok. Okazało się, że w rzeczywistości sportsmenka była obojnakiem, to znaczy posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe (jednak nie w pełni rozwinięte)[2]. Badania genetyczne wykazały, że miała też chromosom Y[3][4].

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem dodać pewną ciekawostkę. Niedawno czytałem artykuł o dwóch włoskich radioamatorach, którzy od dnia pojawienia się Sputnika próbowali nasłuchiwać sygnał przez niego nadawany. Radzieckie media podały, chwaląc się wyczynem swoich naukowców, częstotliwość i włoskim nasłuchowcom udało się odebrać sygnał Sputnika. Niestety, ich ciekawość zaowocowała również dramatycznymi akcentami. Mianowicie w niedługim czasie Rosja przeprowadzała próby z ludźmi, przed Gagarinem i Tiereszkową, które nie kończyły się najlepiej dla astronautów. Z rozmów załóg wynikało, że mają kłopoty, podawali odczyty temperatury, błagali o pomoc, słychać było krzyki płonących ludzi, niektórzy astronauci prawdopodobnie odbili się od atmosfery i zginęli w otchłani kosmosu. Radioamatorzy zarejestrowali również kobietę, która brała udział w jednym z eksperymentów, informowała z e strachem w głosie, że temperatura rośnie, pytała czy ją sprowadzą bezpiecznie na ziemię – być może też zginęła. Cenzura i propaganda nie mogła podawać informacji o niepowodzeniach, dane astronautów, którzy zginęli i fakty katastrof były utajniane. Doniesieniami i współpracą z włoskimi radioamatorami zainteresowała się CIA. Należałoby przy tej okazji uczcić pamięć wszystkich astronautów, tych jawnych i tych skazanych na zapomnienie, którzy w historii podboju kosmosu poświęcili życie i zdrowie.

http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/moskwa-mamy-problem/

 

Jak uda mi sie dotrzeć do nagrań to wrzucę.Kiedyś je odsłuchiwałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do offtopicu. Oto cytat z jednego z podanych linków:

 

"Zdziwienie braci Cordiglia musiało być ogromne, gdy za pomocą domowej roboty sprzętu, udało im się odebrać nikły sygnał. Zbieg okoliczności sprawił, iż nad ich rodzinną miejscowością – Turynem – przebiegały orbity obiektów wystrzeliwanych przez Sowietów. Co więcej, był to jedyny taki obszar w Europie Zachodniej. Zachęcone sukcesem rodzeństwo, postanowiło od tej pory bacznie śledzić kosmiczny wyścig mocarstw."

 

Przecież to herezje!

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/moskwa-mamy-problem/

 

Jak uda mi sie dotrzeć do nagrań to wrzucę.Kiedyś je odsłuchiwałem

 

Heh ... do późnej nocy przeszukiwałem nagrania 75 edycji Jeden z dziesięciu i nie znalazłem tego fragmentu gdzie padła odpowiedź... a oglądałem ten odcinek wcześniej w telewizji i pamiętam dobrze, że był to gracz na którejś z pierwszych pozycji...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do offtopicu. Oto cytat z jednego z podanych linków:

 

"Zdziwienie braci Cordiglia musiało być ogromne, gdy za pomocą domowej roboty sprzętu, udało im się odebrać nikły sygnał. Zbieg okoliczności sprawił, iż nad ich rodzinną miejscowością – Turynem – przebiegały orbity obiektów wystrzeliwanych przez Sowietów. Co więcej, był to jedyny taki obszar w Europie Zachodniej. Zachęcone sukcesem rodzeństwo, postanowiło od tej pory bacznie śledzić kosmiczny wyścig mocarstw."

 

Przecież to herezje!

 

Trafnie!

Turyn jest położony w "kontynentalnej" części Włoch więc musiałyby latać i nad innymi częściami Europy!

Zygzakowania nie ma :)

 

Ja akurat (z racji wieku [53] chociażby) znam zakłamanie tamtych czasów i dlatego ukrywanie nieudanych lotów

wydaje mi się dosyć prawdopodobne.

 

Pozdrawiam

p.s.

wymazuję coś w poprzednim moim poście coby wątek był nieodlotowy bo i tak zahacza o odlot :)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ... do późnej nocy przeszukiwałem nagrania 75 edycji Jeden z dziesięciu i nie znalazłem tego fragmentu gdzie padła odpowiedź... a oglądałem ten odcinek wcześniej w telewizji i pamiętam dobrze, że był to gracz na którejś z pierwszych pozycji...

Na podstawie mojej informacji o przeprowadzonej przeze mnie rozmowie telefonicznej z kimś z tej (astronautycznej) dziedziny mogę dodać, że musiał to być odcinek "Jeden z dziesięciu" z 28 albo 29 maja br (więc tylko dwa tygodnie temu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź znalazłem na stronie http://www.facebook.com/jedenzdziesieciu

Naprawdę nieźle zakręcona :D To był 19. odcinek z 29 maja.

Nie podaję odpowiedzi, żeby nie psuć zabawy.

 

AHAAAA ... no właśnie... tak też mi się zdawało, że to o tę osobę chodziło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na rozwiązanie zagadki.

 

Odpowiedź uczestnika teleturnieju była zaskakująca (i uznana przez prowadzącego jako błędna), ale może jednak miał on rację ? :)
Bo chyba każdy znawca astronomii (i astronautyki), miłośnik dobrej muzyki, wielbiciel "Filipinek", po wysłuchaniu piosenki "WALA-TWIST" powinien odpowiedzieć, że piosenka była dedykowana... ELVISOWI PRESLEY'OWI. :yahoo:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonałe! :D

 

Dzięki Hermesie.

 

Puenta zaskakujaca ale super.

 

sorry za aplauz ale plus mogę dać tylko jeden - choć raz, w innym wątku, udało mi się dać dwa :)

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tutajj jest wszystko

 

http://www.lostcosmonauts.com/default.htm

 

spiskowych teorii nie brakuje ;)

 

Jak powiedziała jedna z moich ulubionych postaci świata nauki ... "to że nie jesteśmy sami we wszechświecie jest bardziej niż pewne"

Zatem, również i wspomniane rewelacje na temat rosyjskich kosmonautów, o których ZSRR wolało nie wspominać jest równie prawdopodobne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.