Jump to content
Sign in to follow this  
Łukasz K

"Sezon Ogryzkowy" czas zacząć

Recommended Posts

Może wykadruj tak, żeby tak koma nie gryzła po oczach. Masz z czego kadrować. Ogryzek OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może wykadruj tak, żeby tak koma nie gryzła po oczach. Masz z czego kadrować. Ogryzek OK.

 

To "ostateczna ostateczność".

 

Pomyślałem, że jak nie da się z tym skutecznie walczyć sprzętowo, to będę wykorzystywał tę tubę do mały celów (np. galaktyki). Ogniskowa 760 mm powinna już wystarczyć, światło F5, a obramowanie zdjęcia z comą, po prostu wyrzucę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kupiłem kamerę QHY8L oraz refraktor Triplet APO TS 80/560. Powiesiłem go na tym samym montażu i jak na razie jestem z tego zestawu zadowolony. Docelowo zbieram już na EQ-6 Pro.
Ten APO ma 520mm (f/6.5).

Jednocześnie mam pytanie, czy ktoś ma pomysł na to jak pozbyć się komy w takim refraktorze?
Musisz mieć płaskie pole, a robi się to takimi układami optycznymi jak "flattener" lub "Field Flattener"

Chociaż nie wiem czy jest sens inwestować w achromat FF, który może być droższy niż sam teleskop.

Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony pierwszym zdjęciem z tego zestawu i zastanawiam się poważnie nad jego dalszym wykorzystywaniem. Jego zalety nad moim APO to ogniskowa (760 mm) oraż światłosiła F5.
Długa ogniskowa wcale nie musi być zaletą - zależy co chcesz robić (wymaga dokładniejszego prowadzenia)

APO ma jedną zasadniczą zaletę - korekcję barwną - nie przypadkowo to właśnie teleskopy Apochromatyczne są stosowane do astrofotografii a nie kilkukrotnie tańsze achromaty.

 

 

Ogryzek fajny, ciutkę za dużo zielonego (w tle)

 

Paweł

Edited by Pav1007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albo to moje wrażenie ale czerwień jest lekko za bardzo pomarańczowa w mgławicy i troszkę za dużo niebieskiego.

 

P.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albo to moje wrażenie ale czerwień jest lekko za bardzo pomarańczowa w mgławicy i troszkę za dużo niebieskiego.

 

P.

 

To bardzo możliwe.

 

To moje pierwsze podejście do tego zestawu. Dodatkowo po raz pierwszy użyłem filtra Baader Contrast Booster, który wycina filoetową część widma aby pozbyć się obwódek wokół gwiazd. To powoduje, że muszę poćwiczyć walkę z kolorem :).

 

Mimo wszystko filtr świetnie radzi sobie z obwódkami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony pierwszym zdjęciem z tego zestawu i zastanawiam się poważnie nad jego dalszym wykorzystywaniem. Jego zalety nad moim APO to ogniskowa (760 mm) oraż światłosiła F5.
Zalety tego BM152s to przede wszystkim apertura, która porównywalna jest ze zwierciadłem 180mm. Światłosiła jest oczywiście ważna ale co innego F5 z apertury 152mm a co innego z apertury 80mm. Dlatego ten achromat jest taki świetny w wizualu. Ja też go mam i próbowałem foto ale z DSLR. Wyniki sporo gorsze od tego co pokazałeś ale robiłem z DSLR do 30 sek bez guidingu i zawsze miałem na obrazku to co chciałem. choć technicznie nie było to dobre. Ale jako wspomnienia z obserwacji niezłe. Spóbuj też może pożyczyć od kogoś filtr semi-apo do testów. Ta fotka naprawdę jest niezła bo nawet robiąc pełnym trypletem APO na jasnych gwiazdach zawsze będzie jakas obwódka. U mnie po rogach gwiazdy były lepiej skorygowane. Ten achromat to przecież układ petzwala z dodatkowym dubletem skaracającym ogniskową i wypłasazczający pole.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.