Skocz do zawartości

Teleskopy


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

cześć! 120mm refraktorki są jak 150mm lustra czyż nie :?: powiedzcie jak to jest bo za bardzo niewiem :roll: , właściwie jakie są plusy i minusy refraktorów, poza plusem pierwszych, że nietrza nic aluminizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku refraktorów nie masz zasłonięcia częsci obiektywu, przez zwierciadło wtórne jak w teleskopach

zwierciadlanych. Dodatkowo obiektyw refraktora z dobrymi warstwami MC ma sprawnośc optyczną na poziomie

99% tzn. tyle światła dostarcza do okularu. Teleskop zwierciadlany na każdym zwierciadle traci około 10-15%

bo taka jest natura aluminum (świeżo napylone i w idealnym stanie odbija 91% światła). Reflektor więc z definicji

dostarcza do okularu co najwyżej 80% światła.

 

Za to rozdzielczość uzyskiwana przez teleskop zależy od średnicy obiektywu i tutaj 15cm reflektor zawsze

pobije 12cm refraktor, bez względu na sprawność optyczną.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to rozdzielczość uzyskiwana przez teleskop zależy od średnicy obiektywu i tutaj 15cm reflektor zawsze

pobije 12cm refraktor, bez względu na sprawność optyczną.

 

Arek

 

Tu nie był bym taki pewny. Poczytaj wątki dotyczące refraktorów APO. 12cm refraktor może mieć lepszą rozdzielczość niż 20cm newton, gdyż zależy ona w conajmniej równym stopniu od jakości optyki, jak od apertury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Ja zakładam, że porównujemy sprzęt tej samej klasy cenowej. Newton ze zwierciadłem wykonanym

na zamówienie o zadanej dokładności lub RC spokojnie zmierzą się z APO. Jeśli natomiast porównasz 12cm

APO z 15cm Newtonem średniej klasy, to wiadomo, że Newton to porównanie przegra.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy wskazać, że refraktory mają tę przewagę, że w przypadku różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz, refraktor studzi się (przygotowuje do obserwacji) zdecydowanie szybciej niż newton. W przypadku refraktora 100mm jest on gotowy do obserwacji po 30-40 minutach chłodzenia, zaś w przypadku większych newtonów może to być i kilka godzin. Refraktor jest również zdecyodwanie lepszy do obserwacji planet o ile posiada odpowiednią światłosiłe (np f/10). W takim wypadku jest on jednak zdecydowanie słabszy do DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam obecnie Newtona 114900, prosze Was o polecenie mi jakiegoś refraktora do planet tzn jakiej średnicy :?: opłaca sie pakować w refraktor jeszcze mniejszy od mojego newtona

- dla przykładu podam to: co o tym myślicie :?: :roll: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...81c5f78d02d316f

 

Z jakim Newtonem można by było porównać go, jeżeli chodzi o jakość obrazów planet :?:

Ogulnie to chodzi mi o najlepszy teleskop do planet Może Maskótow :roll:, albo jakiś Orion dosepne niebawem w Astrokraku :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostuję. Tała używam niecałe 16 miesięcy. Trudno mi zachwalać Tała, skoro wystawiłem go na sprzedaż właśnie :) . Warto jednak spojrzeć na recenzję, którą jakiś czas temu napisałem. Faktem jest, że tak wciągnęły mnie obserwacje planet, że kupiłem sprzęt wyższej klasy do gapienia się na nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że do porządnych obserwacji planet jak już należałoby zainwestować w min. refraktor 120-127 mm (ew. apo 100mm jak kogoś stać). Sam używam Synty z 200mm lustrem i jest dobrze- widać szczegóły na powierzchni bliższych planet. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Oskar jakoś nie skłoniła mnie twojka recenzja do zakupu tego Tała, ja swoim Newtonem za każdym razem widze Cassiniego 8) w refraktorze powinna byc tym bardziej widoczna i to jak żyletka :D

 

PS oserwowałeś to w południku niebieskim :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć pod uwagę kilka spraw: ja wymam dużo od obrazu który oglądam i nie zadowalam się byle czym, po drugie mam niedobre warunki obserwacyjne i nie obserwuję w południku tylko dalej na zachód. Jeśli chodzi o porównanie z newtonem 114mm refraktora 100mm - to w przypadku planet ja nie mam żadnych wątpliwości co jest lepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ptrzebuje czegoś nadzwyczajnego do planet, nie zadawalam się tak jak Oskar byle czym :wink:

 

Ps tak gdzieś do 3-4tys. wiem że za tyle moge niczego porządnego nie zakupić, niemniej jednak nie moge na to wywalić niewiadomo ile :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za taką cenę dostaniesz niewiele używanego ETX-a 125. Żyleta gwarantowana!

Żyleta to fakt a jutro mija 3 tygodnie od zakupu i ma być dobra pogoda. :Cheers:

Do tej pory używałem go tylko raz w nocy ale już pokazał swoją siłę na kilkunastu obiektach.Mimo wszystko nawet Q4 prezentowała się z niewielkim warkoczem a przecież to układ dość ciemny (f15).

W dodatku to doskonały sprzęt ekspedycyjny na każde zjawisko, kupiłem go z myślą o tranzycie Wenus i zaćmieniu w Turcji w 2006 a także do wszelakich oglądact pospolitych. :mrgreen:

 

Góry także prezentują się w nim doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.