Skocz do zawartości

Pokaz astronomiczny w podstawówce i gimnazjum


mboryc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W zaprzyjaźnionej szkole podstawowej i gimnazjum chciałbym z grupą znajomych przeprowadzić pokazy astronomiczne dla dzieci.

 

Rok temu taki pokaz robiłem dla dzieci znajomych, z zagadkami, interaktywnymi zabawami związanymi z astronomią i Kosmosem. Konspekt w załączeniu. Wyszło super (subiektywnie i w odczuciach dzieci i rodziców), i dlatego to między innymi chciałbym to powtórzyć na większą skalę we wrześniu. Szkoła jest bardzo zainteresowana, dla nich to będzie część całodziennej imprezy szkolnej.

W każdym roczniku podstawówki i gimnazjum jest 2 klasy, mamy pełną dowolność ich podzielenia lub zgrupowania. Każda klasa lub ich grupa miałaby mieć pokaz długości jednej lekcji. Mamy możliwość wykorzystania Stellarium, rzutnika, teleskopu 8'', lornetki, wszelkich materiałów papierniczych i infrastruktury szkoły (sale, korytarze, sala gimnastyczna). Zakładam, że mają też internet (szkoła jest w małej wsi).

Będzie nas 8-15 osób do przygotowania i przeprowadzenia, większość jeszcze bez doświadczenia w astronomii, ale to się szybko zmieni :)

Czytam teraz różne wątki tutaj i znajduję sporo inspiracji.

Wstępnie myślałem żeby wyjść od załączonego konspektu i zrobić 3 wersje: dla klas 1-3, 4-6 i gimnazjum. Zróżnicować zakresem wiadomości i zakresem zabawności. Jeśli byłoby bezchmurne niebo, pokazać plamy na Słońcu projekcją okularową.

 

Bardzo przydadzą się nam rady Forumowiczów. Liczę na Wasze sugestie, pomysły, rady i wskazówki. Jeśli ktoś przeczyta konspekt, to dajcie znać jeśli są błędy :)

 

Cel minimum: żeby choć jedno dziecko się zainteresowało i wciągnęło na dłużej. Może więcej... Może będą z tego nowi Forumowicze... Może któreś z nich będzie kolejnym Polakiem, który znajdzie planetę pozasłoneczną... Może któreś z nich... No właśnie :)

 

pozdrawiam,

mboryc

Pokaz astro 29 maj 2012 konspekt ex-post.pdf

Pokaz astro - pytania.pdf

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Teraz doczepię się takich drobiazgów, ale myślę, że robiących różnicę - traktuj tę wypowiedź jako radę od gimnazjalisty ;)

 

Po pierwsze, wiadomo, że słuchaczami w większości nie będą specjaliści z dziedzin astronomicznych, ale sądzę, że warto jednak pomęczyć ich nieco trudniejszymi kwestiami.

 

Dla klas I-III podstawówki najważniejsza będzie rozrywka - dlatego trzeba dbać o przystępne i trochę zabawowe przedstawienie całej treści.

Z kolei klasy IV-VI to już wbrew pozorom nie są dzieci, więc może przydałoby się zafundować im coś ciekawszego i wymagającego więcej myślenia. Z tego co pamiętam, to chyba w IV klasie są tematy o "miejscu Ziemi w kosmosie", dlatego np. zadanie o wymienienie 4 planet US uważam za bezsensowne, bo pewnie już wszyscy zgromadzeni musieli nauczyć się kolejności wszystkich planet w naszym układzie i o ile trafimy akurat na w miarę uczącą się młodzież, nie powinno być żadnych problemów. Dla gimnazjalistów też wypadałoby przygotować coś ambitnego - najlepiej jakby zahaczyć również o podstawową fizykę - np. przy temacie o migających gwiazdach.

 

Po drugie, w życiu nie zainteresujemy młodych astronomią, przedstawiając im tylko suche treści. Nie chodzi mi tutaj o brak interaktywności takich zajęć albo udostępnianie teleskopów, tylko o tematykę. Mówiąc wyłącznie o gwiazdozbiorach, planetach i teleskopach tylko zniechęcimy ich do tego wszystkiego, a chyba nie o to chodzi. Może odniosłem złe wrażenie, ale patrząc na konspekt, wydaje mi się, że będzie to iście suchy wykład i tylko okazja dla uczniów żeby trochę odpocząć od lekcji. Dlatego warto to zmienić, zapodając co jakiś czas tematy będące "na fali" w tym środowisku, czyli np. krótkie nawiązanie do kosmitów i przyszłości. Również nie zaszkodzi poruszenie tematu Big Bangu, bo to pewnie i zaciekawi, i nauczy ;)

Kolejna uwaga: nie radzę używać twierdzenia Wielki Wóz, bo już po zakończeniu prelekcji w głowie większości pozostanie on jako gwiazdozbiór, dlatego dla starszych może warto wprowadzić też pojęcie "asteryzm" i wyłożyć krótko czym różni się Wielki Wóz od Wielkiego Misia Płci Damskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. o naprawdę ma być "odpoczynek od lekcji" :)

A co jest jeszcze "na fali"?

Rzeczywiście warto się do odbiorców dopasować nie tylko z poziomem ale też z atrakcyjnością, ale ja już (dawno) nie w tym wieku, żeby wiedzieć co jest na topie, a mój syn jeszcze nie :)

 

Zrobię 3 wersje konspektu: klasy 1-3, 3-6, gimnazjum. W każdym będą jakieś zabawy/ćwiczenia interaktywne, pytania dostosowane do poziomu. No i coś, co jest "na fali", jak coś wymyślimy.

Wszelkie pomysły mile widziane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł, astronomia rozwija ciekawość świata i pobudza zainteresowanie do nauk takich jak fizyka czy matematyka, a tego nam trzeba.W terenach gdzie mieszkam (nie chce uogólniać) brakuje właśnie zaangażowania do rozwijania pasji u młodych ludzi, ja sam nie miałem żadnych ciekawych zajęć z fizyki czy astronomii w gimnazjum i podstawowce. Musiałem do wszystkiego dojść sam. Potrzeba nam więcej takich zajęć, aby zaszczepić iskrę zainteresowania, ciekawości w młodych ludziach :D.
Gratuluje pomysłu i życze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem ta tematyka ma przedewszystkim zainteresować młodych ludzi. Pokazać nietypowy, inny sposób spędzania wolnego czasu.

Zaczęło się od 2009r (roku MRA), z kolegą zorganizowaliśmy otwarty pokaz nocnego nieba (w mieście) - Księżyc, Saturn, Jowisz no i plamy na Słońcu. Frekwencja dosyć duża i tam padła propozycja od młodzieży żeby zorganizować jakies pogadanki na ten temat. I trwa to już 4 lata - spotykamy się raz w miesiącu. No i co jakiś czas obserwacje w terenie. Posty .http://astropolis.pl/topic/36874-wystawa-fotografi-astroamatorskiej/

Pamiętam do dziś pierwszy temat: "Astronomia amatorska jako hobby" pokaz multimedialny. Trochę historii, kilka zdjęć z Jodłowa itp. na wesoło - musi być" lekko łatwo i przyjemnie".

Pomocy naukowych jest co niemiara: od stron edukacyjnych NASA, Esa, Jaxa i stron uniwersytetów amerykańskich (nawet gotowe konspekty), filmiki "Nocne niebo" - Hubblesite, i moc różnych symulacji na komputer.

Życzę powodzenia i wytrwałości.

HK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.