Skocz do zawartości

Jak powinno wyglądać lustro w nowym Newtonie.


TomAss83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Kupiłem pierwszy teleskop - GSO deluxe 8 cali.
Wczoraj go skręciłem - jeszcze nie testowałem na niebie bo padało.
Zastanawiam się jak powinno wyglądać fabrycznie nowe lustro główne, bo na moim gdy świeci się na nie latarką widac takie delikatne ryski w kształcie łuków wygiętych w przeciwną stronę niż okrąg tworzący lustro. Domyślam się że to ślady po szlifowaniu. Przy patrzeniu normalnym - nawet gdy telskop jest skierowany na lampę w pokoju niczego nie widać - lustro wydaje sie być idealnie czyste i niezarysowane. Czy to normalne w takich teleskopach, czy też powinienem myśleć o reklamacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to albo 3 egzemplarze mają pecha i są porysowane (to samo widzę w swoich dwóch newtonach + słyszę teraz, że widzisz to samo) albo białe światło wydobywa takie szczegóły, i to jest normalne (obstawiam to ostatnie). Poświeć zwykłą latarką, jak będzie OK to czekaj na pogodną noc :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kupiłem pierwszy teleskop - GSO deluxe 8 cali.

Wczoraj go skręciłem - jeszcze nie testowałem na niebie bo padało.

Zastanawiam się jak powinno wyglądać fabrycznie nowe lustro główne, bo na moim gdy świeci się na nie latarką widac takie delikatne ryski w kształcie łuków wygiętych w przeciwną stronę niż okrąg tworzący lustro. Domyślam się że to ślady po szlifowaniu. Przy patrzeniu normalnym - nawet gdy telskop jest skierowany na lampę w pokoju niczego nie widać - lustro wydaje sie być idealnie czyste i niezarysowane. Czy to normalne w takich teleskopach, czy też powinienem myśleć o reklamacji.

 

Pozdrawiam

 

W niektórych lustrach widać ryski nawet bez oświetlania "ledem". Nie przejmuj się tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

miałem kiedyś okazję oglądać fabrycznie sfiguryzowane zwierciadła na "nożu Foucaulta" i można je było łatwo odróżnić od wykonanych ręcznie - paraboloida miała często kształt "tarasowaty" (wynikało to ze zbyt jednostajnych ruchów zwierciadła względem matrycy - może dziś jest z tym lepiej...) Porównał bym to do wyglądu sinusoidy odtwarzanej cyfrowo ze zbyt małą częstotliwością próbkowania.

Może też to wynikać z nie idealnego napylenia aluminium. A do tego światło LEDa nie mające szerokiej wiązki barw (zbyt monochromatyczne) może powodować powstawanie interferencji między powierzchnią aluminium a dodatkowo - warstwą ochronną (zapewne jest na aluminium).

Jeżeli nie są to wyraźnie widoczne rysy, to nie ma się co tym przejmować.

Najwyżej - z ciekawości - obejrzeć zwierciadło na "nożu Foucaulta".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do tego światło LEDa nie mające szerokiej wiązki barw (zbyt monochromatyczne) może powodować powstawanie interferencji między powierzchnią aluminium a dodatkowo - warstwą ochronną (zapewne jest na aluminium).

To jest chyba najbardziej prawdopodobne. I nieszkodliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie teoretycznie może po prostu się wygaszać dając ciemniejsze obszary - jak te "ryski". Takie wąskie to to pasmo LEDa tez znowu nie jest - obejmuje praktycznie cały zakres widzialny, tyle tylko że ma charakterystyczne szpilki zamiast przyjąć Poissonopodobny kształ widma ciała doskonale czarnego jak poczciwa żarówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.