Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie związanez wykonaniem filtra. Mój optisanek ma średnicę 203mm. Czy lepszym wyjściem będzie zrobić taki filtr na całą średnicę teleskopu czy też wykonać mały otwór zaklejając go folią? I jeszcze jedno pytanko jakiego powiększenia najlepiej użyć do obserwacji słońca 30-40x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepiej na pełną aperture bo jak będa Cirrusy to będzie za ciemno z małym filterkiem a duży zawsze można przsłonić w razie czego, sugerowałbym kawałek 25x25cm :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć folię o rozmiarze 25x25 cm, ponieważ mimo tego, że lustro ma 203 mm, to średnica wewnętrzna wynosi 220 mm, a samą folię trzeba jakość przymocować do pierścienia. Cała szerokość teleskopu to 240 mm, a żeby zrobić rozsądne pierścienie muszą mieć z 2 cm szerokości. Na całej ich wielkości przyklejasz mylar, potrzebujesz więc minimum kawałek 24x24 cm !!! Na to wszystko drugi pierścień i jest gotowe. Potem już tylko rzepy czy inne porządne mocowanie i sprawa załatwiona.

Jak więc widać efektywna wielkość otworu wyniesie 200mm, co będzie prawei idealne ze średnicą lustra. Tak poza tym tym można zmiejszych trochę pierscień tak aby uzyskać dokłądnie 203 mm ale nie ma to sensu. Po pierwze nic nie zyskamy, po drugie pokrycie warsty odbijającej jest nieco mniejsze niż średnica lustra. Tak na prawdę ma 202 mm, a nawet 201 mm :) Lepiej skupić się na lepszym mocowaniu całości do telepa. Tak jak napisałem proponuje kilka porządncyh rzepów (min 4)

 

Januszu. Jak tam moje zamówionko na folię :rabbit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak też zamówiłem 25x25 (czekam tylko teraz na listonosza  :D  ) Czyli ok. Rozumiem że rzepy poopklejać dookoła tubusa i od wewnętrznej strony "tulejki" nachodzącej na teleskop?

 

Zgadza się. Trzeba trochę pokombinować - wiadomo praca ręczna. Jak już będe miał folię trzsnę zdjęcie filtra i wstawię na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
A jak myślisz  zrealizowne z formularza i w drodze pocztowej priorytetem

 

O czyli i do mnie pewnikiem za niedlugo dojdzie moja folia 8)

 

 

Spoko :salu:

 

Dojdzie do każdego kto prawidłowo wypełnił i wysłał formularz zamówienia z naszej strony:

 

http://www.astrokrak.pl/zamowienie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie listonosz był już dzisiaj :!: Ale o 9:40 :Cry: (muszą hibernować jak o takich godzinach roznoszą paczki :) Zostawił karteczkę że filterek jest na poczcie ale niestety dzisiaj nie zdążyłem i musze czekać do poniedziałku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak też zamówiłem 25x25 (czekam tylko teraz na listonosza  :D  ) Czyli ok. Rozumiem że rzepy poopklejać dookoła tubusa i od wewnętrznej strony "tulejki" nachodzącej na teleskop?

 

U mnie aktualnie są 2 pierścienie po średnicy zewnętrznej 24 cm i wewnętrznej 20 cm. Boki więc maja po 2 cm. Do tego jeden zrobiłem mniejszy tak aby idealnie wchodził lekko w tubus (warto zdjąć zaślepkę na pająku). Ma 22 cm zewnętrznie i 20 cm wewnętrznie.

Pierścień mały z wiekszym skleiłem po dokładnym wyczyszczeniu butapremem (mam nadzieje, że od Słońca się nie rozkleji).

W ten sposób mam znów 2 pierscienie. Ten klejony tak ściśle przylega do tubusa, że nawet rzepy nie były by mu potrzebne, ale ze względów bezpieczeństwa założę je. Rzepy można kupić na metry w każdym makrecie budowlanym

Teraz czekam na folię, które powinna być dziś.

Po złożeniu wszystkiego do kupy, pstrykne fotkę i pokaże jak to wygląda w całości.

Aha. Pierścienie można zrobić z płyt (MDF, prasowane itp) nawet o grupości 3 mm. Moja tak ma i po wycięciu jest zaskakująco sztywna !

 

Mam pytanie do Janusza !

Jakim klejem skleić najlepiej folię z pierścieniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Folia Baader dobrze się klei klejami cyjanoakrylowmi ale tu wszystko zależy od materiału pierścienia i Butapren może okazać się uniwersalniejszym rozwiązaniem, szczególnie przy MDF-ie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uwaga na opary klejów, szczególnie tych cyjano akrylowych szybkoschnących właśnie. Udało mi się schrzanić poprzednim razem filtr do małęj kompaktowej lornetki o średnicy 25mm, bo się zapaskudził od kleju... Właśnie wczoraj robiłem go od nowa, już innym klejem, muszę zobaczyć co wyszło... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tzw. "szary młotkowy" - jak w Optisanku. Na szczęście bliżej mu do czarnego niż do białego.

 

Uwaga! Ostrożnie z klejem i ew. malowaniem pierścieni. Przykleiły mi sie do podłoża pierścienie po docisku (od strony malowania). :mrgreen:

Mimo że lakier miał wyschnąć w 15 min. sechł na Słońcu kilka godzin, a to pod naciskiem było mało !!!

 

Spieszcie sie powoli ! - mamy jeszcze z 8 dni. !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie robota z filtrem dochodzi do końca

 

Mam w tej chwili 2 pierścienie (w tym 1 podówjny). Aktualnie w klejeniu całości

Zrobiłem schemat aby można było zobaczyć jak to jest zrobione, a przy okazji może komus się przyda

 

Poniżej też zdjęcia dwóch połówek. Wymiary pierścieni do Optisana 800/203 podałem już wcześniej

 

A,B,C - 3 kolejne pierścienie - niebieska linia - folia mylarowa

 

:vikin:

mylar_pierscien.jpg

 

mylar_folia.jpg

 

schemat_mylar.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.