Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Folia jest normalna - tylko takie światło miałem, a zdjęcie zrobiłem tylko tak aby było. Stąd taki kolor. Niczym nie smarujemy folii i przyklejamy ją pomiędzy pierścieniem A i B (C jest wewnętrzy i wchodzi w tubus)

 

Pierścienie A i B są juz za tubusem a pomiędzy nimi mylar, tylko C jest w środku tubusa, aby się jakoś trzymał. I tak nalezy pamiętać o rzepach, bo mimo faktu, że pierścień C o ile jest dobrze dopasowany może spokojnie utrzymac całość, to przy złych warunkach i silnym wietrze, może wszystko się zdazyć. Mirek ostrzegał też przed srokami !

 

Poniżej gotowy filtr bez rzepów

gotowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym nie wiedziałem, a i tak sie starałem go dość mocno naciągnąć. Wyszło na szczęście jak wiadać. Własnie przed chwilą go testowałem na prawdziwym słoneczku. Widok jest bardzo ładny. Może postaram się zamieścić jakąś fotkę słoneczka, tylko ją zrobię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze małe pytanko dotyczące filtra, czy jest on bezpieczny dla oka :?:

 

PS. kiedyć na to zlewałem, ale raz na 2sek. spojrzałem w szukacz bez filtra i potem 2 dni mnie bolało oko promieniując aż do zębów :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, jakiego przyblizenia uzywasz do ogladania sloneczka ?

 

Nie rub tak więcej chłopie, twoje pytanie wcześniej zaczynało się ::od jakiego pow. a nie Marku od jakiego pow. :evil: Odpowiedziałem Ci a ty zmieniasz że chciałeś odpowiedź od Marka :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prawde Mitek, od poczatku pytanie bylo skierowane do Marka. Nie wiem czemu, ale chyba zle przecztales :roll:. Pozatym jesli odpowiedz jest zmieniana to pod wiadomoscia pojawia sie napisik : "Ostatnio zmieniony przez Mistshu dnia Wto 01 Cze, 2004, w całości zmieniany 1 raz "

 

Wlasciwie to tez sie zdziwilem, ze odpowiedziales. Doszedlem do wniosku, ze masz na imie Marek, ale nie chcialo mi sie precyzowac pytania, bo kazda pomoc jest dobra :wink:

 

P.S.

Po co odrazu tak sie denerwowac ? Jesli nawet bym zmienil, to chyba nic starsznego by sie nie stalo

Don't worry be happy :rr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek to ty nie rob ze mnie klamcy dobra!?!?! To nie moja wina ze czytac nie umiesz. Znajdz chociaz jedna osobe, ktora potwierdzilaby to co mowisz. Jak mowie, ze wiadomosc jest caly czas taka sama, to jest. Po co robic takie problemy z tak banalnego powodu :cenzor:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze jedyny klej jaki mam w domu to wikol  . Z tego co zoabczylem, to da sie nim skreic wszystko, moge go rowniez uzyc do tego filtru?

Chyba lepiej nie, zaopatrz się w klej cyjanoakrylowy (przecież to zwykła kropelka...chyba :roll: ) tak żeby folijka służyła Ci długo i sprawnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ja oszaleje :cenzor: . Czlowieku nie tlumacz mi ze biale jest czarne, bo wogole nie wiem jak z toba rozmawiac. Sluchaj przyjmij do wiadomosci, ze zle przeczytales, tez nie wiem jak to zrobies. Nie rObie nic twoim kosztem, tylko udowadniam swoja racje. Mowie po raz ostatni : W I A D O M O S C I N I E Z M I E N I A L E M. Nawet jesli bym zmienil to bym sie do tego przyznal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CISZA!!!!!!!

Słuchajta! Dziś dostałem folię i zrobiłem odrazu filtr. Najlepszym w mojej opini jest sylikon ale NIE TEN ŚMIERDZĄCY tylko ten który klei na gorąco. Używa się do tego specjalnego pistoletu, który można kupić w każdym sklepie dla majsterkowiczów za 13 pln, podłącza do prądu, wciska laseczki sylikonu i ten pistolecik roztapia sylikon. Temperatura ani sylikon nie niszczy folii, klej ten bardzo dobrze trzyma się folii a i można to wszystko rozmontować bez niszczenia folii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się pogubiłem :P

 

Nie róbcie z igły widły. Chodzi bowiem o głupi filtr słoneczy, a nie zakup domu i dylematy na temat jakości cementu. Ja użyłem zwykłego butapremu i jest OK. Polecam... 1,99 PLN i jest OK. Dziś wygrzewał się kilka godzin na Słońcu i nadal działa :roll:

 

Co do powiększenia... proponuje używac takiego jaki się ma. Każde w tym przypadku jest dobre. Jeżeli tak jak ja planujesz obserwacje z pokazem dla innych, musi być widoczna cała tarcza Słońca.

 

Mój filtr mylarowy jest sklejony i gotowy do obserwacji. Udało mi sie go lepiej zrobić niż się spodziewałem. Ze względu na 3 pierścienie zajęło mi to prawie 3 dni, ale nie miałem się po co spieszyć. Każde klejenie wymaga czasu na wyschnięcie. Wiadomo, można zrobić i w jeden dzień.... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tia..., do przyklejenia jednego filtra wystarczy zapewne taki za kilka zł ale zużyłem go za miesiąc pracy, spalił się szybko i kupiłem solidny Steinela do profesjonalnych zastosowań za 117 zł i ten służy od pięciu lat bezawaryjnie do klejenia Dobsonów, jakby policzyć 5x12miesięcy x 10 zł to daje w sumie 600 zł tak więc zaoszczędziłem prawie 500 zeta na dobrym zakupie :salu:

Ps. To oczywiście klej polioctanowy w pałeczkach a nie silikon :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale dla większości mylar przydaje sie tylko do obserwacji prześcia plus ew. kilka obserwacji Słońca. 117 zeta na sam klej, to mała przesada jak dla amatora. Ja wydałem prawie 60 razy mniej i bede się cieszył jak będzie ok przynajmnie z 2 lata (mam nadzieje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Januszu uwazam, ze wydanie na 117zl to duza przesada, nawet dla profesjonalisty jest to rownoznaczne z wyrzuceniem pieniedzy :roll:. Dam sobie glowe uciac, ze jesli taki filtr sie popsuje to moze w 5-10% bedzie to z winy kleju. Oczywiscie zalezy to tez od ilosci kleju jaka Pan kupil, ale biorac pod uwage taka sama ilosc cena jest kosmiczna :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.