Skocz do zawartości

Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj spróbowałem uchwycić jakiś Perseid - nastawiłem aparat w okolice Perseusza i włączyłem naświetlanie seryjne po 8s. (Nikkor 35mm, f/1.8, ISO 3200). Aparat łowił tak meteory przez ponad godzinę, ale tylko 3 zdjęcia pretendowały do uchwycenia Perseidy. To wydaje mi się najładniejsze. Być może to jest Perseid, choć nie powala swym błyskiem. Zamieszczam też link do gifa, który ukazuje chyba ślad, smugę, jaką po sobie pozostawił:

 

www.astrobin.com/51773/

Perseid.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naliczyłem 30 zjawisk w ponad godzinę z balkonu z widokiem tylko na połowę nieba północno-zachodniego, zenit widać też kiepsko bo dach zasłania. Myślę że jest to dobry wynik w moich warunkach obserwacyjnych. Dodatkowo przez niebo przetaczały się jeszcze połacie chmur. Teraz już całkiem się zachmurzyło i przywędrowałem do łóżeczka :)

 

Nasa podała że można się spodziewać tylko 75 zjawisk na godzinę więc słabo. Myślę że jest to prawda. Wydaje mi się że w zeszłym roku było lepiej.

 

Ktoś wie jakie jutro będzie ZHR??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dzisiaj niezła lipa nic 0 null :(

W pogodzie sprawdzałem że około 5 może się troszkę przepogodzić dla mojego miasta więc obudzę się i sprawdzę :)

Przez ten czas co coraz bardziej zachmurzało się uchwyciłem coś ale niewiem czy to meteor proszę o ocenienie

:)

I obrotki sfer niebieskich :D

IMG_0674.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dwa zdjęcie - tak "na gorąco", niemal bez żadnej obróbki zdjęć:
> tłumy w Parku Odkrywców przy CNK w Warszawie (zdjęcie bez flesza, w ciemnościach, przy wysokim ISO i czasie naświetlania 1.5 sek),
> niebo i gwiazdy (te prawdziwe) nad CNK, w okresie, kiedy nie było chmur...

post-14903-0-16775400-1376354202_thumb.jpg


Mam ponad 100 zdjęć, ponad 2 godziny nagrań audio na dyktafonie (miał go Karol) oraz kilkadziesiąt minut nagrań wideo (nie spodziewam się rewelacji - czułość kamery za mała na takie obserwacje, a niestety, nie miałem swojej kamery CCD – ta by pokazała !!).
Wkrótce więcej o tej imprezie będzie na stronie PTMA-Warszawa.

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała tak na 70%.
Obserwacja od 22.33 do 23.33 dała 25 zjawiska w tym 22 Perseidów. Potem oczekiwanie na kolegę i rozpoczęcie od 00.00 do 00.24 co dało 16 zjawisk (nie wiem ile Perseidów). Od 22.09 do 22.33 nie patrząc zbyt uważnie 5 zjawisk.
Kolega widział aż 30 w ciągu 24 minut icon_eek.gif nie wiem jak to on robi.

Ogólnie to moje pierwsze maksimum Perseidów z dość udaną pogodą. Oczywiście przeplatały się po niebie trochę chmury a do tego sąsiad palił światło które odebrało cały urok tym obserwacjom icon_evil.gif
Gdyby nie to światło było by bardzo nastrojowo icon_sad.gif

Mam jeszcze do Was pytanie: np. dzisiejszej nocy ilość "spadających gwiazd" będzie zdecydowanie mniejsza czy tylko nie wiele się zmniejszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjechaliśmy z kolegą na miejcówkę mimo całkowicie zachmurzonego nieba, bo ICM sugerował, że po północy może się na jakiś czas przetrzeć. Na miejscu przywaitał nas deszcz, ale później między chmurami zaczęły się pojawiać fragmenty czystego nieba i w sumie przez ok. 2h widziałem kilkanaście Perseidów, która to liczba nie rzuca na kolana. Mimo, że więcej było chmur niż nieba, to i tak odniosłem wrażenie, że w tym roku Perseidy były mało aktywne, chyba że czas maksimum został tym razem źle obliczony...

Złapały się 3 okazy. Przeleciał jeszcze piękny co najmniej -4 mag prawie w centrum pola rybiego oka, ale akurat to zdjęcie z pewnych powodów nie zapisało się na karcie :Cry: A później zaczęło się błyskać i po drugiej się zwinęliśmy.

 

DSC_3687.JPG DSC_3905.JPG DSC_4031.jpg

 

W sumie wolę zdjęcia meteorów z dłuższych ogniskowych. Trudniej złapać meteora, ale jak już się złapie do widać więcej szczegółów i koloru. Trochę szkoda, że mój 35/1.8 się popsuł, a 50/1.4 zgubiłem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już staje się tradycją, że noc 12/13 sierpnia jest zachmurzona, za to noc przed i po maksimum pogodna.
Tak było i tym razem, w maksimum nawet przyszedł deszcz, niestety nie meteorów. :burza:
Dlatego 13.08 skorzystałem z okazji i przez 2 godziny (22:40-0:40) naliczyłem ponad 50 meteorów (kilka z innych rojów lub sporadyków).
Od godziny 0:18, przez kilka minut z przerwami, leciały seriami po 2-3, jeden po drugim.
Niebo było wyśmienite, Droga Mleczna wraz z ciemnymi pasmami i M31 widoczna bez problemu gołym okiem.
Miła rekompensata po braku pogody w najlepszym momencie. :)

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy obserwowaliśmy od północy do godz. 2. Przez dwie godziny widziałem ok. 25 Perseidów. Byłoby więcej, gdyby nie pokrywa altocumulusów ok. 30-40%. Trzy meteory złapały się na zdjęciach. Ten ostatni miał jasność ok. -3 mag, wydawało się jakby wyleciał z Plejad :) Wszystko cropy z rybiego oka, ISO 2000.

 

DSC_4085.JPG DSC_4259.JPG DSC_4425.JPG

 

BTW Ostatnio słyszałem, że Wrocław szczyci się mianem "najlepiej" oświetlonego miasta w Polsce i faktycznie, łuna nawet z odległości 50km daje po oczach i jest wyraźnie jaśniejsza z roku na rok. Ciekawe kiedy skończy się to szaleństwo?

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.