Skocz do zawartości

Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj sąsiad świecił lampą na podwórku więc powiedziałem sobie: tego już nie zdzierżę !!! Szukam lepszego miejsca icon_evil.gif
Do wyboru miał jedną miejscówkę lub któreś z podwórek kolegów. Na pole miałem za daleko by zanieść fotel.
Więc zadzwoniłem najpierw do jednego kolegi ale go nie było w domu. Zadzwoniłem do drugiego i powiedział że nie ma problemu i mogę przychodzić icon_biggrin.gif
Po dojściu w porównaniu do mojego podwórka było ciemno jak w ..... Letko zaświetlony północno wschodni horyzont na wysokości Perseusza o 22 godzinie. Po za tym żadnego poważnego zaświetlenia. Lampy uliczne (ok. 50m od nas) były skierowane w przeciwną stronę a do tego siedzieliśmy do nich tyłem.

Prognozy na meteo sprawdziły się wyśmienicie i mieliśmy piękną pogodną sierpniowa noc.
Już około 22.30-23.00 zasięg sięgnął ok. 5,5 mag - 5,8 mag choć nie skupiałem się na jego ocenie.
Trzeba było się otrząsnąć z szoku i przystąpić do obserwacji.
Od 22.17 do 23.17 ja naliczyłem 29 zjawisk. Kolega upierał się bym napisał Wam że 35 ale niektóre ja widziałem a on nie i na odwrót.
Potem od 23.30 do 00.30 widziałem 27 lub 28 bo mogłem pomylić się w liczeniu.
Łącznie 56 moich w 2 równe godziny. Przez cały czas ok. 60-70 czyli w ciągu ok. 2,5 godziny.
W tej godzinie widzieliśmy takiego meteora: wyleciał na prawo (na wschód) od Kasjopei i do niej doleciał. Podczas lotu najpierw zaświecił potem zgasł i potem znów zaświecił. Uznać można to za 2 zjawiska ?
Większość z były to Perseidy ale nie liczyłem konkretnie.
Ogólnie było bardzo chłodno i siedzieliśmy owinięci kocami.
Przed północą przyszedł drugi kolega.

Podsumowując.
Baterie załadowałem do pełna pozytywną energią.
Piękne czarne niebo w całym polu widzenia. Zero niepożądanego światła. Perseidy mnie nie powaliły bo zresztą żaden rój mnie nie zadawala. Jednak samo podziwianie Drogi Mlecznej zdarza mi niezmiernie rzadko i właśnie kiedy są spadające gwiazdy poświęcam całą noc na tylko gapienie się na leżaku wysoko w niebo jak starożytni icon_lol.gif

Jestem bardzo zadowolony i nie żałuje zarwanej kolejnej nocy icon_razz.gificon_razz.gificon_biggrin.gif

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dwa zdjęcia z poniedziałkowowtorkowego polowania...trafić takiego obiektywem innym niż rybie oko to niezła próba nerwów ... poleci zawsze nie tam gdzie powinien... ale udało się... 3 trafienia na ok 20 zaobserwowanych...

post-18156-0-28771500-1376480954_thumb.jpg

post-18156-0-83143900-1376481067_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji obserwacji Perseid. Meteor, który 13.08 o godz. 22:16 wyleciał z prawej ręki Herkulesa i ładnie zarysowł się pod Koroną

Północną. Canon 350d iso800, AZ3-2, Sigma 70mm, czas ekspozycji 24sec (pełna dziura)

2013_08_13 22_16_32_24s_800_.JPG

Autosave001.jpg

Edytowane przez _vk_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Widać na zdjęciu samego meteora że to Perseid gdyż wylatuje z kierunku gwiazdozbioru Perseusza. Początkowy ślad meteoru, w momencie wejscia w atmosferę ma kolor zielony, co również świadczy o tym że to Perseid.
Przy 50s nieźle się wszystko pojechało ale meteor jest :D

00:44, 14.08.2013r, Lewałd Wielki
Canon 600d
Ogniskowa 18mm
Przysłona f/5,6
1x50s
ISO-6400

perseid1.jpg

perseid3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do Perseidów Wrześniowych - wczoraj w godzinach 22UT-23UT mieliśmy niespodziewany wybuch aktywności tego roju. Można powiedzieć że ilość zjawisk osiągnęła połowę tej obserwowanej podczas zwykłych sierpniowych Perseidów (oceny niepewne ale na kamerach jest pełno SPE). Takie niespodzianki są w obserwacjach meteorów wspaniałe.. :). Pogoda niestety w większej części kraju była do kitu. Perseidy wrześniowe trzeba już chyba wpisać na stałe do kalendarzy astronomicznych. To już nie jest rój tworzący "plankton" w tabelce, to już kolejny przypadek wysokiej aktywności w ostatnich latach. Niektórzy wciąż jeszcze wyczekują ledwo aktywnych od 10 lat Leonidów tymczasem Perseidy Wrześniowe dają znacznie ciekawsze widowisko :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.