Skocz do zawartości

Ładny i łatwy obiekt na początek. Konkurs.


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Oceniane będzie i jedno i drugie. Walory estetyczne czyli kadr, kolorystyka, kontrast ale też podkreślenie zasadniczego tematu zdjęcia. Technicznie : szum, ostrość, balans kolorów , oddanie poziomów szarości. To tak z grubsza.

Ostatnio opublikowane przeze mnie zdjęcie VdB 150 pokazało, że nieprawdą jest że trzeba mieć sprzęt za 100k PLN do zrobienia takiej fotki. Wystarczy Canon i skorygowany Newton.

http://astropolis.pl/topic/41486-vdb-150-i-vdb-152/

Proszę zwrócić uwagę na post numer 4 Aliena.

Prawidłowo wykonane i obrobione zdjęcie na pewno da pojęcie o opanowaniu warsztatu astrofoto przez autora. A przyznanie tytułu "Master of Processing" tego wymaga :)

Ideą konkursu jest ocena zdjęcia a nie poziomu nakładów na sprzęt.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi okres dobrej pogody za nami...a zdjęć brak. Co taka nieśmiałość w narodzie?

 

Spokojnie, muszę kupić guider, naprawić moje EQ-6 i zrobić nowy uchwyt na obiektyw ;) Jestem strasznym leniem jeśli chodzi o astrofoto, ale może ten temat mnie zmotywuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Egzaminy to co innego w szkolnej rutynie ale tu na forum nie wytrzymałem szybciej niż się spodziewałem na publikację zdjęcia ;). Muszę popracować troszeczkę nad cierpliwością.

 

Autor:

Tomasz Świerczewski

 

Setup:

HEQ5, TSAPO65Q, Atik 314e mono, brak guidingu, miłe chęci.

 

Czasy:

LRGB 190:42:43:45. Subklatki to 60 sekund. Bez darków, flatów i biasów.

W nocy 08/09.07.2013 wykonałem LRGB 80:30:31:30. Średnia poziomu tła nieba to około 2000 ADU.

W nocy 09/10.07.2013 wykonałem LRGB 110:12:12:15. Średnia poziomu tła nieba to około 1600 ADU czyli trochę lepiej ale i tak kiepsko.

 

Miejsce:

Michałów-Reginów.

 

Data:

08/09 i 09/10.07.2013 r.

 

Warunki na niebie:

Moim zdaniem kiepski seeing, lekkie chmury, które znacznie podbijały poziom tła nieba. Na południowym niebie do wysokości około 60 stopni skutki całej Warszawy.

 

Odczucia po obiekcie:

Obiekt dość trudny i stosunkowo ciemny. Średnim pomysłem było fotografowanie go w podmiejskich warunkach przy krótkich czasach naświetlania.

 

Pozdrawiam

Tomek

i2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym astro-języku i tak jest mnóstwo różnych obcych wtrętów. "Stackujemy", usuwamy "light pollution", kombinujemy jak tu skutecznie "guidować." W tym natłoku specyficznych zwrotów, żeby (z obca) nie powiedzieć "slangu," możemy sobie śmiało pozwolić na to, by być po prostu "autorami." Moim zdaniem "autor" brzmi zdecydowanie poważniej niż "author." Czepiam się, wiem i przepraszam, ale "niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, przeanalizowałem Twoją wypowiedź i niestety nadal nie wiem do czego ona się odnosi... :-) W tym wątku nie ma słowa author :-) Być może pomyliłeś wątki w natłoku spraw :-)

 

P.

 

EDIT:

Ok, znalazłem, doszukałem się tego słowa :-)

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za zaśmiecanie. W nocy bywam nieznośny - szczególnie gdy chmurwy na niebie.

 

Witam.

 

W natłoku spraw popełniłem literówkę w podpisie, za co bardzo przepraszam. Było to nie zamierzone. Nie zamierzam już edytować tamtego postu, aby po prostu nie być zdyskwalifikowanym. Ale jeżeli już się dbamy o poprawność języka polskiego, to co znaczy słowo "chmurwy", bo nie mogę znaleźć w słowniku poprawnej polszczyzny.

 

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Najmocniej przepraszam za zaśmiecanie wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane:

autor: Przemysław Ząbczyk - ".zombi."

setup: HEQ5, Guide Scope TS 50 + QHY5, Orion 80ED, FF/FRTV 0.8, Atik 383L+ OSC, Lumicon deep sky, UV/IR Cut

czasy: 98x5minut

miejsce: Wojnicz

data: 27,28,29/07/2013

 

VdB126.jpg

 

P.S.

Jak dorwę tego co napisał "łatwy obiekt na początek" to nie wiem co mu zrobię ;). Możliwe też, że sam sobie postanowiłem bramkę strzelić robiąc fotki odpowiednio przy księżycu 77%, 67%, 57% i w trzy najcieplejsze dni roku ! Fotkę publikuje bo jak na nią patrzę to mnie trzęsie i nie mam zamiaru już tego tematu tykać.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane do konkursu:

 

autor: Piotr Ambroziak "piotr_a"

setup: TSAPO 65Q + Atik314E NEQ6, LRGB (no name:), OAG + ATIK Titan

czasy: LRGB 15:5:5 x 300s

miejsce:Karwica (Pow.Ruciane Nida)

data: 03/08/2013r.

Postprocessing: Adobe CS2 v9, Pixinsight.

 

vdb126_LRBG_v52.jpg

 

wersja poprawiona #4

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.