Skocz do zawartości

H-α z filtrami Omega Optical


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie ktoś u nas się tym zajął :) Układ Górskiego jest daleko na mojej liście "do zrobienia" i jestem ciekawy jak to wyjdzie.

Zobacz jak to będzie działać z ERFem ustawionym lekko pod kątem a nie równolegle do układu z etalonem. Sam etalon też powinien mieć jakiś mechanizm zmiany kąta pochylenia jak w fabrycznych teleskopach słonecznych. Kiedyś widziałem gdzieś w sieci taki projekt zrobiony na tych filtrach i protki było ładnie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr od Thousand Oaks w zestawie z ich średnim ERFem (chyba 75 mm) był niedawno na jakiejś giełdzie za $400. Oliver też ma w asortymencie własny 1.5-angstremowy za €390 (http://en.beloptik.de/h_alpha_filter_1_5a.html). Na razie te z Omega Optical + KG3 + soczewki wychodzą najprzystępniej, taniej niż używany PST do rozbiórki (PST ma już układ rozpraszająco-skupiający i filtry blokujące długą podczerwień).

 

Można też sprawić sobie koronograf, jest np. opisany na jednej z podstron Davida, Oliver też produkuje (http://en.beloptik.de/prominence_viewer.html). Zobaczymy w nim tylko protuberancje, ale za to pełnoaperturowy ERF jest zbędny. To w ogóle dość ciekawa sprawa, bo nie wystarczy sobie zasłonić Słońce tarczką; trzeba jeszcze powiększyć ten obraz i dodatkową przesłoną wyciąć pierścienie dyfrakcyjne i rozproszone światło. Koronograf potrzebuje też dość wąskiego filtra H-α, i zależy to od warunków atmosferycznych. Są doniesienia, że fotograficzny 7 albo 35 nm wystarczył, a nawet chyba wizualny czerwony.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi jaki byłby efekt dołożenia tego 1.5-angstremowy do zestawu Lunta z pojedynczym Etalonem. Czy udało by się osiągnąć coś w rodzaju Double Stack ?

 

Niewykluczone. Zasada dostrajania tej parki od OO polega na tym, że piki w ich krzywych transmisji są przesunięte – jeden nieco ku czerwieni, drugi ku fioletowi. Szeregowe ich ustawienie daje wypadkową krzywą o piku dokładnie na H-a i węższym niż tamte (jak na rysunku u Davida). Dodatkowo przesunięcia dostraja się regulując kąty nachylenia. Na zdrowy rozum podobny efekt powinien być, jak zestawić to z etalonem Lunta (ale może zależy to od nachylenia zboczy piku, np. muszą być podobne albo większe/mniejsze...).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś trzecie światło, z adapterami zamówionymi w Astrokraku:

 

all.jpg

 

W pierwszym jest soczewka ujemna, w drugim etalony, w trzecim soczewka dodatnia. Soczewki na razie nie są kolimowalne, ale dziurki na to są przewidziane. Wszystko nakręca się na rurkę wyciągu, więc OTA nie wymagała przeróbek:

 

attached.jpg

 

Nie wiem jeszcze, co będzie końcowym wyciągiem (małych Crayfordów chyba nie robią). Może nierotujący helikalny, albo po prostu podłączę Steeltracka, którego mam na Maku. Póki co używam przesuwnego kawałka rury, jak poprzednio.

 

Mocowanie etalonów opiera się na mechanizmie montażu szukacza SW: element z jednej strony jest objęty giętkim pierścieniem, a z drugiej regulowany dwiema śrubami i sprężynującym bolcem. Obecne podejście to gumowa redukcja 50/32 mm i sprężyna z żabki do prania. Etalony (i filtr KG 3) włożone w krótkie rurki od okularów:

 

tilting.jpg

 

Obraz z pojedynczym etalonem:

 

rec00000.jpeg

 

Taki kształt obszaru z H-alfa jest chyba spowodowany niedokładnym nałożeniem ogniskowych obiektywu i soczewki ujemnej oraz może nierównoległością ich osi. Muszę popróbować.

 

Usiłowałem rozebrać zestaw drugiego etalonu, ale po zdjęciu pierścienia okazało się, że filtry są dodatkowo posklejane. Na razie i tak nie udało mi się uzyskać żadnego detalu H-alfa przy włożonych obu etalonach, ale obraz z pojedynczego jest zadowalający - obrazki w dziale fotograficznym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wstępnie dostroić oba etalony, ale kawałek pola widzenia z H-alfa był bardzo mały i otoczony przez przepalone rozjaśnienia. Muszę popracować nad dokładnym ustawieniem soczewki ujemnej, a mocowanie etalonów uczynić bardziej giętkim.

 

Zdjęcie zestawu w konfiguracji bojowej:

 

ccsm.jpg

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.