Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Również i ja potwierdzam widoczność grupy 2192. Może mam dość kieski wzrok co do ostrości dlatego z trudnością widziałem że cała grupa jest podzielona na 2 części.

 

Obserwacje powtórzę jeszcze dziś wieczorem i jutro rano, może będzie lepiej widać.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam dość kieski wzrok co do ostrości dlatego z trudnością widziałem że cała grupa jest podzielona na 2 części.

 

Obserwacje powtórzę jeszcze dziś wieczorem i jutro rano, może będzie lepiej widać.

 

Bezproblemowa obserwacja dwu największych plam wynika nie z mojego nadzwyczajnego wzroku ale z użycia odpowiednio dużej folii ND5 i obserwacji dwuocznej. Obserwując jedynie jednym okiem miałem identyczne wyniki jak Ty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompleks 2192 nieuchronnie zbliża się do krawędzi tarczy Słońca. W trakcie dzisiejszych obserwacji gołym okiem wyglądał jak jedna większa kropa na tarczy słonecznej oddalona od krawędzi +/- o swoją średnicę. Nie udało mi się uchwycić separacji na mniejsze elementy w ramach grupy - kąt obserwacji jest już za ostry.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Region 2339 widoczny gołym okiem. W moim przypadku trzeba trochę wpatrywać się w Słońce żeby się pokazał ale przez różne filtry widać podobnie więc zakładam że to nie złudzenie.

 

Mi z samą folią ND5 nie udało się wypatrzeć tej grupy. Może gdybym miał pod ręką również Solar Continuum byłoby inaczej. (W powiększeniu 2,3x region 2339 jest już wyraźnie widoczny przy użyciu samej folii ND5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa 2339 jest wyraźnie widoczna gołym okiem (zauważyłem nawet lekkie rozciągnięcie plam). Być może już za 1-2 dni (jak oddali się od brzegu tarczy) grupa 2341 również będzie widoczna, gdyż jej rozmiary kątowe przekraczają 20" i to jest dolna granica mojej widoczności :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa 2339 wyraźnie daje się rozdzielić gołym okiem na dwie mniejsze plamy, choć było trochę więcej problemów z jej dostrzeżeniem niż ostatnio. Lewa część otrzymała nawet nowe oznaczenie: 2345. Stara 2339 pozostaje bez zmian.

Grupa 2341 jest nadal niewidoczna, rozmiary kątowe są zbyt małe.

Warto zwrócić też uwagę na grupę 2344 oraz 2346, być może wkrótce nieco rozrosną i staną się widoczne gołym okiem :)

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Obserwacje plam słonecznych widocznych gołym okiem są bardzo ważne do określenia aktywności cyklu. Gdy brakowało sprzętu optycznego tylko na podstawie takich zapisów historycznych możemy oceniać aktywność Słońca w poprzednich stuleciach. Obserwuję Słońce systematycznie od 1979 roku. Jako ciekawostkę podam że największą liczbę Wolfa odnotowałem 4.09.1980 roku wynosiła R=285. Gołym okiem (z filtrem) widać było 5 grup plam Słonecznych. Najlepiej oczywiście obserwować takie plamy przy zachodzie Słońca wtedy zwykłym kompaktem z dużym zoomem można wykonać ładne zdjęcia. XXI cykl aktywności był wysoki. Liczby dzienne Wolfa wielokrotnie przekraczały 200. Obserwacje Słońca wykonuje od wielu lat tym samym sprzętem refraktorem 64/800 z powiększeniem 60x. W cyklu 21 bardzo często na przełomie lat 1980/1982 pojawiały się rozbudowane grupy klasy F (wg Waldmeiera) rozciągające się na 10 do ponad 15 stopni wzdłuż równoleżników. Po kilka grup w miesiącu było widocznych gołym okiem. Liczby plam w grupie przekraczały 40. Podobny był też cykl XXII. Największą liczbę plam w grupie odnotowałem właśnie w tym cyklu było 5.09.1989 roku. Liczba plam to 93. Grupa klasy F widoczna gołym okiem od 1do 11 września 1989r. Jednocześnie z nią w dniach 5 do 11września było widać gołym okiem jeszcze 3 do 4 grup. Liczba Wolfa przez 10 dni przekraczała 200.

Pozdrawiam Zbyszek Z.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam.

Mamy trochę pogody. Proponuję spojrzeć na Słońce okiem uzbrojonym tylko w filtr. Powinna być widoczna główna plama jedynej aktualnie widocznej grupy plam słonecznych.

Jej ciemny rdzeń zajmuje taki obszar, że nasza Ziemia zmieściłaby by się w nim bez trudu. Warto spróbować wizualnych obserwacji o zachodzie, wtedy nawet zwykłym aparatem kompaktowym można uwiecznić plamę.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.