Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od kilku dni na Słońcu można obserwować grupę plam słonecznych o numerze 1785. Widoczna jest bez problemu gołym okiem, oczywiście z użyciem filtra słonecznego.

 

Grupa plam 1785 będzie widoczna jeszcze przez około 4 dni (czyli do 13 lipca 2013), zbliżając się do krawędzi Słońca.

 

3 VII 2013 - pierwsza możliwa obserwacja plam, ale nie udało się

4 VII 2013 - udana obserwacja

6 VII 2013 - udana obserwacja

9 VII 2013 - udana obserwacja

 

Zachęcam do obserwacji. Ostatni raz taką pomyślną obserwację miałem 15 maja 2013 roku, kiedy gołym okiem dostrzegłem grupę plam o numerze 1745.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Im wyżej znajduje się Słońce nad horyzontem, tym lepiej. Wczoraj chciałem upolować plamę 1818 przy elewacji 10 stopni, jednak się nie udało. Dzisiejsza, udana próba - godz. 14:40.

 

Obserwacje oczywiście prowadzone gołym okiem, z użyciem filtra słoneczego Baader (5x5cm, więc tylko jednym okiem mogę patrzeć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na Słońcu mamy dwie duże grupy plam - AR1875 i AR1877. Pierwsza z nich znajduje się niemal na środku, druga nieco niżej. Są one bez problemu widoczne gołym okiem, z użyciem filtru słonecznego.

 

Widać również gołym okiem, że grupa AR1875 jest bardzo rozciągnięta (taka jak na zdjęciu).

 

To pierwszy przypadek, kiedy widziałem dwie różne grupy plam słonecznych jednocześnie.

 

latest.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem dziś spojrzeć na słońce (oczywiście przez folię Baadera). Jednak nie mogłem dopatrzyć się plam. Może po prostu nie mam wprawy, na słońce spoglądam sporadycznie, a może dlatego, że patrzyłem przez jedno oko trzymając folię w ręku. Wziąłem jednak aparat i przez teleobiektyw 135mm (oczywiście przez folię Baadera) zrobiłem serię zdjęć. Oczywiście plamy są na swoim miejscu :)

 

2013-10-25_sunspots_stack_x15.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dotarła folia Baadera i od razu zabrałem się do składania oprawy na filtr 12".Dziś nie mogłem się doczekać powrotu z pracy. Pozostało mi zaledwie 10 minut na obserwację i foty ,bo chmury przysłoniły Słońce. Chciałem wykonać parę zbliżeń grup plam niestety wyszły tylko zachmurwione.

Projekcja okularowa , filtr polaryzacyjny zmienny dla ściemnienia nieco obrazu plus mała obróbka. Gso 12" ,barlow ED 2x,.okular Erfla 30mm 2" Fuji AX 500

DSCF2323.JPG

DSCF2325.JPG

DSCF2334.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.optyczne.pl/55.8-poradnik-Astrofotografia_dla_zupe%C5%82nie_pocz%C4%85tkuj%C4%85cych_Projekcja_okularowa.html

 

polecam również rzutowanie obrazu Słońca na ekran, naprawdę sporo widać ( w tym pochodnie fotosferyczne)

 

A tak ogólnie to Słoneczko zwiększyło swoją aktywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na prawdę to jeśli mogę to zapraszam wszystkich zainteresowanych do obserwacji Słońca do Sekcji Obserwacji Słońca PTMA.

Można wiele się dowiedzieć, nauczyć i co najważniejsze móc uczęstniczyć w projekcie wysyłając do nas wartościowe obserwacje Słoneczne(na podstawie wyliczania liczby Wolfa i nie tylko).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zapraszam do SOS PTMA.

Obserwacje nie są ekstra trudne a można przysłużyć się dla ludzkości :) A po za tym jako 3 letni obserwator głównie DS-ów, obserwacja Słońca z akcentem naukowym to bardzo fajne nowe doświadczenie. Polecam !

 

Pozdrawiam

CYK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zwróćcie uwagę na nową grupę plam o oznaczeniu AR1944. Przy takich rozmiarach powinna być bez problemu widoczna gołym okiem.

 

Na szczęście, pojawiła się dzisiaj niewielka dziura w chmurach. Warunki były marne, jednak dostrzeżenie grupy 1944 gołym okiem (przy użyciu filtra słonecznego) nie sprawiło większych problemów.

 

20140104_1200_hmiigr_512.jpg

 

 

Również zapraszam do SOS PTMA.

Obserwacje nie są ekstra trudne a można przysłużyć się dla ludzkości :) A po za tym jako 3 letni obserwator głównie DS-ów, obserwacja Słońca z akcentem naukowym to bardzo fajne nowe doświadczenie. Polecam !

 

Pozdrawiam

CYK

 

Czy pomyślne obserwacje plam słonecznych gołym okiem mogą się przydać?

 

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, jeśli okular ma w środku plastikowy fieldstop to możemy go puścić z dymem/stopić jeśli "zahaczymy" go promieniami Slońca. Trzeba uważać. Zbyt długie rzutowanie bez przerwy może też skumulować sporo ciepła w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

282or37.png

6 stycznia 2014 roku (12:30) - Canon EOS 60D

Ogniskowa: 55mm | Czas: 1/1600s | Przysłona: f/9.0 | ISO: 800

 

Mniej więcej wszystkie plamki jak na zdjęciu powinny być widoczne gołym okiem. Widać 3 plamy grupy AR1944 i rzeczywiście widziałem je gołym okiem.

Co ciekawe, nad grupą AR1944 widać też AR1946. Być może jest widoczna gołym okiem. Niestety, nadeszły chmury i nie mogę tego potwierdzić.

 

EDIT: AR1946 była LEDWO widoczna gołym okiem.

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.