Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Gigant. Z kilka dni mam cięcie ISSa, powinno być fajnie.

PS. Czy zdjęcie nie powinno być obrócone ok. 90st w lewo?

 

Plama była widoczna gołym okiem (przez folię oczywiście) w górnej części tarczy. Tutaj zdjęcie z ogniskowej 300, minutę wcześniej nie było chmur na tle słońca. Jedno i drugie to cały kadr.

IMG_0874.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie całe popołudnie było brak pogody. Dobrze że mamy potwierdzenie widoczności gołym okiem przez filtr tej grupy plam. 24 cykl aktywności Słońca słabnie gwałtownie.. Ale widać że pojedyncze niespodzianki mogą się jeszcze zdarzyć. Liczba Wolfa za marzec spadła w stosunku do lutego:marzec R=38,7, luty R=54,93. Średnia konsekutywna z 13 miesięcy spada szybko i systematycznie w dół. Dana na podstawie obserwacji własnych i TOS. Grupa 2529 prawdopodobnie na jutro (13 kwietnia) dostarczy do naszego pola magnetycznego spory ładunek wiatru słonecznego. Czyżby kolejna zorza?

Pozdrawiam Zbyszek

 

R.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małopolska cieszy się pogodą (niestety tylko w dzień) i ogląda dziś AR2529. :) W Maku 127 to przepiękna, ogromna plama w kształcie serca z genialnie poszarpanym półcieniem. Satysfakcję zapewniają także obserwacje nieuzbrojonym okiem przez Folię ND 5.0 - bez problemu widać wspomniane wyżej pociemnienie. Szkoda tylko, że plama nie wyrzuca słonecznych bebechów w stronę Ziemi. Niech to jednak będzie rozgrzewka przed 9 maja... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyrzuciła i to na tyle porządnie, że od wczoraj do jutra jest szansa na oglądanie zorzy polarnej z południa kraju:

attachicon.gifZorza polarna.jpg

 

bardzo optymistycznie myslisz ze przy Kp5 bedzie widac cos na poludniu ;) Tak czy inaczej mamy jeszcze strumien wiatru ktory powinien podniesc Kp ok 18tego kwietnia.

 

2016-04-13 13_47_29-iSWACygnetStreamer (960×600).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bardzo optymistycznie myslisz ze przy Kp5 bedzie widac cos na poludniu ;)

 

Z Aurorą Borealis jest podobnie jak z kometami - jest nieprzewidywalna. Już kilkakrotnie w tym roku przy prognozowanym KP5 zorze były widoczne z Małopolski, czyli rzeczywiste KP musiało być momentami w okolicach 8. :icon_cool:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z Aurorą Borealis jest podobnie jak z kometami - jest nieprzewidywalna. Już kilkakrotnie w tym roku przy prognozowanym KP5 zorze były widoczne z Małopolski, czyli rzeczywiste KP musiało być momentami w okolicach 8. :icon_cool:

Tez prawda :) Poza tym 2529 jeszcze nie powiedzialo ostatniego slowa, a akurat jest w pozycji geoefektywnej to moze moze .... Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyrzuciła i to na tyle porządnie, że od wczoraj do jutra jest szansa na oglądanie zorzy polarnej z południa kraju:

attachicon.gifZorza polarna.jpg

 

Wow, nie wiem jakim cudem mi to umknęło. Wielkie dzięki za cynk, choć... pewnie chmurwy zasłonią każde, ewentualne zorzowe pojaśnienie nieba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Grupa 2529 nadal widoczna gołym okiem z filtrem. Dziś wykonałem pomiar powierzchni grupy i wygląda że zaczyna nieznacznie spadać. Poprzednio koło 820 jednostek, dziś około 720. Mierząc powierzchnie na podstawie szkicu otrzymujemy wynik w przybliżeniu. Dokładniej jest to zrobić z fotografii. Grupa choć zmalała powierzchniowo to powiększyła swoją liczbę plam z 13 wczoraj do 26 dziś. Pozostałe 2 grupy na granicy widoczności, obie w klasie Axx.

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Powoli żegnamy grupę 2529. Jeszcze jest widoczna gołym okiem. Warto ją nadal obserwować, gdyż ze względu na jej wielkość w momencie, gdy dotrze do krawędzi tarczy będzie można zaobserwować efekt Wilsona. Dodatkowo dziś ( info. SOHO) w nocy plama wygenerowała silny rozbłysk słoneczny klasy M6.7 oraz potężną flarę w ultrafiolecie.

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś po południu próbowałem wypatrzeć gołym okiem grupę 2529. Ale bez sukcesu, choć pomiar powierzchni sugerował inaczej, pomierzona powierzchnia to około 600 jednostek. Teoria mówi że widoczne są grupy które mają 500 jednostek Podsumowując grupę było widać gołym okiem od 11 do 18 kwietnia.

Liczba Wolfa na dziś R=31.Pozostaje pytanie czy grupa 2529 przeżyje kolejne około 14 dni i w maju zawita znowu.

Pozdrawiam Zbyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Grupa 2529 odeszła w zaświaty, rano była jeszcze widoczna na samej krawędzi tarczy. Pogrzebałem w swoich danych i wyszło mi że ta grupa mimo że widoczna gołym okiem nie weszłaby do pierwszej trzydziestki największych grup z ostatnich 20 lat. W tej chwili na wschodzie pokazała się nowa grupa ale na razie daję jej klasę Hx1, więc jest za mała żeby zobaczyć ją bez przyrządów. Liczba Wofa na dziś R=39. Pozdrawiam Zbyszek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Jednak grupa jest mniejsza niż się spodziewałem. Potwierdza się że pomiar powierzchni, przynajmniej amatorski, na krawędzi tarczy jest mało dokładny. Grupa nie przekracza 2,5 stopnia. Jest za mała żeby zobaczyć ją gołym okiem. Przynajmniej ja jej nie widzę.

Pozdrawiam Zbyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona na pewno będzie widoczna gołym okiem. Nie widziałeś pewnie dlatego, że wciąż jest zbyt blisko brzegu. Takiej wielkości plamy już obserwowałem i nie stanowiło to większego problemu. Niestety, nie mam przy sobie filtra, aby to sprawdzić. Jutro mam mieć pogodę i na pewno powiem jaka jest sytuacja :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Grupa ma w tej chwili ma powierzchnię około 250-300 jednostek. Czyli teoretycznie jest na granicy widoczności gołym okiem. Tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia. Dobrze że powierzchnia jest "skupiona" praktycznie w jednej plamie. Spróbuję wychwycić ją przed zachodem Słońca, trochę wspomogę się atmosferą ziemską.

Pozdrawiam Zbyszek.

 

 

Próba obserwacji okiem uzbrojonym w filtr o godzinie 18h zakończyła się porażką. Poczekamy, może młodsze oczy LibMara ją wypatrzą.

Pozdrawiam Zbyszek

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.