Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, jutomi napisał(a):

@mczajka - to jest wątek o obserwacjach plam słonecznych w powiększeniu 1x , bez żadnych optycznych środków dopingujących. :matrix:
 

Sztuką jest dojrzeć gołym okiem plamę o powierzchni 200 jednostek lub mniejszą. 

Nie zaryzykowałem napisać, że widziałem bez lornetki 😁 ale widziałem, była między 7-8 teraz 10-11, mam filtr dołączany do telepa Bresser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

    Od wczoraj jest bardzo łatwo widoczna grupa 3354. Powstała 26 czerwca a dziś ma ponad 400 jednostek powierzchni. Jest na północnej półkuli, jutro będzie praktycznie na środku tarczy.  Plama słoneczna wytworzyła pole magnetyczne „beta-gamma”, które zawiera energię dla silnych rozbłysków słonecznych. Prognozy NOAA szacują 40% szans na rozbłyski klasy M i 10% na rozbłyski X .

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolejna grupa widoczna tylko przez filtr. To grupa w klasie Hhx2. Czyli jednobiegunowa ale z bardzo ładnie zarysowanym jądrem. Ma około 400 jednostek powierzchni. W tej chwili jest na południowym wschodzie tarczy. Na południowej półkuli widać ,  przez teleskop, niewielką grupę plam. Jest o tyle ciekawa że znajduję się na około -38 stopni szerokości południowej. To mój pomiar, oficjalnego jeszcze nie znalazłem. W tej fazie cyklu to rzadkie zjawisko.

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Kolejna grupa widoczna tylko przez filtr. Jest na północnym wschodzie. Powierzchnia około 650 jednostek. Jest oznaczona numerem 3372. Chwilę trzeba się przyjrzeć bo grupa rozciąga się wzdłuż równoleżnika na około 15 stopni, a powierzchnia jest podzielona  między dwie główne plamy odległe od siebie o około 10-12 stopni. Widać również dalej grupę 3363  na południowym zachodzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, LibMar napisał(a):

Dzisiaj obserwowałem gołym okiem 3 plamy pochodzące od grup 3363 i 3372. Tę pierwszą widać praktycznie od razu, natomiast dwie pozostałe (3372) po krótkiej chwili od ciągłego wpatrywania :)

Godzinę temu obserwowałem tarczę Słońca, plama zachodząca od razu wyskakuje przez folię ND5, 2 plamy wschodzące widać po chwili.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

W sierpniu Słońce złapało wakacyjny nastrój i jego aktywność wyraźnie spadła. Długo nie było żadnej bardzo dużej grupy plam. Dziś w końcu bardzo dobrze widać grupę 3423. Już wczoraj było ją widać w godzinach wieczornych. Dziś widać ją już wyraźnie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zbyszekzz napisał(a):

Witam

W sierpniu Słońce złapało wakacyjny nastrój i jego aktywność wyraźnie spadła. Długo nie było żadnej bardzo dużej grupy plam. Dziś w końcu bardzo dobrze widać grupę 3423. Już wczoraj było ją widać w godzinach wieczornych. Dziś widać ją już wyraźnie.

Dzięki za cynk! Właśnie wyszedłem spojrzeć - faktycznie jest dobrze widoczna :) Po długim wpatrywaniu udaje się też zauważyć jej elongację.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktywność naszego słoneczka rośnie. Dużo plam i jasnych pochodni. A wśród nich szybko rosnąca plama nr 3435, którą widać gołym okiem już po 2-3 sekundach znając konkretne położenie. Jeszcze wczoraj dała flarę M4, a w ciągu następnych dni możemy spodziewać się ich wielu, dając szansę na wybuch klasy X skierowany w naszym kierunku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 3435 jest nadal dość dobrze widoczna, zlokalizowana tuż nad centrum tarczy słonecznej. Nieco poniżej udało się zauważyć także 3445. Niższa grupa jest wyraźnie "rozmyta" gołym okiem, ponieważ jest zlepkiem mniejszych plamek, jak byśmy obserwowali gromadę otwartą :D

 

image.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Od wczoraj widać gołym okiem przez filtr grupę 3474. Jest na południowej półkuli. Szybko się rozrosła w ciągu ostatnich 3 dni. Ma około 460 jednostek powierzchni. Posiada 2 mocne plamy na biegunach i dużo drobnicy. Bardzo ładnie wygląda w dużym powiększeniu.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

   Słońce ostatnio jest spokojne. Jest sporo grup ale raczej wszystkie mało rozbudowane.  Dziś na granicy widoczności gołym okiem są 2 grupy. Obie na południowej półkuli. Po kilka stopni na wschód i zachód o południka. Dziś maja powierzchnię około 300 i 250 jednostek. Rano przez filtr coś majaczyło na granicy widzialności. Ale może tylko sugerowałem się widząc że są. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

     W końcu na tarczy Słońca widać w  gołym okiem (przez filtr) wyraźnie dużą grupę. Ma około 700 jednostek powierzchni i można w niej naliczyć 40 plam. Jest na południowym wschodzie. Dziś pięknie było widać ją przez chmury. Jest niestabilna magnetycznie. Warto spojrzeć.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.