Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Ja powiem ze widać. Właśnie wracam z tarasu (ale długa droga! Ugh ale się zmeczyłem) i obserwowałem przez teleskop 1500mm , obiektyw 70mm i gołym okiem. Jednak najlepsze wrażenie daje teleskop. Ona jest większa niż Merkury podczas tranzytu prawda? Nawet przez szukać było widać idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plama jest ledwo widoczna gołym okiem. Potrzebowałem kilkanaście sekund na jej odnalezienie i później wydywałem ją "z przerwami".

 

 

Witam.

Grupa ma w tej chwili ma powierzchnię około 250-300 jednostek. Czyli teoretycznie jest na granicy widoczności gołym okiem. Tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia. Dobrze że powierzchnia jest "skupiona" praktycznie w jednej plamie. Spróbuję wychwycić ją przed zachodem Słońca, trochę wspomogę się atmosferą ziemską.

Pozdrawiam Zbyszek.

 

 

Próba obserwacji okiem uzbrojonym w filtr o godzinie 18h zakończyła się porażką. Poczekamy, może młodsze oczy LibMara ją wypatrzą.

Pozdrawiam Zbyszek

To musi być widoczne gołym okiem. I tak też jest (przynajmniej ja już widziałem. majaczy jako czarna kropeczka) :D

AFjAjs8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Obserwacja okiem nieuzbrojonym grupy numer 2546 w końcu zakończona powodzeniem. Widoczna dziś w godzinach wieczornych bez trudu.

Podsumowując- 15 maja grupa miała 250 jednostek powierzchni i nikt nie potwierdził jej widoczności. 16 maja powierzchnia 400 jednostek widzą choć z trudem już 2 osoby.

Dziś 17 maja ma już 540 jednostek,widoczność potwierdzają 3 osoby z naciskiem na dobrą widoczność. Wartości powierzchni brałem z NOAA żeby były dokładne.

 

Pozdrawiam Zbyszek

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Również dziś wypatrzyłem grupę 2546 bez najmniejszego problemu. Grupa utrzymuję powierzchnię w granicach 500-550 jednostek. Powinna być widoczna dla każdego obserwatora. Z tych kilku dni obserwacji można wysnuć wniosek że aby zobaczyć grupę plam bez przyrządów musi ona mieć około 500 jednostek powierzchni. Podobne obserwację robiłem w latach 90 i otrzymałem zbliżone wyniki. Oczywiście wtedy nie było możliwości szybkiej konfrontacji z innymi obserwującymi. A powierzchnię plam brało się z własnych pomiarów. Dla informacji: podstawową jednostką w pomiarach powierzchni plam słonecznych jest powierzchnia jednej milionowej części widocznej tarczy Słońca. Dla średnicy obrazu Słońca 200mm pole powierzchni całej tarczy wynosi 31400mm2. Do pomiaru powierzchni plam służą wzorce w postaci kółek o określonej średnicy wyskalowane w milionowych częściach powierzchni Słońca [MH]. Pomiar polega na dopasowaniu wielkości plamy z wielkością wzorca. Dziś jest to wygodnie robić ze zdjęć, jest to bardziej wygodne niż robienie tego ze szkicu.

 

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj około 16.30 obserwowałem plamkę bezproblemowo i jednoznacznie. Pamiętając jak trudnym obiektem była trzy dni temu już myślałem, że mam jakiś fenomenalny wzrok czterdziestolatka, a tu okazuje się, że przez te dwa dni plamka powiększyła się dwukrotnie i to już nie jest żaden wyczyn. :mr.green:

 

To powiększenie plamy słonecznej jest związane jedynie z tym, że nie obserwujemy już jej z ukosa ale prostopadle, czy rzeczywiści powiększyła fizycznie aż dwukrotnie swoją średnicę na tarczy słonecznej?

 

Jeśli promień Ziemi to 1/109 promieni Słońca, to z prostej proporcji wychodzi mi, że powierzchnia tarczy Ziemi umieszczona na powierzchni Słońca ma jedynie ~53 jednostek - czyli jest dziesięciokrotnie mniejsza od grupy 2546.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mała poprawka do mojego postu z 17 maja. Powierzchnie plam brałem z solarmonitor.org a nie NOAA. Mam nadzieję że serwis NOAA się nie obraził.

Jeśli grupa znajduję się na brzegu tarczy, to dzięki zjawisku skrótu perspektywicznego przyjmuje kształt eliptyczny. Pomiaru powierzchni dokonujemy dopasowując wielkość szablonu do dłuższej osi plamy. Taki przepis istnieje od czasów Centralnej Sekcji Obserwatorów Słońca. Ja mierząc powierzchnię zapisuję dla siebie powierzchnię widoczną, czyli jeśli bliżej brzegu tarczy tym jest mniej. Zawodowcy raczej stosują metodę dużej osi, przynajmniej tak wnioskuję porównując moje pomiary do np. NOAA. Pomiar w warunkach amatorskich jest mało odkłady. Szczególnie przy rozbudowanych grupach. Np. przy moich pomiarach widzę ~10% rozrzut. Oczywiście najlepszą zgodność uzyskuję się w okolicach południka słonecznego. 19 maja powierzchnia grupy 2546 wg. solarmonitor.org to 480MH. A widać ją świetnie.

Pozdrawiam Zbyszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Grupa 2546 doskonale widoczna od rana do wieczora. Nawet dla postronnych obserwatorów.

Amatorzy astronomii mogą wyznaczać powierzchnię plam metodą obserwacji w projekcji na ekranie, który umieszczamy w takiej odległości za okularem, aby odbity na nim obraz Słońca miał wymaganą przez nas średnicę.

Wygodnie jest otrzymać obraz o średnicy 110mm. Wtedy 1 milimetr na ekranie będzie w dobrym przybliżeniu równy średnicy Ziemi.

Można też ustawić ekran tak by średnica obrazu wyniosła 139mm. Właśnie wtedy 1mm na ekranie będzie równy 10 000km na Słońcu. Znając teraz średnice plamy możemy bez trudu obliczyć przybliżoną jej powierzchnię. Ja posiadam szablony dla średnic obrazu 100, 125, 150, 200mm. Szablony są wygodne. Szczególnie przy nieregularnych grupach. Załączam plik z szablonem dla 100mm średnicy. Pochodzi z Poradnika Miłośnika Astronomii Kulikowskiego.

Objaśnienia do szablonu.

I kolumna – powierzchnia plam w milionowych częściach widocznej powierzchni Słońca

II kolumna – powierzchnia w milimetrach kwadratowych na obrazie o średnicy 100mm

III kolumna – obrazy plam w skali rysunku i ich średnice w milimetrach

IV kolumna – średnice plam w sekundach kątowych

V kolumna - średnice plam w kilometrach

Pozdrawiam Zbyszek

 

szablon.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką techniką obserwujecie plamy słoneczne gołoocznie. Ja do tej pory obserwowałem je przy pomocy filtra od lornetki 70mm, patrząc jednym okiem. Dzisiaj z rozpędu wziąłem filtr od lornetki 100mm, zerknąłem na 2546 obojgiem oczu i od razu poczułem różnicę. Jeśli patrząc jednym okiem plamka momentami pojawiała się i znikała, to przy obserwacji obuocznej plama jest oczywista przez cały czas obserwacji a tarcza słoneczna robi się trójwymiarowa (ciemniejąca ku brzegowi). Również w tym przypadku współczynnik 1,4x dla obu oczu diametralnie polepsza uzyskiwane obrazy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką techniką obserwujecie plamy słoneczne gołoocznie. Ja do tej pory obserwowałem je przy pomocy filtra od lornetki 70mm, patrząc jednym okiem. Dzisiaj z rozpędu wziąłem filtr od lornetki 100mm, zerknąłem na 2546 obojgiem oczu i od razu poczułem różnicę. Jeśli patrząc jednym okiem plamka momentami pojawiała się i znikała, to przy obserwacji obuocznej plama jest oczywista przez cały czas obserwacji a tarcza słoneczna robi się trójwymiarowa (ciemniejąca ku brzegowi). Również w tym przypadku współczynnik 1,4x dla obu oczu diametralnie polepsza uzyskiwane obrazy.

Też to zauważyłem, ja przykładam oprawkę z folią nd5 do twarzy tak że obojgiem oczu ją widzę, dodatkowo rękoma zasłaniam prześwity po bokach. Widać znacznie lepiej niż jednym okiem, zwłaszcza że prawe oko mam trochę gorsze, a jestem prawooczny.

Edytowane przez krawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Grupę widać nadal, patrzyłem rano i wieczorem. Do obserwacji plam używam filtru szklanego Oriona lub szkieł spawalniczych. Ze szkłami jest wygoda bo są różnej gęstości i można dopasować do aktualnej jasności Słońca. Fajne są okulary spawalnicze, łatwo wymienia się szkła. Dzisiejsze wieczorne fotki zrobione kompaktem Samsungiem WB550 w załączeniu.

Pozdrawiam Zbyszek

SAM_2728.jpg

SAM_2732.jpg

SAM_2730.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Dziś niestety nie dane mi było złapanie w pełni czystego nieba. Obserwację Słońca wykonałem bez rzutowania na ekran. Dlatego nie mam pomiaru powierzchni. Próbowałem zobaczyć grupę 2553, ale ciągle przelatujące chmury i próba nie udana. Plama trochę zmalała wg danych z NOAA dziś 290 jednostek a wczoraj 330, więc może dlatego jej nie wypatrzyłem.

 

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupę 2553 zaobserwowałem dzisiaj o godz. 10.30 obuocznie przez folię Baadera. Zbliża się do centrum tarczy słonecznej.

 

Gdzie znaleźć informację o aktualnej powierzchni plamy/grupy plam? Czy podawane powyżej powierzchnia to powierzchnia samej plamy "netto" czy razem z półcieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.