Skocz do zawartości

Pistolet fotosnajper - modyfikacja pod Canona


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Dzisiaj coś z innej beczki :) ATM fotograficzny.

 

Ostatnio stałem sobie na polu zaczajony za drzewem aby pstryknąć trochę fotek biegających saren. Do korpusu miałem przykręcony obiektyw TAIR 3s 300/4,5. Znane, lubiane i używane nawet w astrofoto szkło o dobrych parametrach. No niestety ma jedną dużą wadę - jest ciężki jak cholera :wassat: Po godzinie tak mnie łapa bolała jak po dniu pracy przy łopacie.

 

Wtedy też przypomniałem sobie, że gdzieś w szufladzie leży stary uchwyt od zestawu fotosnajper dodawany kiedyś w zestawie do aparatów Zenit i obiektywu TAIR 300/4,5. Uchwyt ma oczywiście formę pistoletu / karabinu. Pomyślałem, że zdecydowanie ułatwiłby kadrowanie i fotografowanie dynamicznych obiektów. Problemem był to, że był to wynalazek typowo mechaniczny przystosowany do współpracy z Zenitami i nijak nie dało się go podłączyć do korpusu Canona.

No a jak się nie da to koniecznie trzeba spróbować :Loveit:

 

Otworzyłem piwko, przyniosłem śrubokręty i rozkręciłem to cudo radzieckiej myśli technicznej.

 

attachicon.gifobiektyw_1866.JPG

 

Generalnie budowa wybitnie prosta - korpus oraz spust z bolcem wyzwalającym mechaniczną przysłonę obiektywu TAIR. Zero elektroniki, więc wszystko trzeba było zrobić od początku. Zacząłem od polutowania wtyczki pod wyzwalacz migawki Canona - wtyk mikro jack + 3 przewody (masa, potwierdzenie ostrości, strzał).

 

Natomiast wewnątrz pistoletu zamocowałem mikroprzełącznik który będzie wyzwalał migawkę.

 

attachicon.gifobiektyw_1868.JPG attachicon.gifobiektyw_1869.JPG

 

Ponieważ posiadam redukcję EOS/M42 z potwierdzeniem ostrości dodatkowo wkleiłem kawałek aluminium połączony z przewodem odpowiedzialnym za potwierdzenie ostrości w Canonie. Zanim spust wciśnie mikroprzełącznik delikatnie dociska ów kawałem aluminium i wtedy aparat potwierdza ostrość (lub nie :) ). Dalsze, mocniejsze dociśnięcie spustu wyzwala migawkę.

 

attachicon.gifobiektyw_1872.JPG

 

Całość polutowałem, skręciłem, zmontowałem i przetestowałem. Działa :) A tak wygląda "uzbrojony" zestaw:

 

attachicon.gifDSCN1449.JPG attachicon.gifDSCN1451.JPG

 

Uchwyt zdecydowanie ułatwia pracę i kadrowanie. Dodatkowo pokrętło ostrości w Tairze jest stworzone do współpracy z tym "pistoletem" i używa się go naprawdę rewelacyjnie. Całość trzyma się po prostu jak mały karabinek.

 

Jedno jest pewne. Raczej nie wyjdę z tym zestawem na molo w Sopocie czy pod Pałac Prezydencki bo by mnie pewnie odpowiednie służby niezwłocznie zgarnęły za wymachiwanie bronią w miejscu publicznym :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Łukasz, znam ten ból rąk gdyż również to cacko używam. Niestety nie mam wiedzy elektryczno - elektronicznej by takie dzieło wykonać. Gratuluję pomysłu i wykonania. Jestem mocno zainteresowany takim sprzętem a w zasadzie zleceniem wykonania takiego zestawu z możliwością podłączenia jeszcze dodatkowo telekonwertera (również rosyjski). Dysponuję Canonami eos 30 D i 40 D. Czy podjął byś się wykonania takiego zlecenia? Jeśli tak to proszę podaj warunki. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, widzę że odpisałeś mi na e-mail, ale coś jest nie tak bo nie mogą rozszyfrować wiadomości. Mój tel 501824614,lub pisz bezpośrednio na adres waldemarlipski@wp.pl bo ten "szyfr" jaki dostałem utworzony został chyba przez nasz forumowy serwer, albo jeszcze coś innego,- nie znam się na tym. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, odpisałem Ci na maila.

A wcześniej wysłałem PW - spójrz w prawy górny róg ekranu na forum (po zalogowaniu) - powinieneś mieć symbol koperty z czerwoną jedynką :)

To co dostałeś na maila to tylko notyfikacja o otrzymanej prywatnej wiadomości ale zamiast polskich liter wkleja szlaczki, niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.