Skocz do zawartości

Szlifowanie lustra


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Tak możliwe jest szlifowanie np pierścieniem żeliwym ale matryca pod koniec musi być tylko nie szklana a np a betonu plus pleksi lub metalu, czeka Cię zalotna zabawa z epoksydem i jego wylewaniem, w warunkach amatorskich szkło po szkle to optymalne i najtańsze rozwiązanie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli tylko znasz takie sposoby to co stoi na przeszkodzie aby wdrożyć je w życie :salu:

Mnie niestety takie metody nie są znane i byłbym pełen obaw o ich wynik w postaci tak wyszlifowanego lustra :roll: :?: :Cry:

 

Ps. To wprawdzie nie koniec świata bo też nie wiem jak się buduje promy kosmiczne ale one jednak powstają pomimo tego :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł myśle że warto było by spróbować z tym papierem ściernym wodnym.

Materiały:

Drewniany klocek na którym zamocowany byłby papier ścierny

Papier ścierny wodny nr 60 nr 150 nr 500 nr 1000

Płyta szklana na początek np 70mm średnicy

Szlifowanie grube:

Należy wykonywac ruchy od środka do brzegu płyty papierem wodnym nr 60 pamiętając aby nie zjeżdżać papierem po za zwierciadło grozi to odpryskami na brzegach!!!!!!!!! wykonywać tak długo aż do uzyskania strzałki czyli wgłębienia (dla lustra 70/700 = 0.4375mm) lecz nieco mniejszej od końcowej np. 0.35-040 reszta zostanie zeszlifowana papierem nr 150. Po wykonaniu tego wgłębienia papierami nr 60 i nr 150 (oczywiście papierem nr 150 szlifować tak samo jak nr 60 lecz z nieco mniejszym naciskiem należy się oczywiście upewnić czy zwierciadło zostało całkowicie zmatowione)

To tyle co udało mi się przemyśleć ale sądze że jest to warte sprawdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też zrobic matryce z betonu (gipsu) i przykleić do niej żywicą małe płytki ceramiczne, czytałem że to bardzo dobry i tani sposób ale jak na początek to szkło na szkle jest chyba najlepsze,za takie małe lustro nie ma sensu się brać lepiej już 10cm zrobić,a w ogóle to dużo na ten temat jest tu http://www.stellafane.com/atm/atm_main.htm i sporo tu (nie przeglądałem wszystkiego) http://www.starastronomy.org/TelescopeMaki...inks/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.