Jump to content

Szlifowanie lustra


Szymek_O
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Tak możliwe jest szlifowanie np pierścieniem żeliwym ale matryca pod koniec musi być tylko nie szklana a np a betonu plus pleksi lub metalu, czeka Cię zalotna zabawa z epoksydem i jego wylewaniem, w warunkach amatorskich szkło po szkle to optymalne i najtańsze rozwiązanie :salu:

Link to comment
Share on other sites

A nie można tego robić szlifując papierem ściernym wodnym po prostu po krążku tylko odpowiednimi sposobami?? A matryce do polerowania wykonać z jakiegoś twardego materiału??

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeśli tylko znasz takie sposoby to co stoi na przeszkodzie aby wdrożyć je w życie :salu:

Mnie niestety takie metody nie są znane i byłbym pełen obaw o ich wynik w postaci tak wyszlifowanego lustra :roll: :?: :Cry:

 

Ps. To wprawdzie nie koniec świata bo też nie wiem jak się buduje promy kosmiczne ale one jednak powstają pomimo tego :roll:

Link to comment
Share on other sites

Mam pomysł myśle że warto było by spróbować z tym papierem ściernym wodnym.

Materiały:

Drewniany klocek na którym zamocowany byłby papier ścierny

Papier ścierny wodny nr 60 nr 150 nr 500 nr 1000

Płyta szklana na początek np 70mm średnicy

Szlifowanie grube:

Należy wykonywac ruchy od środka do brzegu płyty papierem wodnym nr 60 pamiętając aby nie zjeżdżać papierem po za zwierciadło grozi to odpryskami na brzegach!!!!!!!!! wykonywać tak długo aż do uzyskania strzałki czyli wgłębienia (dla lustra 70/700 = 0.4375mm) lecz nieco mniejszej od końcowej np. 0.35-040 reszta zostanie zeszlifowana papierem nr 150. Po wykonaniu tego wgłębienia papierami nr 60 i nr 150 (oczywiście papierem nr 150 szlifować tak samo jak nr 60 lecz z nieco mniejszym naciskiem należy się oczywiście upewnić czy zwierciadło zostało całkowicie zmatowione)

To tyle co udało mi się przemyśleć ale sądze że jest to warte sprawdzenia

Link to comment
Share on other sites

można też zrobic matryce z betonu (gipsu) i przykleić do niej żywicą małe płytki ceramiczne, czytałem że to bardzo dobry i tani sposób ale jak na początek to szkło na szkle jest chyba najlepsze,za takie małe lustro nie ma sensu się brać lepiej już 10cm zrobić,a w ogóle to dużo na ten temat jest tu http://www.stellafane.com/atm/atm_main.htm i sporo tu (nie przeglądałem wszystkiego) http://www.starastronomy.org/TelescopeMaki...inks/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.