Skocz do zawartości

Black Monster czyli 16" ONTC na EQ8


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio porównywałem obrazy saturna z teleskopu ATM 320/1500 rodzimej produkcji z lustrem o dokładności 1/12 PV potwierdzonej certyfikatem oraz Sky Watchera rozsuwanego 300/1500 przy użyciu okularów LVW 13mm.Ku mojemu zdziwieniu Sky Watcher pokazał lepszy bardziej ostrzejszy obraz planety w okularze przy bardzo dobrym seeingu jaki trafił się tego wieczoru.Sam zawsze byłem zwolennikiem dopłacania do lepszego jakościowo sprzętu jeśli chodzi o optyke,ale teraz już nie wiem co o tym wszystkim myśleć :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio porównywałem obrazy saturna z teleskopu ATM 320/1500 rodzimej produkcji z lustrem o dokładności 1/12 PV potwierdzonej certyfikatem oraz Sky Watchera rozsuwanego 300/1500 przy użyciu okularów LVW 13mm.Ku mojemu zdziwieniu Sky Watcher pokazał lepszy bardziej ostrzejszy obraz planety w okularze przy bardzo dobrym seeingu jaki trafił się tego wieczoru.Sam zawsze byłem zwolennikiem dopłacania do lepszego jakościowo sprzętu jeśli chodzi o optyke,ale teraz już nie wiem co o tym wszystkim myśleć :scratchhead:

 

Bo na jakość obrazu wpływa masa czynników. Nie da się tak "w polu" dokładnie porównać samej jakości luster. Mikro błąd kolimacji zmniejsza efektywnie jakość optyczną całego układu, w więc i samego lustra głównego. Inaczej mówiąc, perfekcyjnie skolimowany i wychłodzony teleskop z przeciętną optyką da lepszy obraz, niż teleskop z premium optyką, bez perfekt kolimacji, a do tego np. bez wychłodzenia.

 

Trzeba mieć sporo doświadczenia, żeby umieć w teście polowym wykrywać miejsca powodujące spadek jakości obrazu.

 

Podobnie jest w astrofotografii. Mając do wyboru dwa zestawy:

1. Super optyka, top światowy, średnia mechanika, zwykła tuba, średni wyciąg.

2. średnia optyka, super mechanika, sztywna tuba, dobry wyciąg

 

wybrałbym bez wahania zestaw nr 2 (w opozycji do tego, co robią ludzie na forach, myślący, że teleskop to tylko jakość lustra). Co więcej, gwiazdki z tego 2 będą znacznie ładniejsze, ostrzejsze i potocznie zostanie nazwany - SUPER OPTYK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat teleskopy były skolimowane bardzo dobrze przed obserwacjami,czas chłodzenia również identyczny bo zostały wyciągnięte z samochodu w tym samym czasie.Zaznaczam że kolimacje przeprowadziliśmy po przybyciu na miejsce obserwacji i nie było mowy że sie coś tam przestawiło podczas transportu.Ogólnie wyprawa miała na celu porównanie obrazów z obu teleskopów z czystej ciekawości.Wydaje mi się że te niby lepsze parametry luster mają jedynie na celu wyciągnięcie większej kasy od kupijącego nie wnosząc nic wiele lepszego w obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że te niby lepsze parametry luster mają jedynie na celu wyciągnięcie większej kasy od kupijącego nie wnosząc nic wiele lepszego w obraz.

 

zgadza się ... wydaje Ci się

 

po pierwsze założyłeś, że Synta ma słabą optykę ... na jakiej podstawie? Choć producent niczego nie gwarantuje to spora część produkcji spełnia kryterium 1/8 lambda, a taką optykę trudno odróżnić od 1/12 lambda

 

po drugie Synta 12" ma bardzo małą obstrukcję (5%) i słynie z obrazów planet

 

po trzecie ważna jest konstrukcja obu teleskopów. Pewnie ten ATM to był truss, a w takich teleskopach trudno o zapewnienie odpowiedniej termiki

 

po czwarte nawet najlepsza optyka musi się poddać przy złej konstrukcji celi

 

i można by tak jeszcze trochę ...

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważałbym na takie uogólnienia. Trzeba pamiętać, że zestaw wart jest tyle, ile jego najsłabszy element. Żeby dostrzec różnicę w jakości luster na takim poziomie muszą trafić się zarówno warunki, jak i reszta zestawu musi być perfekt. Odpuszczę sobie pytanie, jak kolimowaliście teleskop, bo generalnie tym, co jest dostępne na popularnym rynku nie jesteś w stanie w ogóle nawet zbliżyć się do tzw. perfekcyjnej kolimacji, która do typowego wizualowego patrzenia przez teleskop nie jest nawet potrzebna, tak samo, jak kosmicznej jakości lustra. To trochę jak ze sprzętem audiofilskim i wrzuceniem w niego MP3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się ... wydaje Ci się

 

po pierwsze założyłeś, że Synta ma słabą optykę ... na jakiej podstawie? Choć producent niczego nie gwarantuje to spora część produkcji spełnia kryterium 1/8 lambda, a taką optykę trudno odróżnić od 1/12 lambda

 

po drugie Synta 12" ma bardzo małą obstrukcję (5%) i słynie z obrazów planet

 

po trzecie ważna jest konstrukcja obu teleskopów. Pewnie ten ATM to był truss, a w takich teleskopach trudno o zapewnienie odpowiedniej termiki

 

po czwarte nawet najlepsza optyka musi się poddać przy złej konstrukcji celi

 

i można by tak jeszcze trochę ...

 

pozdrawiam

 

Zgadzam się,jest wiele czynników które mają wpływ na obraz w teleskopie.Równie dobrze jeden z okularów mógł być gorszej jakości lub ATM miał skopane optycznie lusterko wtórne bo akurat biorąc pod uwage cele lustra głównego była zaprojektowana i wykonana profesionalnie.To są tylko moje spostrzeżenia na podstawie wykonanego eksperymentu,nie neguje droższych luster z lepszym PV,natomiast cieszy mnie że standardowy masowy sprzęt nie odstaje od tego wiele droższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po trzecie ważna jest konstrukcja obu teleskopów. Pewnie ten ATM to był truss, a w takich teleskopach trudno o zapewnienie odpowiedniej termiki

Dokładnie. Nie będę tu bawet rozwijał kwestii wielkości tej tuby, spadku temperatury w nocy, gdzie w wielu przypadkach taki teleskop nie jest w stanie nawet przez chwilę osiągnąć stabilizacji termicznej. W tubie powstają turbulencje, które znacząco obniżają sprawność całego zestawu, a więc i teoretycznie jakość lepszego lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio porównywałem obrazy saturna z teleskopu ATM 320/1500 rodzimej produkcji z lustrem o dokładności 1/12 PV potwierdzonej certyfikatem oraz Sky Watchera rozsuwanego 300/1500 przy użyciu okularów LVW 13mm.Ku mojemu zdziwieniu Sky Watcher pokazał lepszy bardziej ostrzejszy obraz planety w okularze przy bardzo dobrym seeingu jaki trafił się tego wieczoru.Sam zawsze byłem zwolennikiem dopłacania do lepszego jakościowo sprzętu jeśli chodzi o optyke,ale teraz już nie wiem co o tym wszystkim myśleć :scratchhead:

 

To powiem Ci, że z Maciek był zdziwiony słabym obrazem Saturna ze swojego LB bodajże 10" dla checy przysłoniłem mu kartonem połowę drośnika. LB pokazał oszałamiający detal :) wniosek stąd taki, że im mniejsze lustro tym lepsze :rofl:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Robi je dla TS włoska firma, której nie mogę podać Ci nazwy. To które jest u nas, to w zasadzie pierwsza sztuka tego teleskopu na świecie stąd te same zdjęcia są na stronie. Teleskop zamówiliśmy sporo wcześniej, ale jest już sprzedany, gdyby ktoś się zainteresował ;)

 

Czyli odpowiedź brzmi "tak" odnośnie tego, co chciałem się dowiedzieć. Chodziło mi o to, czy jest to lustro które widnieje na stronie TS'a, brandowane jako TS. Dziwna jest ta tajemnica, kto jest wykonawcą O_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stawiam się i stawiam, i nie znajduję innych, jak podobne do postu piotrkusia.

Sprzedawać lustra za ciężkie pieniądze i trzymać w tajemnicy kto je produkuje? Podpierając się tajemnicą można każdą bzdurę wcisnąć ;)

Teoria o wspólnym pochodzeniu luster coraz bardziej prawdopodobna.

 

 

Edytowane przez paether
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stawiam się i stawiam, i nie znajduję innych, jak podobne do postu piotrkusia.

Sprzedawać lustra za ciężkie pieniądze i trzymać w tajemnicy kto je produkuje? Podpierając się tajemnicą można każdą bzdurę wcisnąć ;)

Teoria o wspólnym pochodzeniu luster coraz bardziej prawdopodobna.

 

Możliwe, że masz rację, ale bywa też że sa pewne tajemnice handlowe. Ja przynajmniej takie respektuje i jeżeli Ktos mnie do tego zobowiazuje to nie zdradzam.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stawiam się i stawiam, i nie znajduję innych, jak podobne do postu piotrkusia.

Sprzedawać lustra za ciężkie pieniądze i trzymać w tajemnicy kto je produkuje? Podpierając się tajemnicą można każdą bzdurę wcisnąć ;)

Teoria o wspólnym pochodzeniu luster coraz bardziej prawdopodobna.

 

Nie chciałbyś mieć wyłączności na takie, lustra w tej cenie ?!

Myślę, że te testy http://rohr.aiax.de/hp_new/berichte.php są niezależne, niektóre topowe lustra też miały wpadkę, ale zawsze mamy tylko 1 egzemplarz do testów ...

Czy jest reprezentatywny ?!

Moim zdaniem, trzeba mieć bardzo duże doświadczenie by odróżnić optykę podczas obserwacji, 0.92 od 0.98 strehl ratio w danym systemie teleskopu.

 

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie patrze na ten certyfikat i widze ciekawą rzecz: "astigmatism removed, coma removed" czy dobrze rozumiem, że obliczone parametry są dla hipotetycznej sytuacji gdyby pominąć te dwie wady? w innych certyfikatach zawsze było "tilt removed i defocus removed" (wiadomo dlaczego), ale tutaj jest dziwnie bo przecież po to się bada lustro żeby wiedzieć jaki ma astygmatyzm a nie po to żeby uzyskać wynik "pomijając astygmatyzm, lustro jest idealne". i dlatego zaczynam wątpić że dobrze to rozumiem bo gdzie tu sens?

 

...nawiązując do niedawnego "wątku" w statusach, przypominałoby to oficjalnie ogłaszaną średnią płacę GUS (która jak nie wszyscy wiedzą, nie uwzględnia małych firm i tym samym pomija 60%(!!!) wszystkich zatrudnionych), z której można łatwo wyciągnąć wniosek "jeżeli pominąć tych którzy zarabiają niewiele (zatrudnionych w małych firmach), przeciętny polak żyje w dostatku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbyś mieć wyłączności na takie, lustra w tej cenie ?!

 

Jeżeli TS chce mieć te lustra na wyłączność to załatwia to za pomocą stosownej umowy - wtedy tajemnica nie potrzebna. Jeśli nie ma umowy to i tajemnica nie pomoże, bo producent może się zaoferować komu chce, pewnie też w tajemnicy :szczerbaty: Bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo lubię wiedzę. Wiedza jest fajniejsza niż niewiedza. Bo dziwne jest to, że TS sprzedaje lustro za grube pieniądze i nie chce ujawnić kto to lustro wykonuje. Bo to w normalnym układzie nie ma sensu (ukrywanie pochodzenia produktu przed klientami). Mają coś do ukrycia?

 

Jak na razie przyjmuję, że jest to lustro tego samego pochodzenia co SkyWatcher 16".

Edytowane przez paether
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie orientujesz się chyba, Paether, w rynku astro. Spróbuj podpytać w Orionie UK z czego składają się ich warstwy Hi-Lux, albo jak się je dokładnie wykonuje, albo kto produkuje carbonowy materiał do produkcji ich teleskopów, spróbuj podpytać w WO kto jest producentem szkła (z jakiej fabryki wyjeżdżają) np. w ich korektorach, albo w Tele Vue. Spróbuj podpytać o pochodzenie poszczególnych elementów w ASA.
Istnieje coś takiego jak tajemnica handlowa. I to jest coś absolutnie normalnego.
Wiele marek nie zdradza szczegółów produkcyjnych. Jeśli bardzo chcesz, mogą dostarczyć Ci szczegółowy test optyki, ale nie powiedzą gdzie kupili optykę. Dla mnie to jest najzupełniej normalne.

Na rynku astro to widać jak na dłoni, że marki próbują wyprzedzić się w produkcji bardzo podobnych sprzętów, ale zaoferować lepsze parametry, albo chociaż takie same, ale w konkurencyjnej cenie.

 

Specyfikację dostaniesz, ale informacji o produkcji już nie bardzo. Niektóre marki zdradzają więcej, np. jakie szkło składa się na obiektyw APO, ale jest to zazwyczaj podawane przy produktach w średniej klasie cenowej. W produktach które są niejako "high-endową wizytówką", takiej tajemnicy strzeże się znacznie bardziej.

 

Dla przykładu:
Orion Hi-Lux
http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticalcoatingsp.html
To jest FAQ, który "zaspokaja ciekawość", ale nie w takim stopniu jak Twoja. Znajdziesz tam wszystkie zalety powłoki Hi-Lux, a nawet zdjęcia z procesu produkcji i informacje o warunkach w jakich są nakładane, ale nie znajdziesz szczegółów produkcji i dokładnego składu powłok.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.