Skocz do zawartości

Książki SF warte polecenia


Rekomendowane odpowiedzi

Ja ze swojej strony gorąco polecam książkę "Robota" napisanego przez Adama Wiśniewskiego-Snerga. Dla mnie ta książka to arcydzieło! Przeczytałem ją już chyba 7 czy 8 razy, choć z zasady nie czytam książek więcej niż raz.

Na zachętę warto dodać, że "Robot" zwyciężył w plebiscycie na najbardziej wartościową powieść polskiej SF w powojennym trzydziestoleciu. Dziś niestety książka ta jest chyba zupełnie zapomniana...

 

Zapomniana, tak jak chyba jej autor (bardzo ciekawa i enigmatyczna postać, nota bene).

http://snerg.lh2.pl/

 

Jego ksiązki to niezłe mózgotrzepy ;)

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

do posłuchania ciekawa audycja w klubie trójki - "Fantastyka w zawieszeniu pomiędzy marzeniem i techniką"

 

- Osoby z mojego pokolenia miały poczucie, że jak pójdą na uniwersytet, to staną się komunistami, jako dziennikarze będą musieli kłamać, a jako inżynierowie i technicy już nie - mówi Maciej Parowski, redaktor naczelny "Czasu Fantastyki".

 

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1754700,Fantastyka-w-zawieszeniu-pomiedzy-marzeniem-i-technika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio przeczytałem książkę A. Foster- a Obcy - Ósmy Pasażer Nostromo :) Tak, tak - książka na podstawie filmu. Jak komuś podobał się film, to książka powinna tak samo się spodobać, choć jej fabuła nie ma bogatszych wątków, które można zobaczyć w filmie (część 1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

image.png.c0da4d6b4a989bf02baa10fa52c7f37f.pngProblem trzech ciał

 

dzisiaj przeczytałem i polecam! końcówka rozczarowująca... ale ciągle bardzo fajny przykład wplatania rzeczywistych problemów i teorii naukowych do "bajeczek" sci-fi.

i zobaczcie do czego doszło. chińczycy produkują nam już nie tylko stal i komputery ale nawet literaturę :P

 

 

Pierwszy tom rewelacyjnej trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Kroniki Diuny”.

„Problem trzech ciał” stał się bestsellerem w Chinach i zyskał ogromny rozgłos w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szuu napisał:

Problem trzech ciał

Przeczytałem całą trylogię w zeszłym roku. Całkiem przyjemna pozycja :)

 

Dorzucam jeszcze do przeczytania serię Ekspansja (Expanse) - na ich podstawie powstał serial. Obecnie można dostać w Polsce 5 tomów - http://lubimyczytac.pl/cykl/18127/expanse-ekspansja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam "Sześć światów Hain" Ursuli Le Guin, w prawdzie jestem w połowie serii, ale na ten moment wrażenie jest bardzo dobre.

 

"W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje... Le Guin wykorzystuje różne tła społeczne i środowiskowe, by przedstawić antropologiczne i socjologiczne rezultaty ewolucji człowieka w danym środowisku."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyka klasyki:

1. A. C. Clarke :Odyseja kosmiczna 4 części: 2001, 2010, 2016, 3001

2. A. C. Clarke: Cykl Spotkanie z Ramą (jest chyba 6części, przeczytania warte pierwsze 3, może jeszcze 4, pozostałe lepiej nie)

 

Klasyka retro:

I. Asimov: cykl Roboty - jeśli ktoś lubi Zajdla, to na pewno mu się spodoba

 

Polska fantastyka, ale trochę inna, bo nie kosmos i przyszłość, tylko trochę pokręcona historia (?):

Jacek Dukaj - Inne pieśni, Lód, Rewolucja

 

Wszystkie mają wersję drukowaną i audio.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

1. Hugh Howey:  Pył (trzy tomy). Świetne postapo, że trudno się oderwać od czytania.

2. Jacek Dukaj:  Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe.  Zbiór niesamowitych opowiadań. 

3. Aldous Huxley: Nowy wspaniały świat. Podobnie jak wspomniany wyżej 1984, to pozycja obowiązkowa.

4. John Wyndham: Dzień tryfidów,  i druga pozycja: Poczwarki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć nie wiem czy już wspomniany był chyba nasz najlepszy pisarz sf Marek Huberath. Jego 'Vatran Auraio' wbija w fotel. I ciekawostka polski King czyli Remigiusz Mróz zadebiutował właśnie z tytułem 'Chór zapomnianych głosów', który jest jego debiutem w kategorii sf. 

Jakoś dupy nie urywa ale przeczytać warto. Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "Problemu trzech ciał" - przyciężke, rozwleczone. Pzrzczytałem 1 tom i uznałem, że chińska literatura jest nieco hermetyczna dla Europejczyka. A może tłumacz położył sprawę? Przeczytałem wpisy od początku - macie w większości rację, choć miało być SF a czasem jest fantasy.

Ostatnio wróciłem do "Niezwyciężonego" - jaki fajny język, teraz mało kto pisze tak plastycznie. No i pomysł wroga wymyślony w 1964 !! Toż to dalej jest SF. Pozycja jako audiobook - słuchowisko też fajna.

Nikt chyba nie wymienił Kroków w nieznane - zbiorów pod redakcją Lecha Jęczmyka - próbki różnych autorów.

Ciekawy pod względem socjologii (życie w Rosji) a i fizyki - "Przenicowany świat" Strugackich, z atmosferą tak gęstą, że mieszkańcy myślą, że żyją WEWNĄTRZ kuli.

 

W związku ze zbliżającą się opozycją Marsa - można powrócić do młodzieżowej nieco trylogii Ludwika Soucka z lat 1960: Tajemnica ślepych ptaków, Znak Jeźdźca i Jezioro Słoneczne, gdzie bohaterowie spotykają na Marsie potomków ... oj, zdradziłbym. Kto zna Thorgala, to się domyśli :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, OBERON RD napisał:

Co do "Problemu trzech ciał" - przyciężke, rozwleczone. Pzrzczytałem 1 tom i uznałem, że chińska literatura jest nieco hermetyczna dla Europejczyka. A może tłumacz położył sprawę? Przeczytałem wpisy od początku - macie w większości rację, choć miało być SF a czasem jest fantasy.

Ostatnio wróciłem do "Niezwyciężonego" - jaki fajny język, teraz mało kto pisze tak plastycznie. No i pomysł wroga wymyślony w 1964 !! Toż to dalej jest SF. Pozycja jako audiobook - słuchowisko też fajna.

Nikt chyba nie wymienił Kroków w nieznane - zbiorów pod redakcją Lecha Jęczmyka - próbki różnych autorów.

Ciekawy pod względem socjologii (życie w Rosji) a i fizyki - "Przenicowany świat" Strugackich, z atmosferą tak gęstą, że mieszkańcy myślą, że żyją WEWNĄTRZ kuli.

Ehh... moje myśli, wszystko wyrażone tak jak sam bym to ujął, tylko lepiej ;-).

Żuk w mrowisku Strugackich, też niezła książka, jak większość ich twórczości.

EDIT: teraz nikt nie pisze SF tak jak kiedyś LEM w Solaris czy w Niezwyciężonym. Albo powstaje fantasy, czasem też przyjemne, ale to inny gatunek, albo jakieś gnioty w kilku(nasto) odcinkowych seriach.

Ale najbardziej wkurzające jest, gdy z dobrej książki powstaje film. Filmowe Solaris jest o niczym, a filmowy Wiedźmin, to zupełny szajs w przeciwieństwie do ebook'a :flirt:.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lem: Solaris, Niezwyciężony, Eden, Fiasko, Kongres futurologiczny

Jest też taka książka braci Strugackich "Piknik na skraju drogi". Chyba na jej podstawie powstała gra STALKER. Krótka ale fajnie się czyta.

 "DIUNA" Franka Herberta

Jeśli ktoś lubi klimaty apokaliptyczne to Metro 2033 i związane z nią pozostałe książki (jest całe uniwersum)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujące że nie widziałem tego wątku wcześniej. Oczywiście Lem i Solaris i Niezwyciężony. Absolutnym odkryciem była dla mnie nowa 4 cześciowa powieść Głębia Marcina Podlewskiego. Nowatorskie, trzyma w napięciu i bardzo udane, nie mogłem się oderwać. 

 

Dla wszystkich którzy lubią nowinki polecam audiobooki Audioteki. Solaris jest tam mistrzowsko opracowane, Oskar za samo wykonanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze odkurzamy twórczość Strugackich. Poza wspomnianym "Pikniku na skraju drogi", z którego czerpią do dziś garściami autorzy SF, niesamowite wrażenie wywarła na mnie skromna nie tylko w sensie objętości powieść pt. "Koniec akcji Arka". Zauważyłem, że w różnych wydaniach tytuł był różnie tłumaczony. Może się więc trafić "akcja", "operacja" lub "eksperyment". W oryginale było... "Małysz".  To solidna fantastyka naukowa - troszkę w klimacie "Solaris" i "Eden".  Polecam, jeśli czytelnik nie szuka Starwarsowych wodotrysków (tych nowych...) ;/
A jak już jesteśmy w kręgu fantastyki radzieckiej (sic!) to miło wspominam "Dalekie Szlaki" Sergieja Sniegowa. Spora "cegła"... i chyba pierwsza space opera jaką przeczytałem. Trochę Star Trekowa.
A z zachodniej klasyki obowiązkową lekturą powinny być również książki Philipa K. Dicka: "Człowiek z Wysokiego Zamku", "Słoneczna Loteria", "Ubik". Mało "kosmiczne" ale niesamowite w założeniach. Jak ktoś lubi "Blade Runnera" to są te klimaty.
Miłych lektur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Koniec wieczności' Issac Assimov? Hard core sf. W oryginale (English) niezłe. 

Seria dotycząca Pierścienia Larego Nivena, zwłaszcza pierwsza książka. To z kolei po polsku lepiej mi wchodziło. 

Edytowane przez kjacek
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Silverberg "Człowiek w labiryncie",  ma swoje lata, trochę w klimatach lemowskich ale nie w stylu. 

 

I niezapomniane opowiadania Henry'ego Kuttnera "Świat należy do mnie". Nie pamiętam nazwy książki Kuttnera, może Twonk, o rodzince mutantów i ich kontaktach ze światem zwykłych ludzi. Dowcip najwyższych lotów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.