Skocz do zawartości

Książki SF warte polecenia


Rekomendowane odpowiedzi

Ja niedawno miałem przyjemność przeczytać "W Przededniu" Orsona Scott Carda, nie znając wcześniej jego twórczości i muszę przyznać, że bardzo szybko mi się czytało. Czekam na "Grę Endera" w kinie, może do tego czasu przeczytam ksiązkę :) W każdym razie "W przededniu" to wstęp do Endera, i muszę przyznac, że wciąga :) Poza tym polecam nieznającym twórczości Arthura C. Clarke słynną "Odyseję kosmiczną", której 4 części posiadam oraz "Spotkanie z Ramą" tegoż autora. Hmmm..., a wątku komiksowego nie planujecie? :D Ja ostatnio zaczynam tęsknić za czasami, kiedy na komiks czekało się z miesiąca na miesiąc (lub dwa), mam głównie na myśli Marvel i DC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Brian Aldiss- Non stop

2. Isaac Asimov- Koniec wieczności

3. Brian Aldiss - Cieplarnia

 

4. Orson Scott Card - Gra Endera

5. C.C.McApp- Zapomnij o Ziemi

6. Frederik Pohl - Gateway brama do gwiazd

7. Roger Zelazny- Aleja Potępienia

8. Bradbury Ray Kroniki marsjańskie

9. St. Lem - Niezwyciężony

10. Colin Kapp -Broń Chaosu

 

11. Alfred Bester - Gwiady moje przeznaczenie

12.Ursula K LeGuin- Lewa ręka ciemności

13.Frank Herbert -Diuna

14.Robert Silverberg- Człowiek w labiryncie

15.George Martin- Pieśń dla Lyanny

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że Jacek założył taki temat. Może padam kilka pozycji w kolejności moim zdaniem

od najlepszych:

Lem Głos Pana - książka w opinii koneserów twórczości Lema - zachwycająca, zgadzam się w 100%

Lem Fiasko - majstersztyk, poza tym (prawdopodobnie;) - dalsze losy Pirxa

Lem Niezwyciężony, Eden.

A.B.Strugaccy Piknik na skraju drogi

B.W. Aaldis Non stop, Cieplarnia

Zajdel Limes Inferior

Ray Bradbury 451 F.

Orwell 1984 - książka która wyhamowała komunistyczne nurty w Anglii

H.Harrison Przestrzeni! Przestrzeni! świetna, wybitna a utonęła w jego reszcie twórczości

według powielanych przygóg Stalowego Szczura;)

 

 

Z lekkich zabawnych pozycji polecam Poniedziałek zaczyna się w sobotę Strugackich - zabawne i świetnie napisane.

 

Niestety z autorów współczesnych nic specjalnie nie kojarzę głównie z powodu schematyczności utworów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zainteresować się książkami Peter F. Hamiltona:

1. Saga Wspólnoty (Gwiazda Pandory, Judasz wyzwolony),

2. Trylogia Pustki (Pustka:Sny, Pustka:Czas, tom trzeci w tym roku) - to samo uniwersum co w poprzedniej pozycji

3. Upadek smoka (jednotomowa powieść)

 

i inne ale tylko te czytałem i gorąco polecam. Hamilton kreuje naprawdę bogate i szczegółowo opisane uniwersa, wielowątkowa fabuła i dobrze wykreowane postacie. Osobiście to moje ulubione Sci-Fi.

 

Inny ciekawy autor to Jack McDevitt:

1. Boża maszyneria (tego akurat nie czytałem)

2. Boża klepsydra

3. Chindi

 

Te książki są ze sobą luźno powiązane chociaż dzieją się w obrębie tego samego uniwersum. Nie ma tam bitw kosmicznych lecz eksploracja i kosmiczna archeologia. Bardzo przyjemnie się czyta, aczkolwiek przynajmniej w Bożej klepsydrze autor trochę przesadził w zakończeniu.

 

I oczywiście Ślepowidzenie Peter Watts. Trochę trudna w odbiorze powieść ale intrygująca, warto przeczytać.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam:

-Larry Niven - za niesamowite pomysły czyli "Drzewa całkowe", "Pierścień", dylogia "Dzieci Beowulfa"/"Dziedzictwo Heorotu".

-Wawrzyniec Podrzucki trylogia "Yggdrasil"

-Greg Benford (z zawodu astrofizyk) sześcioksiąg Centrum Galaktyki

-nie mogę nie polecić braci Strugackich - kto czytał "Żuk w mrowisku" ten wie czemu ;)

-naprawdę przeciekawy opis kontaktu/inwazji na Ziemię czyli "Chaga" Iana MacDonalda (gdzieś wyczytałem, że polecał ją Dukaj,

a to chyba niezła rekomendacja)

- nauka na wesoło czyli sf pod płaszczykiem fantasy - Kareta Wrocławski "Upalna Zima" - opis podróży na Księżyc za pomocą smoka wielostopniowego (sic!) sprawiła, że łzy ze śmiechu ciekły mi gęsto

- trylogia "Węgiel modyfikowany","Upadłe anioły","Zbudzone furie" Richarda Morgana

- Siergiej Łukanienko "Brudnopis"/"Czystopis" i "Spektrum"

-Dymitr Głuchowski "Metro 2033"

-Joe Haldeman "Wieczna wojna"

-Władimir Wasiliew "Wiedźmin z Wielkiego Kijowa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktoś serię "Star Carrier"?

 

Właśnie się dopatrzyłem, że wyszła kontynuacja książki "Gambit". Nowy tom pt. "Punkt Cięcia". Całkiem sympatyczne military SF - akcja toczy się na planetach więc mało mamy akcji w przestrzeni a książka bardziej się koncentruje na działaniach wojsk lądowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kilka osób wymieniło Grę Endera autorstwa O.S.Card'a, natomiast ja poleciłbym jej kontynuacje, czyli "Mówcę umarłych" i "Ksenocyd". Jest jeszcze czwarta część tej sagi: "Dzieci umysłu", ale niestety nie czytałem.

Z innych nie wymienianych do tej pory autorów poleciłbym H.Harrisona, a szczególnie lekki i relaksujący, z elementami humoru, cykl "Stalowy Szczur" :)

 

Pozdrawiam

KK

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
(...)

1. Honor Harrington - na chwilę obecną mamy 16 książek z tej serii (...)

 

W zasadzie odkąd Jazz opublikował tę rekomendację, czyli od lipca, czytam Davida Webera na okrągła. Cykl o Honor H. jest doskonały. Space opera w najlepszym wydaniu. Polecam szczerze bo mnóstwo doskonałego czytania, ja zjadłem już ze 20 książek i nie mogę się doczekać tłumaczenia najnowszej powieści cyklu, żałując, żem za cienki w uszach, żeby przeczytać oryginał.

 

A przy okazji - polecam Sapkowskiego, który (w końcu) wydał nową książkę o Wiedźminie. Kończę ją właśnie i już mogę polecić z czystym sumieniem. To dobra pozycja a Sapkowski jest w formie.

"Achaja" Ziemiańskiego też godna polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatnio przez przypadek wpadła mi w ręce książka Davida Louisa Edelmana " INFOSZOK " . W zasadzie to pierwszy tom trylogii Skok 225 na którą składaja się " Infoszok " , " Multirzeczywistość " i " Geosynchron " . Wciągnęła mnie dosyć mocno więc wg mnie warto przeczytać . W zasadzie najciekawsze jest to ,że nie wiem czego się spodziewać po dalszych częściach , których jeszcze nie czytałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Inny ciekawy autor to Jack McDevitt:

1. Boża maszyneria (tego akurat nie czytałem)

2. Boża klepsydra

3. Chindi

 

Te książki są ze sobą luźno powiązane chociaż dzieją się w obrębie tego samego uniwersum. Nie ma tam bitw kosmicznych lecz eksploracja i kosmiczna archeologia. Bardzo przyjemnie się czyta, aczkolwiek przynajmniej w Bożej klepsydrze autor trochę przesadził w zakończeniu.

 

I oczywiście Ślepowidzenie Peter Watts. Trochę trudna w odbiorze powieść ale intrygująca, warto przeczytać.

 

 

oo polecam tych dwóch Panów do poczytania!

 

Jakby ktoś chciał się całkiem nieźle rozerwać, to polecam tryskające humorem s-f:

 

Oleg Diwow - Najlepsza załoga Słonecznego. Tom 1 i 2

Idealnia i bez spoilerowania zachęcajka za lubimyczytac.pl "w nowej powieści Olega Diwowa zasady są po to, żeby je łamać. Na pokładzie międzyplanetarnego krążownika „Paul Atrydes” nie służą kryształowi astronauci ze „Star Treka”. Admirał Raszyn z upodobaniem popija bimber pędzony w zakamarkach okrętu, psycholog pokładowy Linda Stanfield dręczy wszystkich swoją obsesją seksualną, nawigatorka zwana Cukiereczkiem romansuje ze starszym technikiem, a na dnie basenu w sekcji rekreacyjnej ktoś wymalował wielkiego członka."

 

 

A coś z innej beczki, co wciągnęło mnie totalnie kilka miesięcy temu to:

Jarosław Grzędowicz i jego czterotomowa saga Pan Lodowego Ogrodu. Rozbudowany świat w którym porusza się bohater, fabuła która pochłania uwagę bez litości.

 

 

p.s.

fajnie, że wątek się "odnowił" :)

Edytowane przez monter
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem oglądać zwiastun filmu "Marsjanin" i w po minucie wyłączyłem. Obawiam się, że i tak mogłem za dużo zobaczyć, nie chcę psuć sobie przyjemności, po prostu muszę ją przeczytać i to szybko.

 

Wyżej w wątku chyba JaLe polecał "Człowiek z wysokiego zamku" P.K. Dicka. Na podstawie tej książki powstaje serial TV. W sieci można zobaczyć pilota tego serialu. Według mnie zapowiada się przednie.

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autostopem przez Galaktykę (ang. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
– cykl humorystycznych powieści science fiction Douglasa Adamsa, a zarazem tytuł pierwszego tomu tej serii,
wywodzącej się ze słuchowiska radiowego nadawanego przez BBC od 1978 r.
Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał trylogią w pięciu częściach.
Ostatnio do trylogii dołączyła część szósta autorstwa Eoina Colfera: "I jeszcze jedno..."
____

W powieści pojawiło się, między innymi, "Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę"

„Wielkie pytanie” zostało zadane przez wybitnie inteligentne istoty z innego wymiaru (znane ludziom jako Myszy)
wysoce wyrafinowanemu komputerowi Deep Thought (Głęboka myśl), skonstruowanemu wyłącznie na tę okazję.
Po siedmiu i pół milionach lat skomplikowanych obliczeń Deep Thought udzielił odpowiedzi, dotyczącej życia, wszechświata i całej reszty.

Brzmiała ona „42”.

 

Pozdrawiam

apg.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem "Marsjanina"...chyba łyknę całość jeszcze przed weekendem :D

:read:

 

I udało się w dwa wieczory. Po obejrzeniu trailera, w trakcie lektury cały czas "widziałem" twarz Matta Damona. Przynajmniej zrehabilituje się za "odpał" w podobnej sytuacji w "Interstellar" :D

 

EDIT: Drugie podejście do trailera i widzę, że w Marsjaninie poważną rolę dostała również "córeczka-tatusia" z Interstellar ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.