Skocz do zawartości

dla WKAS, Wrocławia i okolic --> Tranzyt Wenus


howx

Rekomendowane odpowiedzi

na SimpleForum odezwał się tylko DaVe więc powielam to co napisałem tam, tutaj:

 

"Cześć wszystkim.

 

Hmm ... przyznałem się że mam teleskop i z miejsca zrobili ze mnie grupę do której doszło jeszcze dwóch studentów, również Dawid, który również narzeka na brak czasu :) i jeszcze jeden kolega. Mamy poprowadzić stanowisko na polance w instytucie. Wysyłali mnie początkowo do Białkowa do koronografu ale wtedy przyznałem się że mam sprzęt.. Tak czy owak.. rok temu tranzyt Merkurego cieszył się całkiem sporą publiką, myśle że mogła by to być niezła promocja dla klubu, tak wiec pytam czy ktoś chce pojawić się do towarzystwa najlepiej ze sprzęcikiem, ja o 7:00 muszę już tam być, z rozstawionym sprzętem i siedzę w inst. przynajmniej do 13:30 tak więc jak ktoś chce się znajwić to zapraszam. Tylko prosiłbym o wcześniejsze zawiadomienie bo będę musiał zgłosić załogę stanowiska. Las tub ze wspólnym podpisem "WKAS" jak najbardziej preferowany. (Moje osobiste marzenie :)).

 

Pozdrawiam

Marcin"

 

Swoją obecność póki co zapowiedział DaVe i jego Celestron :)

Biorę lapa i będziemy z Davem upamiętniać ów rzadkie zjawisko...

 

[ Add: Nie Maj 30, 2004 11:42 ]

Witam,

 

Zapewne osoby z WKAS'u dobrze wiedzą co miałem na myśli mówiąc o polance w instytucie. Dla osób postronnych: Wrocławski Instytut Astronomiczny organizuje małe party z okazji tranzytu Wenus. Stanowiska będą znajdowały się na Rynku, dachu budynku Gazety Wyborczej, w Obserwatorium Białkowskim i oczywiście kilka stanowisk w samym Instytucie w tym jedno kierowane przez WKAS. Obserwacje będą miały miejsce na ulicy Kopernika 11, gdzie dokładnie na terenie Instututu WKAS się rozłoży jeszcze nie wiem, ale miejsca jest sporo i wybierzemy najlepsze. Zapraszamy wszystkie osby bez względu na religię, kolor skóry oriętacje seksualną i tego czy należą do klubu czy też nie. Jeśli ktoś posiada sprzęt lub wiedzę lub jedno i drugie i chce zająć miejsce w godzinach zjawiska przy naszym stanowisku proszę o kontakt najlepiej na priv <howx@o2.pl>. Przed obserwacjami dobrze by było zapoznać się z treścią strony http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004.html

 

Pozdrawiam i 8.06. życzę bezchmurnego nieba!

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne .. nawet obowišzkowo :). Z podwórka nie ta atmosferka..

nie ważne czy z WKASu czy Ku Klux Klanu, chcesz poobserwować zapraszam :)

 

Pozdrawiam

howx

 

ps. jeli nie będę wiedział do ostatniej chwili to nic się wielkiego nie stanie. Poprostu planujemy popatrzeć, ponagrywać, porejestrować i każdy ma jakš tam funkcję. Głównie chodzi o organizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie - ze sprzętem czy bez - zrzeszeni w jakichkolwiek organizacjach czy indywidualnie - zainteresowani bardzo czy mniej - na cale zjawisko czy na chwile - sami czy z rodzinami kumplami laskami (koleżankami znaczy) - WPADAJCIE WSZYSCY

planujemy z Marcinem dokonać jakichś w "miarę dokładnych" pomiarów żeby tak dla własnej satysfakcji wyznaczyć podstawową jednostką astronomiczna i zobaczyć jak dużo się „machneliśmy” . Gdybyśmy dysponowali inserterem dcf albo wogóle jakimś urządzeniem które mogło by zapewnić jakąś sensowniejszą dokładność moglibyśmy się pokusić o wykonanie zapisu zjawiska i późniejsze przekazanie danych odpowiednim organizacjom.

na pewno będzie fajnie . Jakieś foty pamiątkowe itd .

 

ps. jeśli Wy nie możecie przyjść poinformujcie swoich znajomych .

 

 

ZAPRASZAMY

 

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli uda mi sie wydebic od szefa wolny wtorek, to bede na pewno. Pamietam zeszloroczne przejscie Merkurego i na terenie Instytutu byl multum ludzi (srednio zorientowanych-m.in. ja). Od wczoraj jestem szczesliwym posiadaczem lunety ZRT-457. Czekam na filtr foliowy z Vegi. Moze zdaze przed 8 czerwca.

P.S. A czyja byla w Jodlowie Synta z takim duzym filtrm foliowym?

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar .. gadałem z dr... i powiedział że jak chcemy być tam o 7 rozłożeni to być przydałoby sie z godzine wcześniej. I chyba miał racje. Tak też postaramy się z DaVem być, przed sesją i tak sie nie śpi :) Tak czy owak będziemy na bank o 7 tam z rozłożonym sprzętem. Bierz tała a APO jak masz baadera to nic mu nie zaszkodzi. Chyba że chodzi o co innego...

 

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur ten teleskop z dużym filtrem Baadera to nie była synta.  

to był MEADE Piotrka S

 

Rysiek powodzenia w takim razie !!! będziesz robił jakies foty  ???

 

 

 

pozdr

DaVe

Dzięki DaVe :lol: Fotek nie będę robił, bo kupując sprzęt nastawiałem się raczej na "wizuala" i jeszcze nie mam sprzętu do focenia. Po drugie trochę ludzi się przewinie i na zdjęcia będzie mało czasu. Blisko mojego stanowiska szkoła moich pociech więc i młodzież będzie chętna do obserwacji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wam! Mam zegar (z radiem i zbudzikiem :-), ktory odbiera sygnaly DCF. Tylko, ze to taka komercyjna wersja (potrzebne 220V). Ale robilem z jego pomoca w marcu obserwacje zakrycia planetoidalnego i okazalo sie, ze czas wyznaczylem dosyc precyzyjnie, tak wiec moze sie przyda - przyniose go na polanke na wszelki wypadek. Co do folii Baader to chyba mi sie nie uda bo nadal mi jej nie przyslano...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

U nas wszystkie formularze zamówień na Baadera są zrealizownae na bieżąco, jak dziś lub jutro do 15h wyślesz formularz to jutro wyślemy i przyjdzie w sobotę lub poniedziałek to napewno zdążysz przed Tranzytem :salu:

 

Ps. Z rozpędu wysłaliśmy nawet kilku osobom które wcześniej z jakichś powodów zrezygnowały z filtra ale nikt nie zwrócił bo okazało się że nie zalatwily do tej pory nigdzie indziej ani z innego źródła 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do>>>Oskar| to jest święto astronomiczne, dzień wolny od pracy :-), a na poważnie to ja mogę się nim zaopiekować (no może nie całkiem poważnie:))

 

do>>>Rysiek| je tam, ważne żeby pofocić tłumy zbierające się wokoło sprzętu.

 

A tak przy okazji to pamiętajcie że nie mamy do czynienia z Miłośnikami Astronomii, ale często z hołotą która pędzi tam gdzie jest większe zagęszczenie ludu. Zostałem ostrzeżony, że rok temu na tranzycie Merkurego ludzie zwijali pierdoły z instytutu.. kulka od myszki, podkładka, kabelek.. Nie mówię żeby postawić siebie ze sprzętem na rynku i zakratować wokoło ale mieć się na baczności, to nie Kudłacze gdzie położyłem sprzęt foto na stoliku na dworze rano i zapomniałem o nim, wieczorem zebrałem w takim samym stanie jakościowym i ilościowym. Pamiętajcie oczy szeroko otwarte :shock:

 

do>>>Achernar| Witaj Dawidzie, powiedz o której się zjawicie na miejscu, czym będziecie z Twoim kumplem (Marcinem o ile dobrze pamiętam) dyspnować, jakieś aparaty kamery?

Weź budzik.. on może sie przydać.

 

Baaderek zamówiony, tylko kamere chcialem wziąść i pofilmować cośniecoś, ale się popsuła :(

 

Poszukuję również kabla rj45 bez przeplotu z 20m conajmniej, cza będzie jakoś synchornizować czas. Byłem dziś rano w Instytucie i obczajałem miejsce, dobrze że do polowych obserwacji jesteśmy tam tylko my, bo miejsce gdzie będzie widoczne całe zjawisko jest właściwie jedno. Do sieci i prądu niedaleko.. to pozytywy a negatywy: do śmietnika również jest niedaleko :-|

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj nabyłem super profesjonalny sprzęt do obserwacji zakryciowych. Oczywiście jest to dyktafon 8)

Muszę brać od dziadka radio czy mogę sobie od kogoś pożyczyć piknięcie?

Aha, przy jakim powerze najlepiej obserwować? Ja mam tylko okularki 6.3mm i 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze przy maksywmalnym w którym jeszcze wdiac cala tarcze słonca. w moim wypadku to jest ok 100x

ale niejednokrotnie ze wzgedu na seeing uzywam mniejsze powiekszenia bo wyglada znacznie lepiej

tez mam dyktafon i tez mi brakuje pikniecia ;) mam nadzieje ze mozemy liczyc na ten budzic z DCFem ??

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała znakomicie. Ja przybyłem na miejsce przed 7 i rozłożyłem szybko teleskop. Obserwowaliśmy w trójkę: Marcin (Howx), Dawid i ja. Potem dołączył jeszcze na chwilę GrzesiekC oraz PiotrZ i Robinson 113. W Instytucie na Kopernika by też CDev z ekipą.

Obserwowaliśmy od 7.15. Pierwszy kontakt oczywiście widoczny z opóźnieniem. Drugi bardzo ciekawy, jednak efektu czarnej kropli nikt nie z nas zobaczył: ani ja w okularze teleskopu ani chłopaki na ekranie monitora. Następnie oglądaliśmy jak kropa przesuwa się w stronę drugiego brzegu Słońca. W tym czasie pokazaliśmy zjawisko chyba ponad setce osób. Przed 13 znowu przystąpiliśmy do obserwacji. Jednak warunki znacząco się pogorszyły. Seeing słaby i chmurki w coraz większych ilościach. Trzeci kontakt obserwowaliśmy przez chmury. Bezpośrednio przed trzecim kontaktem wokół Wenus widoczna byłą taka żółto-zielona obwódka która w momencie kontaktu zniknęła. Planeta była jesczze widoczna o 13.16, jednak grzmoty i pierwsze kropelki deszczu zmusiły nas do złożenia sprzętu.

Wrażenia świetne. Jestem zadowolony, że wziąłem urlop i mogłem podziiwać to zjawisko.

Dzięki wszystkim za fantastyczne towarzystwo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wziąłem urlop aby podziwiać to zjawisko. Przy moim teleskopie przewinęło się kilkadziesiat osób. Szkoda, że to tak rzadkie zjawisko. W Gliwicach obserwowałem wszystkie 4 kontakty. Jeszcze o 6.00 tragedia :Cry: - pełne zachmurzenie. 6.45 przebłyski Słońca. 7.17 czyste niebo :shock: :!: Nie mogło być lepiej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam kilka fotek z tego wydażenia

 

1. dr hab. Paweł Rudawy (krajowy koordynator programu VT-2004) prze teleskopie Marcina Giełdy

album_pic.php?pic_id=910

 

2.Jeden z teleskopów udostepnionych przez uniwersytet .Wprawdzie sedziwy ale to co przez niego zoabczyłem przekonało mnie że z tymi wadami optyki w starych sprzetach to nie do konca prawda. Obraz słonca dawał fenomenalny .

Do ciekawostek należy naped "grawitacyjny" do tego sprzetu oraz filtr dopiero w złaczce kątowej !! Jakas kosmicznie wydumana konstukcja

album_pic.php?pic_id=911

 

3. Sprzet Uniwersytetu. Koronograf z szerokopasmowym filtrem h-alpha (do obserwacji protuberancji czyli to nie do konca to co reklamuja w sky&telescope ) ale mi sie podobalo . A że przeprowadziłem interesujacą rozmowe z Panią która z tym sprzętem na codzień pracuje dostalem kilka ciekawych zdjec protuberancji a nawet udalo nam sie podłaczyc wlasny aparat :) Marcin gdzie klisza ??

album_pic.php?pic_id=912

 

4. W pewnym momencie pojawiło sie halo ale oczywiscie wszyscy byli tak zagapieni w słonce ze dopiero po dłuuuuższej zwrócilismy na nie uwage

album_pic.php?pic_id=913

 

5. ;)

album_pic.php?pic_id=914

 

6.Kumoterstwa nie było !!. każdy musiał swoje odstać w kolejce

album_pic.php?pic_id=915

 

7.Marcin odpierał wtedy atak 2 klas jednocześnie . :salu:

album_pic.php?pic_id=916

 

8.Nauczycielka ;) nie mogłem sie powstrzymać

album_pic.php?pic_id=917

 

i tak to własnie bylo we Wrocławiu. moim zdaniem przewineło sie przez nasz sprzet ok 10 kals +niezliczone zastepy osób indywidualnych wiec mysle że może chociaż w jednej badź 2 osobach zakiełkuje kiedyś ziarenko i szeregi osób zainteresowanych astronomią nieco sie powiekszą , i choćby dla tego WARTO BYŁO

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas był i koronograf i filtry H-a :). Piszę dopero tera bo wcześniej nie mogłem, ale zjawisko bede pamiętał przez lata, więc relacje mogę złożyć nawet za kilka lat i nie będzie się ona różniła zbyt wiele od powiedzmy tej z 8 czerwca. Tak czy owak .. dla mnie bomba, było tak fajnie, że zaczynam sie zastanawiać kiedy kolejnym razem można będzie coś takiego z takim rozgłosem zorganizować. Atmosfera panująca w czasie zjawiska była naprawde zadowalająca. Początkowo chciałem wszystko odgrodzić jak sie potem okazało nie tylko ja, bo jakiś pan szefo jak przyjechaliśmy to powiedział nam "to tu to tam a tu bedzie zagrodzone" ale zwyciężyło kainen grenzen i wszystko było jak na jednym wspólnym pikniku. Nawet nie zauważyłem żeby coś zginęło a nikt specjalnie wszystkiego nie pilnował :). Pod względem edukacyjnym też było nieźle, dowiedziałem się np. że jak się przestawi teleskop podczas tranzytu V. to widać Marsa, lub jak się założy okulary to ma sie lepsze przybliżenie, bynajmniej nie chodziło o okulary teleskopowe. Ogólnie reasumując było naprawde fajowo. Polecam wszystkim niedowiarkom kolejny taki tranzyt za 243 lata :D

 

pozdrawiam

howx.

 

DaVe wrzuć jeszcze jakieś extra fortki.

 

[ Add: Pią Cze 11, 2004 22:40 ]

sie mi zapomniało:

 

http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/vt-relacje.html

 

[ Add: Pią Cze 11, 2004 22:40 ]

sie mi zapomniało:

 

http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/vt-relacje.html

 

[ Add: Sob Cze 12, 2004 17:27 ]

Zapomniałem też podziękować oficjalnie Januszowi za szybką reakcję, zamówiłem filtr Baader w piątek, a już w podzedziałek miałem go na teleskopie. Dzięki bardzo.

 

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.