Skocz do zawartości
Adam_Jesion

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Rekomendowane odpowiedzi

Za zapowiedź tych warsztatów posłuży ten testowy filmik, który już widzieliście w innym wątku. Dosyć dobrze obrazuje zakres tematyczny takiego meetingu:

https://vimeo.com/70250726

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo chętnie chciałbym zwiększyć swoje umiejętności. :yes:

Zgłaszam akces na uczestnika warsztatów.

AWE

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zastanawiałem się czy jechać, ale te warsztaty mnie zdecydowanie przekonały. Zaraz zarejestruje się, wpłacam pieniądze i już teraz zgłaszam akces na uczestnika warsztatów :)

Pozdrawiam,

Krzysiek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapowiada się intensywny koniec sierpnia - początek września w kwestii astrofoto. Chętnie wezmę udział.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oby tylko pogoda dopisała to będzie naprawdę dużo roboty :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja też się piszę. W najbliższych miesiącach chcę kupić kamerę, więc potrzebuję nowych informacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za zainteresowanie. A jakieś wymagania/pomysły?

Bardzo chciałbym to przygotować tak, żeby został z tego jakiś standard na przyszłość (do rozwijania).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli będzie korzystał z zewnętrznych pluginów, to najlepiej, jakbyś podał wcześniej nazwy lub skąd je pobrać.

Warto też pomyśleć o dobrym miejscu/czasie na takie warsztaty. Jadalnia w Stężnicy jest duża, ale okien nie można tam było zasłonić i na rzutniku nie było kompletnie nic widać (rzutnik też nie był pierwszej klasy).

Może w trakcie prowadzenia warto by robić screenshoty pewnych newralgicznych momentów obróbki. Łatwiej sobie później przypomnieć, jeśli coś wypadnie z głowy.

Nie brałem udziału w tego typu warsztatach, więc nie mam zbyt wiele pomysłów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za info z oknami. Załatwimy to wcześniej. Rzutnik też.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Adam tylko z tymi rzutnikami to jest jakaś porażka, to najsłabszy element....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A może by tak profilaktycznie nagrał takie warsztaty. Może kiedyś się przyda dodatkowo do tutoriali.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niet. To jedna z niewielu moich próśb - zero nagrywania.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale zdjęcia oczywiście wchodzą w grę :) ??

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak załatwisz obiekt z dużymi oczami, który warto będzie fotografować, to tak. W przeciwnym wypadku - niet ;)))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam, Super pomysł z tym kursem! Bardzo bym chciał wziąć w nim udział więc jeśli są miejsca to proszę mnie zapisać.

pozdrawiam

Lesław

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Adam, pytasz o formę kursu i oczekiwania - mam chwilę to parę zdań, jeśli chodzi o mnie: z tego co się orientuje to większość zdjęć, w zależności od obiektu - poza jakimiś skrajnymi przypadkami - obrabia się według określonego schematu. Czyli jak mamy mgławicę, to zwykle jest to Ha+RGB (pierwszy schemat) lub Narrowband - Ha+SII+OIII (drugi schemat). Jak mamy galaktykę - to L+RGB (trzeci schemat). Gromady gwiazd chyba rzadziej są fotografowane, więc nie uwzględniam - choć domyślam się że dla nich jest jeszcze inna "ścieżka postępowania". Pewne czynności, co jasne, w każdym z tych schematów się powtarzają.

Nie wiem jak długo przewidujesz te warsztaty (godzina, dwie, trzy), ale dla mnie idealnie by było po prostu zobaczyć, z jakimś Twoim tłumaczeniem i wsparciem jak wygląda "ścieżka" postępowania w przypadku każdego z tych trzech schematów - począwszy od TIFFa zestackowanego w Maximie do zapisania pliku, jako JPG, gotowego do umieszczenia w sieci. Jeśli braknie czasu - to przynajmniej pokazania jednej ścieżki postępowania na jakimś przykładzie, analogicznie tak jak na Twoim filmie umieszczonym wyżej.

Filmik ten obejrzałem, "małpie" powtórzenie tego co zrobiłeś zajęło chwilę, ale dopiero za drugim razem czy nawet trzecim zrozumiałem po co daną czynność wykonujesz - jaki jest cel postępowania i że poszczególne kroki składają się w logiczną całość. Warsztaty mam nadzieję skrócą cały proces i dadzą pełną jasność co do celu i tych poszczególnych kroków (po co; dlaczego tak, a nie inaczej coś się wykonuje).

Oczywiście to tylko moja wizja - być może w ogóle się mylę i do każdego zdjęcia podchodzi się inaczej, indywidualnie i raczej trzeba iść w kierunku nauczenia się po prostu pewnych technik postępowania, które będą panaceum na dany problem spotykany w danym zdjęciu (np. odszumianie, wyostrzenie centrum galaktyki, usunięcie fioletowego halo wokół gwiazd na zdjęciu narrowband itp.). Wtedy cały mój wywód idzie do kosza i pozostaje liczyć na to, że na warsztatach jak najwięcej takich technik poznamy :)

Mam też pytania techniczne:

- czy Photoshop i Maxim powinien być w jakiejś minimalnej wersji, aby swobodnie uczestniczyć w warsztatach?

- jaka wersja językowa Photoshopa obowiązuje - PL czy ENG?

Pozdrawiam,

Krzysiek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie mylisz się - to tak ogólnie. Są podstawowe techniki, wiedza, która zawsze powinna doprowadzić do pewnego poziomu. Dopiero dalej możemy sobie kombinować już wg własnego uznania i wrażliwości estetycznej. Ale warsztat jest warsztatem.

Co do pytań z końca postu:

ad. 1 - Photoshop raczej wyżej niż CS5, załóżmy, że min. to CS6. Pokażę kilka ciekawy opcji dla astrofotografii, które pojawiły się w nowych wersjach. Ja osobiście będę pracował na CC (choć większość aspektów jest prawie w całości adoptowalna w starszych wersjach). MaximDL nowy.

ad. 1 - Photoshopa należy uczyć się po ENG. Nie będę tu rozwijał kwestii, dlaczego. Po prostu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na oko jest z 6 osób. Trochę mało. Dociągniemy do dychy?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta