Skocz do zawartości

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Warsztaty już za niecałe dwa tygodnia. Czas poinformować uczestników o planie gry. Jak już wspominałem, to pierwsze moje warsztaty i zupełnie nie wiem, co może się na nich wydarzyć i jak wiele czasu będzie potrzebne na podciąganie danych osób (pytania, wsparcie, etc.). Dlatego potraktujcie ten plan, jako zupełnie wstępny rozkład jazdy. Być może warsztaty tak nam się rozdmuchają czasowo, że trzeba będzie pominąć kilka punktów. Oto moja propozycja.

 

 

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013
Część 1 (1 godzina)
  • Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit
Część 2 (2 godziny)
  • Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

 

Część 3 (1 godzina)

 

  • Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

 

Zapraszam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - tak, wszyscy dostaną ten sam materiał.

Ad. 2 - raczej tak, bo Photoshop CC ma kilka fajnych rzeczy, przydatnych do astrofoto. Jeżeli będziesz miał starszą wersję, to kilka rzeczy będziesz musiał zrobić inaczej, ale tragedii nie będzie. Nie chcę tu stawiać wymagać, choć podkreślam, że sama prezentacja będzie prowadzona na pakiecie CC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania.

-Kiedy pojawią się tutoriale? Niestety nie mogę się wybrać w Bieszczady aby uczestniczyć w nauce.

-Czy fimik o obróbce można skopiować na komputer aby ćwiczyć bez dostępu do internetu?

 

Frugoslaw

 

Ad. 1 - to kwestia tylko wolnego czasu, żeby to zrobić i zmontować do końca. Czekam na te warsztaty, bo są dla mnie trochę poligonem testowym. Dzięki nim będę wiedział, na które fragmenty wiedzy postawić akcenty, a które są mniej ważne.

 

Ad. 2 - tutoriale będą za "pay-wallem" - czyli mówiąc kolokwialnie, za kasę. Nie wiem, czy mnie za to spalicie na stosie, czy nie, ale wydaje mi się, że chciałbym zacząć taki zwyczaj, a bez przychodów wiele inicjatyw po prostu nie powstanie. Takie lekcje muszą być w miarę systematyczne, a jak człowiek ma zapłacone, to jest zobowiązany. Czy filmy będzie można ściągać? Pewnie tak. Ja jestem naiwny i wierzę w uczciwość ludzi. Nie mniej, jeżeli ktoś będzie czuł wewnętrzną potrzebę spiracenia moich filmów, splugawienia ciężkiej roboty i puszczenia ich w obieg - trudno. Niech mu będzie na zdrowie, a ja to jakoś przeżyję.

 

Nie mniej - nie mam zamiaru nikomu utrudniać życia. Chyba, że będę wysyłał to na DVD? Albo na VHS, żeby było trudniej kopiować :)))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 - tutoriale będą za "pay-wallem" - czyli mówiąc kolokwialnie, za kasę.

osobiście nie widze w tym nic złego. Teraz za byle szkołę i papierek z którego potem nic nie mają ludzie płacą tyle, że porządne FLI by kupił...:) Też mam parę pytań:

1. jak to planujesz wydawać - konkretną serię wydawaną odcinkami, czy cały pakiet?

2. jeśli to jeszcze nie tajemnica to ile takie tutki +/- by kosztowały?

To video z VdB141 wygląda obiecująco i chciałem coś wykorzystać z niego, ale za szybko przeleciał - nie zdążałem pauz wciskać i nie było komentarza dźwiękowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez nie widze w tym nic zlego, jezeli jest to cos dobrego, a widac, ze jest to wiedza unikatowa, to i watro placic. Przeciez kupujemy platne rzeczy w postaci pluginow, akcji do PSa, ksiazki Wodaskiego/Irelanda etc. Po "samplu" Adama mozna bylo przeczytac zachwyty ludzi, ja szczerze mowiac nie moge doczekac sie recenzji ludzi ktorzy wezma udzial w warsztatach i miec okazje z tego skorzystac, najlepiej w wersji do pobrania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To video z VdB141 wygląda obiecująco i chciałem coś wykorzystać z niego, ale za szybko przeleciał - nie zdążałem pauz wciskać i nie było komentarza dźwiękowego :)

 

Wystarczy spowolnić odtwarzanie w jakimś programie i wszystko widać "jak na dłoni" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widziałem, że niektórzy robili zdjęcia na warsztatach. Czy mogę prosić o ich wrzucenie? :) Ciekawy jestem, jak to wyglądało z zewnątrz.

Przy okazji zwracam się z prośbą o opinię, bo jak już pisałem w wątku Lokiego, od tego zależy moja pedagogiczna przyszłość ;) Nie szczędźcie krytyki.

 

Dziękuję wszystkim za udział. Nie ukrywam, że frekwencja zaskoczyła nie tylko mnie. To pokazuje, że chcemy się uczyć. Super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy rejestrowałeś te warsztaty - i czy powstanie na ich bazie jakiś tutorial do oglądnięcia ?

 

Nic nie rejestrowałem, bo to był zaledwie "test". Tak, jak pisałem, chciałem zobaczyć, czy w ogóle do tego się nadaję.

A czy będzie z tego coś więcej - zależy od opinii. Ja na razie jestem na stanowisku, że chciałbym ruszyć z serią video i live.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że niektórzy robili zdjęcia na warsztatach. Czy mogę prosić o ich wrzucenie? :) Ciekawy jestem, jak to wyglądało z zewnątrz.

Dla mnie to wyglądało tak: wchodzę, słucham, nic nie rozumiem, wychodzę :szczerbaty:

 

A tak na serio, to w filmiku pewnie wrzucę krótki fragment o warsztatach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, nie ma nic do udostępniania. Warsztaty na zlocie były przygotowane pod "komunikację live", czyli interakcję z odbiorcami. Jeżeli zaś pytasz, czy przygotowuję pakiet szkoleń na wideo, to tak, zajmuję się tym w wolnym czasie. To oznacza, że nie jestem w stanie złożyć żadnej publicznej deklaracji, co do czasu emisji. Będzie, jak będzie gotowe (raczej w tym roku ;))

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Póki co, nie ma nic do udostępniania. Warsztaty na zlocie były przygotowane pod "komunikację live", czyli interakcję z odbiorcami. Jeżeli zaś pytasz, czy przygotowuję pakiet szkoleń na wideo, to tak, zajmuję się tym w wolnym czasie. To oznacza, że nie jestem w stanie złożyć żadnej publicznej deklaracji, co do czasu emisji. Będzie, jak będzie gotowe (raczej w tym roku ;))

Stary odkop.

 

Czy masz Adam jakieś video?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.