Jump to content
Adam_Jesion

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Recommended Posts

Bardzo chętnie chciałbym zwiększyć swoje umiejętności. :yes:

Zgłaszam akces na uczestnika warsztatów.

 

AWE

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się czy jechać, ale te warsztaty mnie zdecydowanie przekonały. Zaraz zarejestruje się, wpłacam pieniądze i już teraz zgłaszam akces na uczestnika warsztatów :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapowiada się intensywny koniec sierpnia - początek września w kwestii astrofoto. Chętnie wezmę udział.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oby tylko pogoda dopisała to będzie naprawdę dużo roboty :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też się piszę. W najbliższych miesiącach chcę kupić kamerę, więc potrzebuję nowych informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie. A jakieś wymagania/pomysły?

Bardzo chciałbym to przygotować tak, żeby został z tego jakiś standard na przyszłość (do rozwijania).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli będzie korzystał z zewnętrznych pluginów, to najlepiej, jakbyś podał wcześniej nazwy lub skąd je pobrać.

Warto też pomyśleć o dobrym miejscu/czasie na takie warsztaty. Jadalnia w Stężnicy jest duża, ale okien nie można tam było zasłonić i na rzutniku nie było kompletnie nic widać (rzutnik też nie był pierwszej klasy).

Może w trakcie prowadzenia warto by robić screenshoty pewnych newralgicznych momentów obróbki. Łatwiej sobie później przypomnieć, jeśli coś wypadnie z głowy.

Nie brałem udziału w tego typu warsztatach, więc nie mam zbyt wiele pomysłów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adam tylko z tymi rzutnikami to jest jakaś porażka, to najsłabszy element....

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może by tak profilaktycznie nagrał takie warsztaty. Może kiedyś się przyda dodatkowo do tutoriali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale zdjęcia oczywiście wchodzą w grę :) ??

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak załatwisz obiekt z dużymi oczami, który warto będzie fotografować, to tak. W przeciwnym wypadku - niet ;)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, Super pomysł z tym kursem! Bardzo bym chciał wziąć w nim udział więc jeśli są miejsca to proszę mnie zapisać.

 

pozdrawiam

Lesław

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adam, pytasz o formę kursu i oczekiwania - mam chwilę to parę zdań, jeśli chodzi o mnie: z tego co się orientuje to większość zdjęć, w zależności od obiektu - poza jakimiś skrajnymi przypadkami - obrabia się według określonego schematu. Czyli jak mamy mgławicę, to zwykle jest to Ha+RGB (pierwszy schemat) lub Narrowband - Ha+SII+OIII (drugi schemat). Jak mamy galaktykę - to L+RGB (trzeci schemat). Gromady gwiazd chyba rzadziej są fotografowane, więc nie uwzględniam - choć domyślam się że dla nich jest jeszcze inna "ścieżka postępowania". Pewne czynności, co jasne, w każdym z tych schematów się powtarzają.

 

Nie wiem jak długo przewidujesz te warsztaty (godzina, dwie, trzy), ale dla mnie idealnie by było po prostu zobaczyć, z jakimś Twoim tłumaczeniem i wsparciem jak wygląda "ścieżka" postępowania w przypadku każdego z tych trzech schematów - począwszy od TIFFa zestackowanego w Maximie do zapisania pliku, jako JPG, gotowego do umieszczenia w sieci. Jeśli braknie czasu - to przynajmniej pokazania jednej ścieżki postępowania na jakimś przykładzie, analogicznie tak jak na Twoim filmie umieszczonym wyżej.

Filmik ten obejrzałem, "małpie" powtórzenie tego co zrobiłeś zajęło chwilę, ale dopiero za drugim razem czy nawet trzecim zrozumiałem po co daną czynność wykonujesz - jaki jest cel postępowania i że poszczególne kroki składają się w logiczną całość. Warsztaty mam nadzieję skrócą cały proces i dadzą pełną jasność co do celu i tych poszczególnych kroków (po co; dlaczego tak, a nie inaczej coś się wykonuje).

 

Oczywiście to tylko moja wizja - być może w ogóle się mylę i do każdego zdjęcia podchodzi się inaczej, indywidualnie i raczej trzeba iść w kierunku nauczenia się po prostu pewnych technik postępowania, które będą panaceum na dany problem spotykany w danym zdjęciu (np. odszumianie, wyostrzenie centrum galaktyki, usunięcie fioletowego halo wokół gwiazd na zdjęciu narrowband itp.). Wtedy cały mój wywód idzie do kosza i pozostaje liczyć na to, że na warsztatach jak najwięcej takich technik poznamy :)

 

Mam też pytania techniczne:

- czy Photoshop i Maxim powinien być w jakiejś minimalnej wersji, aby swobodnie uczestniczyć w warsztatach?

- jaka wersja językowa Photoshopa obowiązuje - PL czy ENG?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mylisz się - to tak ogólnie. Są podstawowe techniki, wiedza, która zawsze powinna doprowadzić do pewnego poziomu. Dopiero dalej możemy sobie kombinować już wg własnego uznania i wrażliwości estetycznej. Ale warsztat jest warsztatem.

 

Co do pytań z końca postu:

ad. 1 - Photoshop raczej wyżej niż CS5, załóżmy, że min. to CS6. Pokażę kilka ciekawy opcji dla astrofotografii, które pojawiły się w nowych wersjach. Ja osobiście będę pracował na CC (choć większość aspektów jest prawie w całości adoptowalna w starszych wersjach). MaximDL nowy.

ad. 1 - Photoshopa należy uczyć się po ENG. Nie będę tu rozwijał kwestii, dlaczego. Po prostu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo chętnie ale czy może być też osoba , która niema sprzętu i ma małe doświadczenie w tej dziedzinie . Chętnie przyjrzał bym się różnym sprzętom żeby móc podjąć decyzję jaki kupić :) .

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maask1, te zajęcia są raczej skierowane do astrofotografów którzy już robią zdjęcia a chcą nauczyć się czegoś nowego i/lub poprawić swój warsztat. Jeśli chcesz to zgłoś się do mnie w czasie zlotu a ja opowiem Ci o sprzęcie (co będzie to pokaże) i opowiem co i jak na początek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jazz , To super takiej wiedzy mi właśnie potrzeba . Jeśli mi się uda i wyjazd dojdzie do realizacji to chętnie się do Ciebie zwrócę o zgłębienie tematu w tej materii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spoko, będę czekał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przewidujecie miejsce w audytorium dla wolnych słuchaczy? Przycupnąłbym gdzie kącie i po prostu popaczył. Nie czuję się na siłach, aby brać czynny udział - nie znam kompletnie Maxima, ale popaczenie sporo by mi dało.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.