Jump to content
Adam_Jesion

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013

Recommended Posts

Zgłaszam chęć wzięcia udziału w warsztatach astrofotografii.

Pozdrawiam.

Ok, to chyba mamy wystarczający zespół, żeby przeprowadzić warsztaty. Fajnie. Do zobaczenia.

• Like 1

Warsztaty już za niecałe dwa tygodnia. Czas poinformować uczestników o planie gry. Jak już wspominałem, to pierwsze moje warsztaty i zupełnie nie wiem, co może się na nich wydarzyć i jak wiele czasu będzie potrzebne na podciąganie danych osób (pytania, wsparcie, etc.). Dlatego potraktujcie ten plan, jako zupełnie wstępny rozkład jazdy. Być może warsztaty tak nam się rozdmuchają czasowo, że trzeba będzie pominąć kilka punktów. Oto moja propozycja.

Warsztaty Astrofotografii - Bieszczady 2013
Część 1 (1 godzina)
  • Wprowadzenie
  • Praca w Maxim DL
  • Kalibracja klatek (bias, dark, flat)
  • Wyrównywania klatek z subpikselową dokładnością
  • Dekonwolucja - odzyskiwania utraconych szczegółów zdjęcia
  • Wstępny stretching (DDP, logarytm, poziomy)
  • Formaty plików 8/16/32 bit
Część 2 (2 godziny)
  • Wprowadzenie w świat Photoshop
  • Psychologia widzenia astrofotografii - kiedy zdjęcie jest "dobre"
  • Nowe funkcje Photoshop CC w służbie astrofotografii (stackowanie, wyrównywani, usuwanie rozmycia, komy, etc.)
  • Praca na warstwach z wykorzystaniem wielopoziomowych i bezstratnych smartów
  • Zaawansowany stretching (krzywe, poziomy, etc.)
  • Zaawansowanie maskowanie i selekcjonowanie fragmentów obrazu - praca z kanałami
  • Separacja gwiazd, obiektu, tła
  • Kontrola ostrości zdjęcia
  • Zmniejszanie gwiazd
  • Redukcja szumu
  • Redukcja artefaktów (cosmic rays, satelity, hot piksele, etc.)
  • Zaawansowane wykorzystanie Camera RAW w astrofotografii
  • Budowanie i synteza koloru w Photoshopie (LRGB/Narrowband)
  • Skalowanie i zapis zdjęcia do wydruku i internetu.

Część 3 (1 godzina)

• Dyskusje
  • Analiza przypadków
  • Tips & Tricks
  • inne...

Zapraszam.

• Like 4

Widzę, że będzie co robić. Mam od razu 2 pytanka:

1. Czy przygotujesz jakiś materiał, którym będziemy się zajmować?

2. Czy konieczna będzie wersja Photoshop CC? Widzę, że potrzeba tam co najmniej Windowsa 7, a na starym laptoku mam tylko XP.

Ad. 1 - tak, wszyscy dostaną ten sam materiał.

Ad. 2 - raczej tak, bo Photoshop CC ma kilka fajnych rzeczy, przydatnych do astrofoto. Jeżeli będziesz miał starszą wersję, to kilka rzeczy będziesz musiał zrobić inaczej, ale tragedii nie będzie. Nie chcę tu stawiać wymagać, choć podkreślam, że sama prezentacja będzie prowadzona na pakiecie CC.

Mam dwa pytania.

-Kiedy pojawią się tutoriale? Niestety nie mogę się wybrać w Bieszczady aby uczestniczyć w nauce.

-Czy fimik o obróbce można skopiować na komputer aby ćwiczyć bez dostępu do internetu?

Frugoslaw

Mam dwa pytania.

-Kiedy pojawią się tutoriale? Niestety nie mogę się wybrać w Bieszczady aby uczestniczyć w nauce.

-Czy fimik o obróbce można skopiować na komputer aby ćwiczyć bez dostępu do internetu?

Frugoslaw

Ad. 1 - to kwestia tylko wolnego czasu, żeby to zrobić i zmontować do końca. Czekam na te warsztaty, bo są dla mnie trochę poligonem testowym. Dzięki nim będę wiedział, na które fragmenty wiedzy postawić akcenty, a które są mniej ważne.

Ad. 2 - tutoriale będą za "pay-wallem" - czyli mówiąc kolokwialnie, za kasę. Nie wiem, czy mnie za to spalicie na stosie, czy nie, ale wydaje mi się, że chciałbym zacząć taki zwyczaj, a bez przychodów wiele inicjatyw po prostu nie powstanie. Takie lekcje muszą być w miarę systematyczne, a jak człowiek ma zapłacone, to jest zobowiązany. Czy filmy będzie można ściągać? Pewnie tak. Ja jestem naiwny i wierzę w uczciwość ludzi. Nie mniej, jeżeli ktoś będzie czuł wewnętrzną potrzebę spiracenia moich filmów, splugawienia ciężkiej roboty i puszczenia ich w obieg - trudno. Niech mu będzie na zdrowie, a ja to jakoś przeżyję.

Nie mniej - nie mam zamiaru nikomu utrudniać życia. Chyba, że będę wysyłał to na DVD? Albo na VHS, żeby było trudniej kopiować :)))))))

Ad. 2 - tutoriale będą za "pay-wallem" - czyli mówiąc kolokwialnie, za kasę.

osobiście nie widze w tym nic złego. Teraz za byle szkołę i papierek z którego potem nic nie mają ludzie płacą tyle, że porządne FLI by kupił...:) Też mam parę pytań:

1. jak to planujesz wydawać - konkretną serię wydawaną odcinkami, czy cały pakiet?

2. jeśli to jeszcze nie tajemnica to ile takie tutki +/- by kosztowały?

To video z VdB141 wygląda obiecująco i chciałem coś wykorzystać z niego, ale za szybko przeleciał - nie zdążałem pauz wciskać i nie było komentarza dźwiękowego :)

Tez nie widze w tym nic zlego, jezeli jest to cos dobrego, a widac, ze jest to wiedza unikatowa, to i watro placic. Przeciez kupujemy platne rzeczy w postaci pluginow, akcji do PSa, ksiazki Wodaskiego/Irelanda etc. Po "samplu" Adama mozna bylo przeczytac zachwyty ludzi, ja szczerze mowiac nie moge doczekac sie recenzji ludzi ktorzy wezma udzial w warsztatach i miec okazje z tego skorzystac, najlepiej w wersji do pobrania :)

To video z VdB141 wygląda obiecująco i chciałem coś wykorzystać z niego, ale za szybko przeleciał - nie zdążałem pauz wciskać i nie było komentarza dźwiękowego :)

Wystarczy spowolnić odtwarzanie w jakimś programie i wszystko widać "jak na dłoni" :)

Wystarczy spowolnić odtwarzanie w jakimś programie i wszystko widać "jak na dłoni" :)

W jakim programie? Aby odtworzyc w "innym" programie trzeba film skopiować na dysk?

Frugoslaw

W jakim programie? Aby odtworzyc w "innym" programie trzeba film skopiować na dysk?

Frugoslaw

Tak, trzeba ściągnąć film na dysk i potem zwykłym Media Playerem pod Windowsem można już spowolnić szybkość odtwarzania.

Widziałem, że niektórzy robili zdjęcia na warsztatach. Czy mogę prosić o ich wrzucenie? :) Ciekawy jestem, jak to wyglądało z zewnątrz.

Przy okazji zwracam się z prośbą o opinię, bo jak już pisałem w wątku Lokiego, od tego zależy moja pedagogiczna przyszłość ;) Nie szczędźcie krytyki.

Dziękuję wszystkim za udział. Nie ukrywam, że frekwencja zaskoczyła nie tylko mnie. To pokazuje, że chcemy się uczyć. Super.

Adam, czy rejestrowałeś te warsztaty - i czy powstanie na ich bazie jakiś tutorial do oglądnięcia ?

Adam, czy rejestrowałeś te warsztaty - i czy powstanie na ich bazie jakiś tutorial do oglądnięcia ?

Nic nie rejestrowałem, bo to był zaledwie "test". Tak, jak pisałem, chciałem zobaczyć, czy w ogóle do tego się nadaję.

A czy będzie z tego coś więcej - zależy od opinii. Ja na razie jestem na stanowisku, że chciałbym ruszyć z serią video i live.

• Like 3

Ja mam kilka zdjęć z fisheye, wrzucę wieczorem.

• Like 2

Widziałem, że niektórzy robili zdjęcia na warsztatach. Czy mogę prosić o ich wrzucenie? :) Ciekawy jestem, jak to wyglądało z zewnątrz.

Dla mnie to wyglądało tak: wchodzę, słucham, nic nie rozumiem, wychodzę :szczerbaty:

A tak na serio, to w filmiku pewnie wrzucę krótki fragment o warsztatach.

• Like 2

Dwie fotki z warsztatów.

IMG_8104_IMG_8106-3-images.jpg

IMG_8139.jpg

• Like 3

Wrzucam na razie jedno zdjęcie jako informacja, że warsztaty te były iście diabelskie :icon_twisted:. A dokładnie, diabelsko fajne!

Niestety nie mogłem być, na zlocie, sprawy firmowe. Adam udostępnisz materiał, choćby odpłatnie ?

Póki co, nie ma nic do udostępniania. Warsztaty na zlocie były przygotowane pod "komunikację live", czyli interakcję z odbiorcami. Jeżeli zaś pytasz, czy przygotowuję pakiet szkoleń na wideo, to tak, zajmuję się tym w wolnym czasie. To oznacza, że nie jestem w stanie złożyć żadnej publicznej deklaracji, co do czasu emisji. Będzie, jak będzie gotowe (raczej w tym roku ;))

• Like 1

Przygotuj od razu wersję angielską, grupa docelowa odbiorców znacznie się powiększy.

Póki co, nie ma nic do udostępniania. Warsztaty na zlocie były przygotowane pod "komunikację live", czyli interakcję z odbiorcami. Jeżeli zaś pytasz, czy przygotowuję pakiet szkoleń na wideo, to tak, zajmuję się tym w wolnym czasie. To oznacza, że nie jestem w stanie złożyć żadnej publicznej deklaracji, co do czasu emisji. Będzie, jak będzie gotowe (raczej w tym roku ;))

Stary odkop.

Czy masz Adam jakieś video?

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 167 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.