Skocz do zawartości

Warsztaty zaawansowanej astrofotografii na StarParty Bieszczady 2013


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli będzie korzystał z zewnętrznych pluginów, to najlepiej, jakbyś podał wcześniej nazwy lub skąd je pobrać.

Warto też pomyśleć o dobrym miejscu/czasie na takie warsztaty. Jadalnia w Stężnicy jest duża, ale okien nie można tam było zasłonić i na rzutniku nie było kompletnie nic widać (rzutnik też nie był pierwszej klasy).

Może w trakcie prowadzenia warto by robić screenshoty pewnych newralgicznych momentów obróbki. Łatwiej sobie później przypomnieć, jeśli coś wypadnie z głowy.

Nie brałem udziału w tego typu warsztatach, więc nie mam zbyt wiele pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, pytasz o formę kursu i oczekiwania - mam chwilę to parę zdań, jeśli chodzi o mnie: z tego co się orientuje to większość zdjęć, w zależności od obiektu - poza jakimiś skrajnymi przypadkami - obrabia się według określonego schematu. Czyli jak mamy mgławicę, to zwykle jest to Ha+RGB (pierwszy schemat) lub Narrowband - Ha+SII+OIII (drugi schemat). Jak mamy galaktykę - to L+RGB (trzeci schemat). Gromady gwiazd chyba rzadziej są fotografowane, więc nie uwzględniam - choć domyślam się że dla nich jest jeszcze inna "ścieżka postępowania". Pewne czynności, co jasne, w każdym z tych schematów się powtarzają.

 

Nie wiem jak długo przewidujesz te warsztaty (godzina, dwie, trzy), ale dla mnie idealnie by było po prostu zobaczyć, z jakimś Twoim tłumaczeniem i wsparciem jak wygląda "ścieżka" postępowania w przypadku każdego z tych trzech schematów - począwszy od TIFFa zestackowanego w Maximie do zapisania pliku, jako JPG, gotowego do umieszczenia w sieci. Jeśli braknie czasu - to przynajmniej pokazania jednej ścieżki postępowania na jakimś przykładzie, analogicznie tak jak na Twoim filmie umieszczonym wyżej.

Filmik ten obejrzałem, "małpie" powtórzenie tego co zrobiłeś zajęło chwilę, ale dopiero za drugim razem czy nawet trzecim zrozumiałem po co daną czynność wykonujesz - jaki jest cel postępowania i że poszczególne kroki składają się w logiczną całość. Warsztaty mam nadzieję skrócą cały proces i dadzą pełną jasność co do celu i tych poszczególnych kroków (po co; dlaczego tak, a nie inaczej coś się wykonuje).

 

Oczywiście to tylko moja wizja - być może w ogóle się mylę i do każdego zdjęcia podchodzi się inaczej, indywidualnie i raczej trzeba iść w kierunku nauczenia się po prostu pewnych technik postępowania, które będą panaceum na dany problem spotykany w danym zdjęciu (np. odszumianie, wyostrzenie centrum galaktyki, usunięcie fioletowego halo wokół gwiazd na zdjęciu narrowband itp.). Wtedy cały mój wywód idzie do kosza i pozostaje liczyć na to, że na warsztatach jak najwięcej takich technik poznamy :)

 

Mam też pytania techniczne:

- czy Photoshop i Maxim powinien być w jakiejś minimalnej wersji, aby swobodnie uczestniczyć w warsztatach?

- jaka wersja językowa Photoshopa obowiązuje - PL czy ENG?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylisz się - to tak ogólnie. Są podstawowe techniki, wiedza, która zawsze powinna doprowadzić do pewnego poziomu. Dopiero dalej możemy sobie kombinować już wg własnego uznania i wrażliwości estetycznej. Ale warsztat jest warsztatem.

 

Co do pytań z końca postu:

ad. 1 - Photoshop raczej wyżej niż CS5, załóżmy, że min. to CS6. Pokażę kilka ciekawy opcji dla astrofotografii, które pojawiły się w nowych wersjach. Ja osobiście będę pracował na CC (choć większość aspektów jest prawie w całości adoptowalna w starszych wersjach). MaximDL nowy.

ad. 1 - Photoshopa należy uczyć się po ENG. Nie będę tu rozwijał kwestii, dlaczego. Po prostu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maask1, te zajęcia są raczej skierowane do astrofotografów którzy już robią zdjęcia a chcą nauczyć się czegoś nowego i/lub poprawić swój warsztat. Jeśli chcesz to zgłoś się do mnie w czasie zlotu a ja opowiem Ci o sprzęcie (co będzie to pokaże) i opowiem co i jak na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.