Skocz do zawartości

Księżyc z telewizora


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

...tak, tak z telewizora - nowa metoda emdego. Ponieważ robię fotki CP4500 a ustawienie ostrości na monitorku jest "afocalne" ;) w związku z tym do ustawienia ostrości używam telewizora. ;)

 

KS01web.jpg

KS02web.jpg

KS03web.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie foty to pojedyńcze klateczki. "Klawisz" też i z niego jestem najbardziej zadawolony - miałem chyba "ten moment"

Świetne foty!!!!!Jakieś dziwnie świetne!Bo takich jeszcze nie widziałem

... możesz rozwinąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie foty to pojedyńcze klateczki. "Klawisz" też i z niego jestem najbardziej zadawolony - miałem chyba "ten moment"

Kod:

Świetne foty!!!!!Jakieś dziwnie świetne!Bo takich jeszcze nie widziałem

 

... możesz rozwinąć

 

chodzi o to ze no jakieś inne od wszystkich :? Bardzo dużo szczegółów i ogolnie fajne :lol: Pierwsza fotak szczególnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chyba zachodzi małe nieporozumienie, na ekranie telewizora jest tylko ustawiana ostrość jak dobrze rozumiem a fotki są robione Nikonem CP-4500 tak dobrym właśnie w Astrofoto :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ja pod ten telewizor zorganizowałem sobie małe obserwatorium na dachu, z prądem podręcznym, światłem czerwonym i krzesełkiem obserwacyjnym o zmiennej "ogniskowej pionowej" :wink:

Brakuje mi do szczęścia jeszcze komputerka coby uruchomić GOTO i przymierzyć się do DS, ale pracuję na tym i już przy następnym nowiu walne w M13 na początek! (ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie... :roll: )

Dodam jeszcze że Melony inspirują mnie bardzo mocno! :wink:

Melony - oczywiście w sensie sprzętu! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli z jednej strony takie pojedyńcze bolcowate i wchodzi w dziurkę do aparatu, a z drugiej strony dwa "czincze" to to jest właśnie to o czym piszesz Mirku! :D

 

Tak to jest dokładnie to.

Nie znam się na aparatach cyfrowych ale to, że mają wyjścia analogowe na TV to jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Ciekawe, które jeszcze modele cyferek mają takie złącze. Czy Canon 300D ma takie wyjście bo ustawianie ostrości na ekranie monitorka od aparatu jest dośc kłopotliwe. Monitor telewizyjny w terenie bardzo by pomógł. Trzeba tylko znaleźć taki na 12V ale nie jest to wielki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze dwie:

 

tu ładnie widać librację

 

co to je? :)

 

Gronki google Twoim przyjacielem jest.

 

"Libracja Księżyca, wspólna nazwa kilku zjawisk, w wyniku których z Ziemi widoczne jest łącznie więcej niż połowa tarczy Księżyca. Wyróżnia się libracje geometryczne (inaczej: optyczne) i libracje fizyczne. Ruch Księżyca wokół środka układu Ziemia-Księżyc odbywa się po elipsie, przy czym środek wymienionego wyżej układu jest jednym z jej ognisk.

 

Zgodnie z II prawem Keplera ruch po orbicie eliptycznej odbywa się z niejednostajną prędkością kątową, natomiast ruch obrotowy Księżyca wokół własnej osi odbywa się ze stałą prędkością kątową. Nałożenie się tych dwóch ruchów na siebie powoduje, że Księżyc obserwowany z Ziemi wykonuje wahania w długości selenograficznej o amplitudzie 7°,6 i okresie równym miesiącowi anomalistycznemu. Jest to libracja geometryczna w długości.

 

Pochylenie osi Księżyca wywołuje librację geometryczną w szerokości selenograficznej (raz Księżyc "pokazuje" bardziej biegun południowy, innym razem - północny), jej okres wynosi miesiąc smoczy, a amplituda wynosi 6°,7.

 

Trzecią libracją geometryczną jest libracja dobowa powstająca na skutek zmiany miejsca obserwacji wynikającej z ruchu obrotowego Ziemi, wynosi ona ok. 1°.

 

Libracjami fizycznymi nazywa się odstępstwa ruchu Księżyca od praw Cassiniego (Księżyc), wynikają one z sił przypływowych Ziemi i Słońca oddziałujących na Księżyc posiadający nierównomierności w rozkładzie mas (maskony), libracje fizyczne (wyróżnia się kilka ich rodzajów) są rzędu 2' łuku, a więc są znacznie mniejsze od libracji geometrycznych."

 

onet.wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon 300D ma takie wyjście bo ustawianie ostrości na ekranie monitorka od aparatu jest dośc kłopotliwe. Monitor telewizyjny w terenie bardzo by pomógł. Trzeba tylko znaleźć taki na 12V ale nie jest to wielki problem.

 

Mirku - to nie tak. Canon 300D to lustrzanka cyfrowa i ze wzgledu na jego budowe nie ma mozliwosci podgladania tego, co widzi aparat. Nie wazne, czy to lcd aparatu, czy zewnetrzny rejestrator. Compactowe cyfraki pokazuja obraz online - tak jak kamera wideo, w lustrznkach jest to konstrukcyjnie nierealne. W 300D robisz fotke podgladowa i dopiero wtedy mozesz sprawdzic. Ale nie jest to problem, bo standardowo lcd canona pozwala robic 10x powiekszenie dowolnego obiektu wiec nie ma z tym problemu. Dokladnie zobaczysz wszystkie pixele, wiec ostrosc mozesz tak dobrac - robiac probne fotki na krotkich czasach i jasnej gwiezdzie.

 

Lepsza metoda jest kupienie specjalnego softu - DSLR Focus, ktory pozwala ustawic perfekcyjnie ostrosc robiac serie probnych fotek i wyswietla je online na laptopie. W zasadzie mozna tez robic probne fotki na kazdym sofcie remote capture. Zaprzegniecie laptopa i tak jest niezbedne do komfortowej pracy, bo wtedy po prostu sobie ustawiasz ze komputer ma zrobic np 20x3 min na ISO400, do tego 30x30 sek ISO 800 i tak dalej. Programujesz calego batcha i on sobie juz pracuje, a ty pijesz browara. Wszystkie fotki RAW leca od razu na dysk, nie na karte - wiec nie trzeba kupowac mocarnej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.