Jump to content

Recommended Posts

Witam,

 

Pierwszy raz w życiu próbuje skolimować teleskop, konkretnie Skywatcher Maksutov Newton 190. Z poprzednim sprzętem pomagał mi kolega.

 

Rotację lusterka ustawiam jak w tym filmie, mierząc od wyciągu (około 18 minuta i 50 sek filmu):

Offset zaznaczyłem na lusterku wtórnym przy pomocy szablonu.

Kolimuję za pomocą cheshire (główie do ustawiania: offsetu znacznik na LW pokrywa się z krzyżem) oraz pudełka po kliszy. Patrząc przez pudełko wszystko jest centryczne, oczywiście nie licząc przesunięcia wynikającego z offsetu. Do wizuala wychodzi lepiej niż dobrze. Rozogniskowana gwiazda po obu stronach od punktu ostrości wygląda poprawnie. (okręgi są symetryczne, jak na przykładach w necie).

 

W załączeniu klatka z Canona okolice Wegi, 1s, ISO 1600, taka krótka, bo nie miałem czasu uruchamiać guidingu. Teleskop nie był wychłodzony, a wczoraj było dość ciepło. Po lewej stronie gwiazdy gorzej wyglądają. Co może być przyczyną?. LG i korektor nie są ściśnięte ani nie latają. W każdej pozycji telskopu obraz w kolimatorze jest ten sam.Z innym detektorem efekt podobny, więc matryca w aparacie chyba jest prostopadła. ( także nie było problemu z poprzednim teleskopem i tym Canonem). Wyciąg w teleskopie to Baader Steel Track.

 

Czy może być to np.krzywa złączka, zbyt mało dokładna kolimacja?. J. Mogę spróbować też CCDInspector i np. analiza flat frame. Ogólnie poprawa jest bardzo duża, wcześniej w rogu były trójkąty, ale chciałbym jeszcze lepiej :). Może mam za duże wymagania?.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie doświadczonych osób.

post-23231-0-13425700-1375876706_thumb.jpg

post-23231-0-26342900-1375878047.jpg

Edited by Zorg7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolimacja jest już dla mnie wystarczająco dobra i gwiazdki są ok. Problemem okazało się jednak mocowanie LG. Podkładki załatwiły sprawę i dało się dokonać kolimacji. Załączyłem "star test". Pozycja "infocus". Nie mam dużego pojęcia o tym teście, mimo lektury na sieci. Może ktoś bardziej doświadczony powie czy wygląda dobrze?.

post-23231-0-59139100-1376998121_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

niestety "kółka" nadal masz niecentryczne


zła kolimacja.jpg

 

nigdy nie używałem Maksutov-Newtona, ale podejrzewam, że jego nieperfekcyjna kolimacja ma dużo silniejszy wpływ niż w zwykłym katadioptryku

Share this post


Link to post
Share on other sites

W MN będzie ważne,żeby oś optyczna LG,pokrywała się z osią tuby(korektora).

W newtonie po ustawieniu tuleji pająka dokładnie na środku tuby,demontowałem LW i przez otwór w tuleji pająka sprawdzałem,czy oś optyczna LG,pokrywa się z osią tuby.I od tego momentu,nie ruszałem śrub kolimacyjnych LG,lecz szukałem,gdzie indziej odchyłek.

Nie miałem w rękach MN,więc nie wiem,jak taką operację przeprowadzic,na MN.

W newtonie tuba była otwarta,więc nie było problemu,z dostępem do LW.

Edited by Motloch Franciszek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zrobiłem eksperyment i nakleiłem centryczną obstrukcję zasłaniającą LW. Obraz rozogniskowanej gwiazdy posiada wtedy centryczny cień od obstrukcji. Normalnie cień od LW jest u mnie lekko przesunięty pewnie na skutek offsetu. Sprawdziłem też obrazy wygenerowane w programie Aberrator przy niecentrycznej obstrukcji:

 

Star test bez offsetu:

no_offset.jpg

Star test z offsetem 4mm:

offset_4.jpg

Star test z dużym offsetem 10mm:

offset_10.jpg

 

Efekt widoczny jest przy dużym rozogniskowaniu. Im bliżej ogniska, tym przesunięcie wynikające z offsetu będzie mniej widoczne.

 

Niedawno znalazłem też artykuł o kolimacji MN Intesa: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=396

Jest tam wspomniane, aby używać centralnej maski na obstrukcję, aby nie widzieć wpływu offsetu na obraz rozogniskowanej gwiazdy. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie. We większości poradników o kolimacji jest napisane że wszystko ma być centrycznie. Chyba warto stosować centryczną maskę na obstrukcji aby nie mieć wątpliwości w czasie kolimacji na gwieździe z czego wynika niecentryczność cienia od obstrukcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 29 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.