Skocz do zawartości

Chmury, chmury, chmury i inne


Marcin_Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

     Dzisiejsze chmury z Lublina. Miałem przy sobie tylko cieniutki aparacik z małej komórki Samsunga, który fatalnie robi foty na nieskończoności, ale musiałem TO utrwalić. Niezwykle malowniczo rozciągnięte przez wiatr cirrusy (chyba?), niedługo przed zachodem Słońca. Jako bonus na drugim foto: odlatujące spać z osiedla gawrony (policzcie ile załapało się na foto ;) ?).

 

chmury2_16-09-2022_lublin.thumb.jpg.5121674c0a6301f10664fbe405fc5f6f.jpg

 

chmury1_16-09-2022_lublin.jpg.f5e811b9e12031a953e2fc3150cc291b.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, Pablus napisał:

Dzisiaj o 13:30 w kierunku południowym, zobaczyłem takie zjawisko. Było ono bardzo intensywne, gdy wróciłem z aparatem tyle z niego zostało.

DSCN5994.JPG

DSCN6007.JPG

 

Faktycznie wygląda na Słońce poboczne, związane ze zjawiskami halo (załamanie promieni na kryształkach lodu). Zobacz TUTAJ i TUTAJ.

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Jak się nie ma co się lubi... ;)

 

IMG_20231113_093824.thumb.jpg.fbd7ea3c97c4f6d3ce593bf86c102bab.jpg

 

Piękne poranne Cirrusy, w towarzystwie wypietrzających się Altocumulusów stratiformis - jak domniemam. Na lewo, u dołu jakiś Stratus.

 

IMG_20231113_094735.thumb.jpg.62db04c128aeb88e514605659f184e65.jpg

 

Wśród Cirrusów także subtelne haczykowate unicinusy.

 

IMG_20231113_094854.thumb.jpg.392bcdc8a592d16d2accfd44cf83db62.jpg

 

Jednak szybko rozwijające się Altocumulusy popsuły ten jakże uroczy obrazek.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z racji tego, że nigdzie nie znalazłem wątku poświęconego zjawiskom atmosferycznym, wrzucam surową klatkę dzisiejszego genialnego wieńca i kolorowego halo właśnie tutaj :D. Chyba nigdy nie widziałem aż tak pięknego, zjawisko bardzo ulotne, trwało może z pięć minut, uchwyciłem je podobnie jak zorzę z marca 2015 dzięki wyrobionemu nawykowi ,,gapienia" się w niebo :).

 

DSCF0801.JPG

Edytowane przez abuhene
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wątek był zawsze :)

W takim razie to mój czeski błąd :). Korzystając z istnienia tak ciekawego wątku, kilka tygodni temu byłem świadkiem (po raz drugi w życiu) wystąpienia tzw. niestabilności Kelvina-Helmholtza, a konkretnie chmur typu fluctus. Geneza chmur fluctus związana jest w występowaniem w atmosferze dwóch warstw powietrza, ciepłej i zimnej, które poruszają się względem siebie z różną prędkością. Ostatnim składnikiem tej receptury jest oczywiście skroplona para wodna. Odległości pomiędzy ,,falami" zależne są od gęstości i prędkości mas powietrza. Zdjęcie nie posiada dużych walorów wizualnych, ponieważ robione było telefonem w mieście, ale mimo wszystko w takich sytuacjach człowiek docenia postęp techniki, dzięki któremu może dokumentować tego typu zjawiska ;)

 

Holmtz.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Poniżej wspomnienia wspaniałego spektaklu rozegranego przez stratocumulusy w formie undulatus oraz cirrocumulusy i gdzieś majaczące zapewne stratocirrusy na dalszym planie, widowiska dopełniała iryzacja w pobliżu Słońca :).

 

DSCF1063.JPG

DSCF1065.JPG

DSCF1067.JPG

DSCF1069.JPG

Edytowane przez abuhene
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.