Skocz do zawartości

Chmury, chmury, chmury i inne


Marcin_Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

Dla przywrócenia tematu:

 

Dzisiejsze poranne cirrusy i wczorajszy wieczorny cumulonimbus oświetlony zachodzącym słońcem.

 

post-2939-1217878194_thumb.jpg post-2939-1217878206_thumb.jpg

 

Oraz panoramiczne ujęcie wału chumrowego (szkoda ze bloki zasłaniają, ale nie odważyłem się wyjść mu na spotkanie):

 

post-2939-1217878235_thumb.jpg

 

Detektor :szczerbaty: Panasonic FZ8 + minimalna obróbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luchio świetna ta wieczorna chmura :)

Ja dzisiaj nie mogłem oderwać oczu od tego co mi na niebie namalowało Słońce wraz z chmurami. Piękny widok był.

Poczyniłem kilka fotek. Złożyłem dwie panoramy, każda z 3 zdjęć.

EOS 350D, w razie czego ;)

th_panops2.jpg th_panops.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luchio świetna ta wieczorna chmura :)

Dziękuję, ale żadna w tym moja zasługa, a jedynie Matki Natury która nam takie spektakle funduje.

Pozostaje jedynie doskonalić warsztat, podglądając prace takie jak Twoje, by dotrzymywać Jej kroku. Niesamowite są te dwie panoramy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oto wczorajsze zdjecia burzy(04.08.08 16UTC)

post-13263-1217917040_thumb.jpg

Shelf cloud w oddali(inaczej Cb arcus)

post-13263-1217917090_thumb.jpg

Shelf cloud bardzo blisko.

Potem pojawił się gust front z wiatrem ok 20m/s a za nim intensywny krótkotrwały opad deszczu.

 

Na koniec najprawdopodbniej tuba powietrzna inaczej funnel cloud - "zaczątek" trąby powietrznej:

post-13263-1217917144_thumb.jpg

 

Zdjecia robione SONY DSC-H7

Galeria: http://picasaweb.google.com/Mateusz.Rac/Burza0408

Pozdr.

Edytowane przez Mateusz_R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, obróbki dokonuję w DPP, dołączonym do Canona. Zapisuję jako jpgi, łączę w panoramę poszczególne zdjęcia. To co wyjdzie otwieram w Photoshopie żeby wykadrować i zmniejszyć (ewentualnie zamazać szumy jeśli mocno gryzą). Chyba to wszystko ;)

Edytowane przez devart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, pierwsze zdjęcie wymiata :notworthy: Czasem widuję pileusy, zmieniają się na moich oczach, chwilka i ich nie ma :)

Zgadza się, dzisiaj akurat udało mi się zrobić, bo miałem aparat w ręce i pokazywałem jakieś fotki koleżance z pracy. Kiedy zobaczyłem, że tworzy się pileus nawet nie było sensu wybiegać na balkon. Walnąłem przez podwójną dźwiękoszczelną szybę, stąd te odblaski. Minęła minuta i już było po wszystkim.

 

A widzieliście dzisiaj takie chmurki? Po zachodzie Słońca:

 

Takich u mnie nie było, ale tuż przed zachodem były takie:

 

DSC_8634.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy działy się dziś za oknem. Późnym popołudniem, od niechcenia wyjrzałem za okno, i zauważyłem że całe niebo pokryte jest cienką warstwką chumr, a na tej warstwie kładą się cienie odleglejszych chumr. Poniżej fotka nieba w kierunku południowo-wschodnim. Pytanie, czy takie cienie to już promienie Anticrepuscular Rays? Czy to wciąż tylko cienie chmur. Zbiegają się w punkcie antysolarnym...

 

post-2939-1219169520_thumb.jpg

 

Kiedy tak się temu widokowi przygladałem, zauważyłem że wszystkie chmury na horyzoncie są jakieś dziwnie rozciągnięte. Pod niemal każdą z nich widac było zjawisko zwane Virga (czyli opad nie siegajacy ziemi). Ale tu znów zastanawiam się czy się nie mylę, bo rozciągniete były wszytskie, nawet najmniejsze chmurki na niebie:

 

post-2939-1219169430_thumb.jpg post-2939-1219169274_thumb.jpg post-2939-1219169417_thumb.jpg

 

Niespecjalnie to widać na tych zdjeciach, szczególnie jeśli chodzi o te dalsze i małe chumrki, ale niemal każda miała to pod sobą.

 

Tak sobie na nie patrze i myślę, i znowu coś jest nie tak. Dostrzegam na spodzie jednej z tych chmur duże okrągłe bąble. No Mammatusy jak nic, ale tu znowu refleksja, gdzie mammatusy pod wieczornymi letnimi chumrkami. Przecież powinny być pod chumrą burzową. W takim razie co to jest:

 

post-2939-1219169443_thumb.jpg post-2939-1219169453_thumb.jpg post-2939-1219169506_thumb.jpg + post-2939-1219169478_thumb.jpg

 

Ostatnia fotka to HDR z 3 ekspozycji który uwydatnia strukturę tej chumry.

 

Trochę się dzisiaj zakręciłem. Czy to faktycznie Anticrepuscular rays, virga i mammatusy? Wszystko naraz w kilkanaście minut? W zwykłe letnie popołudnie? A przez 3 dni przechodzenia frontu nie było na niebie niczego ciekawego (choć patrząc na wiadomości to może i lepiej...)

Edytowane przez Luchio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luchio też widziałem dzisiaj te rozmazane chmury, bardzo ciekawe zjawisko, wg mnie to nie virga, bo te smugi były bardzo poszarpane (u mnie przynajmniej) To wyglądało jakby z altocumulusów od pewnej wysokości (wyraźna równa granica. rząd pojedynczych chmurek przez całe niebo i każda urwana) tworzył się cirrus. (ten typ chyba się nazywa Cirrus uncinus)

 

Wieczorem wrzucę zdjęcia. Albo raczej w nocy, bo wieczór to mi już jak zwykle uciekł :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.