Skocz do zawartości

Chmury, chmury, chmury i inne


Marcin_Sawicki

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie ostatnio nieźle się chmurzyło:

 

post-12984-1242486462_thumb.jpg post-12984-1242486492_thumb.jpg post-12984-1242486513_thumb.jpg

 

 

A i pierwsza wiosenna burza dość groźnie wyglądała (zdjęcia zza szyby autobusu- przepraszam za różowe odblaski:) ):

post-12984-1242486617_thumb.jpg post-12984-1242486671_thumb.jpg post-12984-1242486693_thumb.jpg

a tu z innym ustawieniem balansu bieli:

post-12984-1242486721_thumb.jpg

 

Ładny zachód słońca:

post-12984-1242487251_thumb.jpg

 

I na deser najciekawsze: "odwrotna" smuga kondensacyjna, w dodatku "wyrastająca" ze Słońca :) Zdjęcie zrobiłam jakiś miesiąc temu.

post-12984-1242487191_thumb.jpg post-12984-1242487203_thumb.jpg

Edytowane przez kasia_b92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem te "chmurki ciągnące się do nieskończoności" to nie odmiana Radiatus? Udało mi się coś podobnego uchwycić na niezbyt udanej panoramie. Miałam jeszcze jedną panoramę z ciągami chmur, prawie idealną, ale gdzieś mi wcięło.

post-12984-1243162681_thumb.jpg

 

Mam jeszcze ciekawe zjawiska po ostatnich zachodach Słońca.

 

Pierwsze miało miejsce jakoś tak w ostatnim tygodniu. Proszę powiększyć zdjęcie- widać wtedy wyraźnie, że jasna plama, początkowo brana za zachodzące Słońce, to tylko nietypowy odblask na chmurze. Zwłaszcza widać to na zdjęciu 2. W rzeczywistości fotki były robione tuż po zachodzie Słońca.

post-12984-1243162754_thumb.jpg post-12984-1243162767_thumb.jpg

 

Drugie sfociłam wczoraj. To przepiękne barwy na chmurach po zachodzie. Niebo było całe kolorowe.

post-12984-1243163049_thumb.jpg

 

A tutaj mam trochę nieudolnie uchwyconą ścianę praecipitatio. Wszystko przez to, że jechałam wtedy autobusem i nie było wiele miejsc, gdzie widoku nie zasłaniały mi drzewa. Ale w rzeczywistości ściana deszczu zapierała dech w piersiach. Pogoda też była nietypowa: deszcz padał tylko tam, gdzie były owe "ściany", ale za to mega intensywnie. W rezultacie np. w jednym miejscu Raczek lało, a w innym było sucho.

post-12984-1243163317_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem te "chmurki ciągnące się do nieskończoności" to nie odmiana Radiatus?

Rzeczywiście wygląda na to, że to Cumulus radiatus. :)

Ich cechą charakterystyczną jest to, że są niekiedy ustawione w szeregi prawie równolegle do kierunku wiatru ( tzw. szlaki Cumulus).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę na burzowo :)

Zdjęcia robione kompakcikiem (bo tylko on był pod ręką) więc szumy biją po oczach <_<

 

Po przejściu burzy widoczne były przez chwilę chmury typu mammatus. Później zachodzące Słońce podświetliło je od dołu co dało dość ciekawy i mroczny obraz. Nawet Łysy się załapał na jednym z kadrów :D

 

AF_1.jpg

 

AF_2.jpg

 

AF_3.jpg

 

AF_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po małej ulewie oraz virdze (lub vigrze (no dobra po zjawisku nazwanym virgaxD)) pojawił sie ładny obłoczek na zachodzie. Ze słonkiem powstał naprawde ładny spektakl.

Mam pytanie. Co spowodowało te 4 fioletowo-różowe kropy wokół Słońca ?

Za chwile bedą zdjecia.

 

Edit:

cimg0476e.th.jpg

cimg0489r.th.jpg

cimg0487c.th.jpg

cimg0478r.th.jpg

cimg0473r.th.jpg

cimg0464.th.jpg

cimg0462.th.jpg

cimg0494.th.jpg

Edytowane przez prykpryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co spowodowało te 4 fioletowo-różowe kropy wokół Słońca ?

 

To na pewno jakieś odbicio-załamanie światła na szkle obiektywu. Ja tak mam z moim prymitywnym CyberShotem (Sony Erisccon <_< ), że jak zrobię Słońcu zdjęcie pod pewnym kątem, to z boku słońca tworzy się modra jasna kropa z podłużną, niebieskawą obwódką. Ale tylko pod pewnym kątem. Tak to już jest z tym, co zowiemy aparatami. Nie wszystko jest Nikonem pierwszej jakości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego będzie ?

To co teraz widzę za oknem - marna , zimna i deszczowa pogoda. :burza: A na dodatek nie widać Księżyca, buuu... :Cry:

Pozostaje mieć nadzieję że jak to już nieraz bywało, pesymistyczne prognozy synoptyków na następny tydzień nie spełnią się. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy rodzaj chmur? być może, ale pięknie wyglądają:

 

Te chmury o wyglądzie odwróconego ciasta Karpatka to Altostratus undulatus. Moje ulubione. U mnie dość często je widać, ale nigdy nie są aż tak pofałdowane. Na tych zdjęciach (spytam przy okazji-skąd one są?) musiały być albo rewelacyjnie podświetlone, albo podrasowane.

 

Ja też coś mam: fajne promienie przy zachodzie słońca sprzed dwóch dni. Trzy różne fotki tego samego zjawiska.

post-12984-1243999759_thumb.jpg post-12984-1243999785_thumb.jpg post-12984-1243999795_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moja siostra uwieczniła coś ciekawego. Niniejszym zacytuję jej relacje:

 

"Chmury były ponure, ciemne i deszczowe. Byliśmy na dworze, koło sali gimnastycznej. Nad Dowspudą widać było prawie czarną ścianę deszczu. Nagle zauważyliśmy coś dziwnego: w tej gęstej ścianie zrobiła się dziwna, zupełnie jasna wyrwa. Po obu stronach tej wyrwy chmury układały się w dwa zakręcone wiry! Niesamowite! Wszyscy od razu chwycili za aparaty i zaczęli pstrykać! O maj gat! To przerażająco wyglądało! Żałuj, że nie widziałaś tego w realu!" Żałuję, owszem.

 

Niestety, na zdjęciu nie mogłam dopatrzyć się owych "wirów", ale dziwna wyrwa jest doskonale widoczna. Moja siostra niestety trochę za późno dorwałą się do aparatu.

 

post-12984-1244143628_thumb.jpg

 

Gdy wieczorem oglądałam dokładnie fotkę, zauważyłam dobrze nam wszystkim znane bąbelki w chmurach na górze zdjęcia. Nie mogę stwierdzić, że na 100% są to Mammatusy (nie widziałąm ich w realu), ale jeżeli tak, to moja siostra ma dobry start ;) Pierwsza fotka nieba (w ogóle!) i od razu takie rzeczy.

Edytowane przez kasia_b92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te chmury o wyglądzie odwróconego ciasta Karpatka to Altostratus undulatus. Moje ulubione. U mnie dość często je widać, ale nigdy nie są aż tak pofałdowane. Na tych zdjęciach (spytam przy okazji-skąd one są?) musiały być albo rewelacyjnie podświetlone, albo podrasowane.

 

Tutaj więcej na temat tych chmur, link z onetu:

 

http://portalwiedzy.onet.pl/125807,1,1,0,galeria_media.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asperatus... ładna nazwa. Per asperatus ad astra ;) Ale ja tam wolę karpatkus- na cześć mojego ulubionego ciasta ;)

 

Ubiegłego lata ktoś wysłał na wp zdjęcia asperatusów. Teraz wiem, że to były na pewno one. Tylko, oczywiście, nikt nie znał jeszcze (!) ich nazwy. Miały wygląd tak nieprawdopodobny, że padały komentarze o photoshopie, ale świadkowie pisali, że widzieli takie chmury. Ja zresztą też.

 

Ktoś napisał, że to Altostratus undulatus, nawet Wyrocznia Google wynajduje mi podobne grafiki pod tym hasłem... stąd moje błędne przekonanie. Teraz wiem już, że to asperatus, zresztą przyjrzałam się fachowym fotkom As un i od dziś bez trudu potrafię je nazwać i odróżnić od karpatkusów :)

Edytowane przez kasia_b92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w górach obserwowałem niezwykłe chmury. Widziałem podobne wcześniej tylko kilka razy, zawsze w górach przy silnym wietrze. Wyglądały trochę jak galaretowate morskie żyjątka. Nie bardzo wiem jak je sklasyfikować, oprócz tego, że to na pewno altocumulusy, ale raczej nie Ac lenticularis.

 

DSC_4688.JPG DSC_4665.JPG DSC_4663.JPG

 

Były bardzo dynamiczne, ich kształt zmieniał się z sekundy na sekundę. Pojawiały się po nawietrznej, a po 2-3 minutach znikały po zawietrznej stronie szczytu. Gdy przepływały koło Słońca pojawiała się bardzo intensywna iryzacja.

 

DSC_4672.jpg DSC_4692.JPG

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie same obserwowałem chwilę przed pojawieniem się lenticularisów.

Są bardzo krótkotrwałe ,czas połowicznego rozpadu oceniam na kilka minut :D

 

Zresztą także tu je pokazywałem

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=243895

 

trzecie i czwarte zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.