Skocz do zawartości

Tał100RSM - pierwsza rozgrywka


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Yo all :)

Wczoraj miałem okazję wystawić na balkon jeszcze śmierdzącego Tała 100 RSM. Akurat tak się złożyło, że świecił Jowisz. No, to, jazda :)

Nie wiedziałem czego się spodziewać.

Pierwszy widok - 40x (25mm). To co mnie zaszokowało to to, że już przy tym powiększeniu widać pasy jak na dłoni. Aberracja była standardowa - niebiskoczerwona (chociaż czasem zmieniała kolor kiedy przesuwałem oko względem okularu) i dobrze jej nie pamiętam, bo się skupiałem na tym co jest w środku :) Oczywiście Jow bardzo jasny.

Potem pod ogień poszedł okular 6.3mm (prawie 160x). Trochę się obawiałem tego co zobaczę, bo w obserwacjach terenowych spisywał się dupnie, a i recenzje byly nie pochlebne. Ale nie!

Najpierw była tarcza z dwoma pasami. Szukałem nowych paskow, gdy, zauważyłem w prawym górnym rogu tarczy cień jakiegoś ksieżyca!!! Poczułem wtedy taką zajawę że w ogóle totalny odjazd!

No to pooglądałem jak sobie jedzie po Jowiszu :) (od brzegu do srodka)

Oczywiście, zapomniałem o szczegółach samej tarczy. A więc:

- niejednolitosc pasa, ale chodzi dokladnie o to ze od pasa odstawalo kilka takich duzych bruzd, a szczegolnie jedna dluga w kierunku rownika.

- To ze pas jest troche "krzywy"

- Strefe polnocna i poludniowa (w postaci bardzo bardzo slabych przebarwien)

- CZASEM wydawalo mi sie ze widze cienszy pasek, ale bardzo rzadko wiec to moze odpasc :)

Potem obejrzalem sobie jak ksiezyc wchodzi pod tarcze Jowisza, a zaraz potem dostalem straszmy opier.....l bo musialem nastepnego dnia wstac o siodmej. Pomimo tego jeszcze pol godziny sie poroskoszowałem widokiem.

Jeszcze chcialbym opisac kwestie stabilnosci. Otoz, jak dla mnie w zupelnosci wystarcza jadąc na napedzie. Bo, pokretlo RA chodzi nierowno i caly telep sie trzesie ze nie wiem (Lotar, jak tam u Ciebie?).

Jakby jeszcze jakies pytania to prosze :)

pzdrv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz aby zażółconego obrazu? Ciekawe jak to jest w tałowskich refraktorach, w moim klewcowie Jowisz jest nienaturalnie żółty.

Powiedz mi jeszcze PLZ, czy masz nowy czy stary montaż. Jeżeli nowy, to jak ci chodzi napęd? Jak duże są okresowe wahania w rektascencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze stary montaż. Przesunięcie nie jest duże, powiedziałbym nawet małe. Gorzej jest w deklinacji - co chcwila (okolo 5 min) muszę korygować ale to dlatego że nie cackam się z ustawieniem na polarną.

Zażółcenie jest, ale nie takie jakiego oczekiwałem. W wizualu mi nie przeszkadza (oko się po pewnym czasie balansuje i trochę go "zabiera"), w foto może być gorzej. Poza tym jak mi sie wydaje ucina trochę aberracji.

 

Na pewno u Ciebie jest mniejsze niz u mnie. (relacje użytkowników i porównania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ale o ile sie nie myle to Oskar dalej ma w posiadaniu Tała i jeszcze sie z nim nie rozstał.

 

CDev juz od poczatku musisz zrozumiec że komentarze o fioleie albo zażółceniu to tylko zazdrosne gadanie i nie zwracac na to uwagi bo Cie zakrakaja tym marudzeniem ;). nie daj sobie też wmówić ze lustra sa lepsze. :rr:

To po prostu podstawowa cecha posiadaczy systemow lustrzanych że na siłe wyszykuja jakies wady w soczewkach. Nawet w APO potrafia sie doszukac jakichś wyimaginowanych defektów ;) Znamy to z autopsji z Oskarem ;)

REFRAKTOR TO JEST TO :King:

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ale o ile sie nie myle to Oskar dalej ma w posiadaniu Tała i jeszcze sie z nim nie rozstał.

 

CDev juz od poczatku musisz zrozumiec że komentarze o fioleie albo zażółceniu to tylko zazdrosne gadanie i nie zwracac na to uwagi bo Cie zakrakaja tym marudzeniem ;). nie daj sobie też wmówić ze lustra sa lepsze. :rr:  

To po prostu podstawowa cecha posiadaczy systemow lustrzanych że na siłe wyszykuja jakies wady w soczewkach. Nawet w APO potrafia sie doszukac jakichś wyimaginowanych defektów ;) Znamy to z autopsji z Oskarem ;)

REFRAKTOR TO JEST TO  :King:  

 

pozdr

DaVe

 

O co chodzi monsieur? Czy to że pytam czy też ma zażółcony obraz to aż takie marudzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba DaVe'owi chodziło o to, że najpierw nastraszyli mnie z tym zażółceniem a potem okazało się że nie taki diabeł straszny :)

 

[ Add: Sro Cze 02, 2004 16:58 ]

Aha.

Chciałbym dodać jeszcze, taką już głupawą ciekawostkę, ale że zapach wnętrza tuby telepa wywołuję nagłą chęć...... żygnięcia........ :mrgreen: :mrgreen:

Serio!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi monsieur? Czy to że pytam czy też ma zażółcony obraz to aż takie marudzenie?

 

hehe nie sory . to wogole nie bylo do Ciebie. Po prostu ostatnio we Wrocu narodziła sie nowa świecka tradycja - na sprzecie nie można zostawić suchej nitki (czasem na obserwatorze tez ;) i wtedy traktuje sie jako WYSZYDZONY - czyli zaakceptowany bo każdy nadal wierzy że jego sprzet i tak jest lepszy.

Wiem jest to cokolwiek pokrętne ale tak wynika z moich osobistych obserwacji :)

hehe ale sie APO dostało że ho ho :twisted: :twisted: :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt APO zostało wyszydzone okrutnie! Aż przykro było słuchać. Ale ja znam moich kolegów - żartownisiów. Niestety nie mieli oni okazji popatrzeć przez APO w dobrych warunkach, a ja nie mam ostatnio ani siły ani czasu na obserwacje. Mam nadzieję że się to zmieni. Podobnie jak mam nadzieję, że CDev kiedyś się z nami pogapi wspólnie na niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.