Skocz do zawartości

Wyciąg 2"


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jesion,

nie mam nic przeciwko, że ludzie zmieniaja zdanie. Ostatecznie wszyscy się uczymy i zdobywamy nowe doświadczenia. Chciałem tylko przypomnieć jak to było z miesiąc temu, bo odpowiedzi były jakby bardzie klarowne i zdecydowane niż te, które były podanw w tym wątku.

 

Ja się przyznam, że w wyniku poprzedniej dyskusji podjąłem decyzję o przejściu na 2" po to aby uzyskać te dwa nowe elementy: elastyczność w wymiarze okularów, fotografia przy uzyciu M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koledzy Reasumując!!!

 

Lornetka z dwoma obiektywami skupia wiecej światła niż tej samej średnicy refraktor, mozg dostaje silniejszy sygnał i widzi lepiej szczeguły i ma większy zasięg gwiazdowy!

 

Nasadka binokularna przez rozdział wiązki i związane z tym pewne straty pociemnia obraz i zubaża zasieg gwiazdowy (to trzeba jeszcze empirycznie potwierdzić) ale i tak widać nią więcej szczegułów na planetach bo obraz dociera komfortowo do obu oczu równocześnie a planety są zwykle jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyciagu 2" jest chyba jasna. Kiedy sie dokladniej wczystac w te teksty, to jasno wynika, ze chodzi tylko o dluzsze ogniskowe z duzym polem no i astrofoto.

 

Wracam jeszcze do Bino, ale mysle, ze dla porzadku nalezy zalozyc nowy watek, bo tu juz jest schizofrenia...

 

Zakladam wiec nowy watek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do standardu 2" przytoczę tu przykład okularów serii Pentax XL z której tylko okular 40mm ma 2", a krótsze okulary są w standarcie 1 1/4". Wszystkie mają eye relief 20mm i są podobnej wielkości. Nie zmienia to jakości obrazu dawanej przez te okulary. Potwierdza to zasadę, że 2" w krótkoogniskowych okularach wnosi raczej komfort użytkowania niż lepszą jakość lub wieksze pole.

Te 2" o których pisze El Capitano to wynik całkiem niezły ;D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie jest to związane bezpośrednio z tytułem wątku polecam

następujący link http://gallery.astronet.pl/images/03205.jpg dla tych

którzy chcą zobaczyć jowisza w prawdziwym 3D. Kto kiedys patrzyl

na stereogramy będzie wiedział co robić. Trzeba patrzeć na to zdjęcie

jak gdyby przeszkadzało nam w patrzeniu na cos co jest daleko

za monitorem. Wtedy 2 czerwone kropki u góry rozejdą się i będzie

można je nałożyć na siebie. Wówczas Jowisz będzie w prawdziwym 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi . Niestety dla mnie wniosek

z tej debaty jest taki , że jeżeli nie chcę oglądać przez okulary dlugoogniskowe to taki wyciąg 2" do niczego mi się nie przyda , a tak chciałem sobie kupić coś nowego :) :), może jednak okular !!??

 

Pozdrawiam R.F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W jasnym F/4 Soligorze MT-800 wyciąg 2" potrzebny jest o wiele bardziej do astrofoto bo najdłuższy sensowny okular ma ogniskową do 28mm aby źrenica wyjściowa nie przybrała moanstrualnych rozmiarów.

Przy tej ogniskowej jego pole w oprawie 1,25" nie przewyższy 55 stopni :(

2" okular np 28mm zmieści sie z polem własnym około 82 stopni :-)

Co to oznacza? że z 2" okularem o tej samej przykładowej ogniskowej 28mm co 1,25" masz dużo większe pole widzenia w teleskopie, powierzchniowo na niebie ponad 2x ;D ;D ;D

Przy ogniskowych poniżej 20mm już nie będzie różnic w okularach 1,25" i 2" bo w obu zmieści się takie samo pole widzenia

 

Ps. Szanowni forumowicze proszę na przyszłość o zwięzłość i merytoryczność wypowiedzi bo idzie tu zwariować od podtekstów seksualnych i temu podobnych schizo nie licząc kilku pobocznych wątków na osobne rozdziały, swoje napięcia seksualne rozładujmy na płci przeciwnej zawsze pragnącej wszakże naszych pieszczot ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu sfolguj troche, bo zaczyna to przypominac klase "dzieciakow" i żądnego uspokajania profesorka ;) ;D ;D

 

To juz chyba przerabialismy, bo widze, ze starasz sie tez stac na strazy moralnosci forumowiczow!

 

I stanowczo nie podoba mi sie to bazgranie po cudzych postach. Minute sie zastanawialem, o co chodzi Adamowi i do ktorego Adama pisze!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Kary za zabawę ??? no co wy, chłopaki pokręciło was czy co ;)

Trochę wszyscy sobie dajmy na wstrzymanie to nam na dobre wyjdzie :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam o tych 2 calowych wyciągach i okularach, i z tego wszystkiego mam takie pytanko czy jest sens pakowac taki wyciąg do Uniwersała 200/1000 ?? Jesli tak, to jak bardzo trzebaby było apgrejdnąć te działo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Owszem jest czadowy ale za cholerę nie mogę zobaczyć go pojedyńczo tylko widzę 3 Jowisze 3D z czego ten w środku w pełni stereo!!! Cz wy też tak macie???, zapewniam nic nie piłem, dopiero skosiłem trawnik i wysiadłem z samochodu !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Skąd to sie bierze i jak się robi to wiem doskonale od jakichś 15 lat jak po raz pierszy złożyłem 2 fotki Marsa z różnicą czasu 2,5h ale zastanawiałem się czy dobrze fiksuje wzrok bo mogę też je rozmnożyć do pięciu lub nawet siedmiu naraz z wiekszej odległości a nie tylko 3 sztuk z bliska ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.