Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Przez okres prawie miesiaca czasu obserwowałem i co kilka dni robiłem zdjęcia Nowej w Delfinie. Z powstałych zdjęć zrobiłem prezentację i zapraszam do jej obejrzenia

 

już się napaliłem że zobaczę zmiany jasności w formie animowanej a tu takie rozczarowanie... ale najważniejsze już zrobiłeś, masz materiał więc teraz nie zmarnuj swojej pracy i wytrwałości w robieniu zdjęć i zrób prawdziwą prezentację gdzie widać co się działo z gwiazdą! (czyli zdjęcia powinny być przesunięte i obrócone tak żeby do siebie idealnie pasowały)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już się napaliłem że zobaczę zmiany jasności w formie animowanej a tu takie rozczarowanie... ale najważniejsze już zrobiłeś, masz materiał więc teraz nie zmarnuj swojej pracy i wytrwałości w robieniu zdjęć i zrób prawdziwą prezentację gdzie widać co się działo z gwiazdą! (czyli zdjęcia powinny być przesunięte i obrócone tak żeby do siebie idealnie pasowały)

 

Dzięki wam wszystkim za podpowiedzi. Wykorzystam wasze sugestie i postaram się je uwzględnić przy nowej, już finalnej prezentacji. Pewnie zrobię je właśnie w formie animacji pokazującej zmianę jasności gwiazdy.W zamyśle moje zdjęcia nie miały służyć do zrobienia z nich filmu, ot po prostu takie pamiątkowe fotki z tego zjawiska, ale może jak już ich tyle powstało to można je lepiej pokazać.Poczekam jeszcze do Nowiu i zrobię jeszcze zdjęcie finalne Nowej, a następnie animację.

Jeszcze raz dziękuję, co wiele głów to nie jedna :icon_smile:

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio N Del 2013 bardzo poczerwieniała. Wczoraj od około godz. 20 do 1 fociłem ją moim zestawem fotometrycznym w przerwach pomiędzy chmurami. To były serie po 10 zdjęć x 30s x 400ISO. Poniżej pokazałem przykład "zrzutu ekranowego" :) z takiego 30-sekundowowego negatywu cyfrowego + mapka AAVSO.

V339_DEL1.jpg


Jak widać V339 Del (jak ją teraz zwą) jest bardzo czerwona. Aktualnie jest jaśniejsza o około 1,5 magnitudo w barwie R niż V (widać to np.na załączonej krzywej zmian blasku z AAVSO). Na powyższym zdjęciu nasza bohaterka wydaje się znacznie jaśniejsza niż jej najbliższa sąsiadka oznaczona "80". Jednocześnie obserwowałem przez lornetki 8x30 i Starlight 15x70. W wizualu gwiazdka 80 jest wyraźnie jaśniejsza od V339 Del.


Arne Henden (szef AAVSO) zwrócił uwagę na forum AAVSO,
że ostatnie obserwacje pokazują szybki spadek jasności.W zakresie podczerwonym widać formowanie się pyłu.
W ciągu najbliższych kilku nocy może nastąpić dramatyczny spadek jasności V339 Del!!!.

Jeżeli macie sposobność to obserwujcie nową w sposób ciągły w nocy (np. kilka wyznaczeń jasności w ciągu nocy, a nie tylko 1 obserwacja).
Uważajcie na jasność V339 Del, bo może się okazać, że jest ciemniejsza niż myślicie ... :)


Na przykład u nowej V705 Cas - formujący się pył spowodował spadek jasności aż o około 8 magnitudo (jasność spadła z 8 na 16 mag.) w ciągu 2 tygodni. Widać, że efekt pyłowy wystąpił mniej więcej 1,5 m-ca po maksimum jasności ...

V705_Cas_AAVSO.jpg

 

 


I jeszcze najnowszą krzywą zmian blasku z polskiej bazy danych obserwacji gwiazd zmiennych oraz AAVSO.

V339_DEL.jpg

V339DEL_AAVSO.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu nabrało mnie na sesje ok godz 20 zanim mgła zamieniła atmosfere w mleko.

Widać że gwiazda jest bordowa. Mam plan zrobic jescze klaki porownawcze za miesia i dwa - zobaczymy jak bedzie wygladała.

W polu jest sporo gwiaz do porownania - wraz ze spadkiem jasnosci ławiej się to już robi z "kliszy" ccd :D

 

V339_DEL_20130928_lrgb_2500.jpg

 

V339_DEL_20130928_l_2500.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich fotkach też widać wyraźnie że nowa zrobiła się bardzo czerwona.

Wizualnie w lornetce 7x50 widzę ją już tylko zerkaniem a na zdjęciach jeszcze się ładnie prezentuje, pomimo że to są

tylko stacki z klatek 5-cio sekundowych i robione z ogniskowej 55mm aparatem postawionym na statywie foto.

Na pełnym kadrze załapał sie nawet listek z pobliskiego drzewa.

Pełny kadr stack17x5s fb.jpg oraz crop stack17x5s crop.jpg oraz dla porównania panorama ze zdjęć z 17-08 i 29-09 Panorama 2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich fotkach też widać wyraźnie że nowa zrobiła się bardzo czerwona.

Wizualnie w lornetce 7x50 widzę ją już tylko zerkaniem a na zdjęciach jeszcze się ładnie prezentuje, pomimo że to są

tylko stacki z klatek 5-cio sekundowych i robione z ogniskowej 55mm aparatem postawionym na statywie foto.

Na pełnym kadrze załapał sie nawet listek z pobliskiego drzewa.

Pełny kadr attachicon.gifstack17x5s fb.jpg oraz crop attachicon.gifstack17x5s crop.jpg oraz dla porównania panorama ze zdjęć z 17-08 i 29-09 attachicon.gifPanorama 2.jpg

Zapomniałem dodać że wartości jasności Nowej pobrałem ze Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum dyskusyjnym AAVSO u V339 Del już są poszukiwane ślady aktywności pochodzące od dysku akrecyjnego. Jeden z obserwatorów wykrył w dn.28 września 2013 zmiany jasności o amplitudzie około 0,03mag. w skali czasowej godzin. Może to być interpretowane jako dowód, że dysk akrecyjny wokół białego karła się odtworzył po wybuchu nowej (przy założeniu, że został zniszczony) i teraz widać szybkie zmiany jasności (tzw. flickering) spowodowane akrecją.

Flickering_w_V339_Del.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pod poniższym odnośnikiem znalazłem przepiękną artystyczną wizję początku zjawiska wybuchu nowej.

http://www.swift.ac.uk/nova-cv/headla08final.pdf

Jest to PDF z letniej szkoły Uniwersytetu Arizona dot.obserwacji nowych za pomocą SWIFT-u.

Patrzcie i podziwiajcie smile.png

Wizja_art_wybuchu_nowej_wg_SWIFT.jpg

 

Raczej nie wygląda to na sam początek wybuchu.

W-g manualu "Spektroskopia nowych - podręcznik użytkownika" (szczegóły tutaj --> http://www.ncra.tifr.res.in:8081/~basi/12Sept/185-steven.pdf ) ta nowa była już

w fazie ognistej kuli (fireball),

"opuszczenia i podniesienia żelaznej kurtyny".

Najprawdopodobniej na powyższym "zdjęciu" jest w etapie przejściowym (ang.transition stage), gdy wyrzucona materia stała się przeźroczysta.

Może to być również końcówka fazy podnoszenia się żelaznej kurtyny (?).

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa w Delfinie ma już ponad 10 mag i jest to graniczny zasięg obiektywu którym robiłem jej zdjęcia w okresie ponad dwóch miesięcy czasu. W tym czasie gwiazda traciła na jasności i zmieniała swoją barwę na coraz głębszą czerwień. Ładnie to widać na kolejnych zdjęciach. Pozdrawiam Paweł. http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Ch1onYSpg30

stack 12 kl.jpg II fb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.