Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Nowa zaliczona! Z obrzeży Kielc, lornetką 10x42 przy pomocy Pocket Sky Atlasu. Jakieś 5 minut zajęło mi odnalezienie gwiazdki, której nie ma na mapie. Oceniłem ją na 6.0 mag - nieco słabszą od znajdującej się wyżej (już w Lisku) HD194577 (5.68 mag).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie przejrzałem forum wczoraj wieczorem, ponieważ miałem naprawdę ładne niebo. Zrobiłem tylko kilka ogólnych zdjęć, ale gwiazdozbiór Delfina ominąłem...

Postanowiłem poszukać nieco z jeszcze poprzedniej nocy (z 13/14 sierpnia, niemal dokładnie po północy), mam tylko 3 słabe gwiazdki o jasności 10 mag (są one w Stellarium). Nie jestem w stanie zrobić czegoś więcej, ponieważ są to zdjęcia 3x25s z 18mm. Najwyżej spróbuję z innych zdjęć (pewnie znajdę sprzed 30-60 minut), z których mógłbym zestackować nawet po 20x25s. Ale skoro Itagaki 6-8 godzin wcześniej nic nie znalazł przy zasięgu 13 mag, wątpię czy tym razem coś odnajdę przy ok. 11-11.5 mag.

 

Dziś pogoda ma być niezła, to spróbuję ją poobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

399px-Nova_in_Delphinus_2013.08.15_0_26_

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Nova_in_Delphinus_2013.08.15_0_26_UT.jpg

 

25s, ISO 800, Canon EOS 60D, obiektyw Samyang 1.4/85 @ f/4, montaz EQ-5 z wlaczonym pednikiem antygrawitacyjnym kompensujacym ruch dobowy nieba, ustawiony na biegun metoda chlopa zmarlego w szpitalu okulistycznym.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem sobie odmówić zerknięcia na novą. Jest bardzo jasna.

Niestety nie mogę zrobić jej fotometrii, bo ekspozycja musiała by być poniżej 0,1 sek, a przy mojej kamerze migawka już tu swoje robi. Pomiar wskazuje na ~4,5 mag, co jest zapewne przekłamane.

 

Tak wygląda na 10 sek.

nova.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest! Widoczna gołym okiem! Mimo iż Księżyc jeszcze nad horyzontem! Oceniłem ją na 5.1mag. Rewelacja!

 

EDIT:
Do oceny użyłem gwiazd 29 Vul (4.798mag) i 25 Vul (5.508mag). Nowa w skali "dziesiątkowej" mieściła się pomiędzy 4 i 6.

Ciekawe jak długo jeszcze będzie jaśnieć. ;)

P.S. Jestem ciekawy jej widoku po zachodzie Księżyca.

Ł A Ł !

Edytowane przez MaciekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam oceniłem jasność na 5.25 mag. (wizualnie gołym okiem i przez lornetkę o godz. 23:34). Użyłem do tego okolicznych gwiazd o jasnościach 4.8 oraz 5.65 mag, z pamięci. Oczywiście fotki wykonane, ale pogoda nie pozwoliła dłużej cieszyć się widokiem. Z południa nadciągają chmury (dziwne, bo wszystkie z zachodu) i przynajmniej kilkanaście minut będzie trzeba poczekać.

 

Poniżej porównanie. Fotografia z 13 i 15 sierpnia. W pierwszej fotce użyto 3x25s, w drugiej 8x20s. Sfotografowano Canonem EOS 60D. To jest crop, dlatego widać gwiazdki nieco pojechane. 25s to dużo, dlatego 20s (na statywie) + więcej klatek to lepszy pomysł.

 

2d11guq.png

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.