Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Na gorąco (prosto z teleskopu na ekran):

 

Kanał luminancji (6x4min+2x8mni)

 

a ) wersja ciemniejsza:

NOVA_X_piotrs_BiW.jpg

 

 

b ) wersja rozjaśniona:

NOVA_X_piotrs_BiW_2.jpg

 

 

RGB (po jednej klatce 4 min bin 1x1), kolor bez korekcji

NOVA_RGB.jpg

 

 

LRGB:

NOVA_LRGB.jpg

 

 

Widać że dominuje w nowej kolor niebieski.

 

Uwielbiam takie sytuacje. Przerwałem swoje planowe działania i (w nerwach czy zdążę przed nadciągającymi chmurami) zrobiłem sesję nagłemu zdarzeniu na niebie. W wyobraźni widzę jak wszystkie teleskopy na naszej półkuli odkręcają się w jednym wspólnym kierunku...

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według ostatnich obserwacji dostępnych na stronie AAVSO gwiazdka dobiła już do 4.5 mag. Wygenerowałem mapkę w szerokim polu do obserwacji lornetką i gołym okiem. Może się komuś przyda, do pobrania tutaj.

 

A to jednak moje fotometria nie była taka zła. A myślałem, że coś się "zepsuło" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic sie nie zepsulo. spokojnie. dla mnie najwazniejsze ze cos sie dzieje na niebie. i ze nie jest to Supernowa w odleglej galaktyce i dostepna dla duzych amatorskich teleskopow tylko jest to obiekt dostepny dla lornetek i jak sie dowiedzialem dla golego oka, ale moze przeszkadzac Ksiezyc.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jednak moje fotometria nie była taka zła. A myślałem, że coś się "zepsuło" ;)

 

Wczoraj ok. 22 naszego czasu miała ok. 5.2 mag, ale cały czas jaśnieje. Ciekawe czy uda się jej zejść poniżej 4.0 mag. Adam może mierzyłeś w paśmie B, powinna być o parę dziesiątych mag jaśniejsza w B niż w V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu odnalazłem ją przez lornetkę. Nie miałem też problemu z odnalezieniem jej teleskopem. Wydawało mi się, że była to najjaśniejsza z gwiazd w polu widzenia.

 

Przewalające się chmury trochę przeszkadzały, ale nawet udało mi się uwiecznić ją na zdjęciu.

 

9522809113_d8808f5400_c.jpg

Nova Delphini 2013 - 2013-08-15 [annoted version] by AstroTripper2000, on Flickr

 

Szkoda, że z prognoz pięknej pogody dzisiejszej nocy nic już nie zostało :(

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 20:59 jasność oceniłem na 4.65 mag. Jak na razie, to mój siódmy pomiar. Lekko jaśniejsza od tej gwiazdy 4.8 mag. Znacznie słabsza niż oczekiwałem (4.2-4.4 mag.), dlatego to już prawie szczyt. Wykonano na rozjaśnionym niebie, zobaczymy jak jasność Nowej zachowa się przez tą noc.

 

EDIT: 4.55 mag. o 21:17. Jak mówiłem, niedokładna poprzednia obserwacja z powodu jasnego tła nieba.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 22:20 oceniłem jasność nowej na 4.6 mag.

 

PS Należy uważać biorąc za gwiazdę porównania gamma Del w "czubku" Delfina. Mapki AAVSO podają jasność 4.3 mag, ale to dotyczy jaśniejszego składnika tej gwiady podwójnej. Sumaryczna jasność obu składników to 3.9 mag!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak tylko (zaledwie) nowa (w naszej galaktyce), a nie supernowa gdzieś tam.

Ten biały karzeł może jeszcze kilka razy taki pokaz zrobić - no może nie za naszego życia :)

Rekordzistki osiągają jasność rzędu bodajże 2.

 

Pozdrawiam

p.s.

Ile jeszcze pożyje, jaka jest szansa na zobaczenie jej we Wrocławiu gołym okiem?

O niej na szybko (bo idę na perseidy)

co znalazłem:

 

Widmo zawiera silną emisję serii Balmer wykazującą P profili cygni z prędkościami ~ 2.000 km / s. Ilość Fe (II również profile P cygni) i (słaby) He I linie mogą być obecne. Ten obiekt może być nowo wybucha classical nova (na wczesnym etapie fireball). Widma kraty, otrzymane . SN Shore i wsp. w 2013 sierpień 14.87 z spektrografu Coude na 2 metrowego teleskopu Zeiss z Ondrejov Observatory, wykazuje silne H-alfa emisję z P profil Cyg rozszerzenia do maksymalnie promieniowych prędkościach - 2300 km / s (wchłanianie, ok. EW 8.1A) i +2400 km / s (norma, EW \ ok. 52.9A) bez krawędzi terminala w wysokiej ujemnej prędkości. Widmo jest typowy klasyczny Nova - ewentualnie CO typ - na początku (optycznie grubości) etapie fireball, ale ze wskazaniem wystąpienia zdarzenia rekombinacji.

EDIT

Zaliczyłem 2 i pół Perseida, komara i samolot. Wszystko na lewo od Kasjopeji.

Jeden - z tych wyraźnych - spadał, o dziwo, ostro w dół (nie w poprzek nieba).

Ale raczej nie doleciał do wrocławskiego Ratusza :)

W pole widzenia lornetki (też odpaliłem) nic nie wpadło.

Ciekawe czy lornetka ogranicza szanse na liczbę upolowanych (wszak może .... może łapać te słabowite?)

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie do pięknych nie należy, ale miała to być klatka do wyrzucenia, ale teraz będzie miała wartość historyczno-sentymentalną:-). Chciałem sprawdzić czy z balkonu, przy silnym zaświetleniu uda się ustrzelić NGC6905. Po informacji, że została odkryta Nova w tym rejonie zacząłem przeglądać fotki i okazało się, że podczas kalibracji sprzętu udało się ustrzelić Novą. Mgławica też się załapała i nawet trochę koloru widać. To klatka 30 s, ISO 1600 (SW 150/750, bez korektora, canon 450d niemodyfikowany). Zdjęcie zrobione 16 sierpnia o godz. 00.48 Pozdrawiam wszystkich

post-1257-0-91555600-1376690018_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lornetce 15x60 prezentowała się bardzo ładnie o 23ej. ja oszacowałem jasność na 5 mag i czasami udawało mi się ją dostrzec, ale tylko zerkaniem. Gdyby nie cirrusy i Księżyc w pierwszej kwadrze to myślę, że widziałbym ją bez problemów.

 

Pozdrawiam


 

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.