Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa już wyraźnie słabsza od tej gwiazdy 4.80 mag, ale zdecydowanie jaśniejsza od 5.65 mag. O godz. 21:12 oceniłem na 4.975 mag.

 

EDIT: Co do postu niżej: zwykle robię do 0.05 mag, ale nie mogłem się zdecydować.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa już wyraźnie słabsza od tej gwiazdy 4.80 mag, ale zdecydowanie jaśniejsza od 5.65 mag. O godz. 21:12 oceniłem na 4.975 mag.

 

Bez przesady z tą dokładnością - jedno miejsce po przecinku w zupełności wystarczy.

 

Ja przed chwilą oceniłem nową na 4.9 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiała być jakaś ciemna przed wybuchem. Porównałem swoje zdjęcie z katalogiem do ponad 15 mag i w miejscu wybuchu nowej zobaczyłem pustą przestrzeń:

attachicon.gifz_katalogiem_kreski.jpg

Może tu jest wyjaśnienie ? http://apod.pl/apod/ap130816.html

 

...a co to znaczy "...do ponad 15 mag..." ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AAVSO spekulują, że ta nowa może być podobna do HR Del - nowej z 1967 roku, która również była widoczna gołym okiem, długo nie chciała osłabnąć, a po kilku miesiącach zrobiła coś takiego:

 

HR%20Del%20second%20outburst_0.png

 

Kto wie, może Nova Del 2013 jeszcze nas zaskoczy :)

 

źródło: http://www.aavso.org/whats-store-nova-del-2013

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wykonałem zdjęcie nowej, ale nie mogę sobie poradzić z poprawną oceną jasności. Za każdym razem wychodzi mi w okolicach 5,6 mag. Będę musiał jeszcze wiele się nauczyć, użyć innych programów. Zdjęcie wykonano 2013.08.18 między 1:46 a 1:59.

LRGB 10x15s, 6x15s, 6x15s, 6x15s, wszystko w bin1.

HEQ5, TSAPO65Q, Atik 314e mono.

 

Pozdrawiam

Tomek

GroupX-LRGBaaii.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

 

Ja też wykonałem zdjęcie nowej, ale nie mogę sobie poradzić z poprawną oceną jasności. Za każdym razem wychodzi mi w okolicach 5,6 mag. Będę musiał jeszcze wiele się nauczyć, użyć innych programów. Zdjęcie wykonano 2013.08.18 między 1:46 a 1:59.

LRGB 10x15s, 6x15s, 6x15s, 6x15s, wszystko w bin1.

HEQ5, TSAPO65Q, Atik 314e mono.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Wygląda na to, że zbyt długo naświetlałeś - z prześwietlonej klakti raczej dobrej fotometrii nie zrobisz :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

 

 

Wygląda na to, że zbyt długo naświetlałeś - z prześwietlonej klakti raczej dobrej fotometrii nie zrobisz :(

Tak zgadza się, teraz jak sprawdziłem jedną surową klatkę to nova osiągnęła sygnał 65535 czyli się przepaliła :(. Dzięki za radę, teraz będę wiedział do czego zmierzać.

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

 

Tak zgadza się, teraz jak sprawdziłem jedną surową klatkę to nova osiągnęła sygnał 65535 czyli się przepaliła :(. Dzięki za radę, teraz będę wiedział do czego zmierzać.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Pamiętaj też o tym, że detektor nasyca się zwykle przy mniejszych wartościach sygnału (właściwie nie tyle nasyca się, co jego charakterystyka przestaje być liniowa). Z tego powodu jeśli chce się mieć porządną fotometrię, rozsądne jest pilnowanie tego, aby sygnał nie przekraczał około 30 000 - 40 000.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich zdjęciach z 13 VIII o ok. 23:00 Nowa mogła mieć ok. 10.80 mag. Nieco inaczej zestackowałem i wyszedł lepszy efekt (poprzedni zasięg gwiazdowy to 10.40 mag). Jednak boję się, że to jest szum i z tego powodu wybrałem opcję 'fainter than'.

 

Kolejna pochmurna noc (chyba 4 z rzędu). Krzywa jasności złożona z moich obserwacji i tak ma już dużą 'dziurę'. Dlatego liczę na poprawę pogody w drugiej połowie nocy.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.