Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

:respect:

 

A tak poważniej

 

Ta nowa to powstała w układzie podwójnym.

Czy drugi składnik (nie biały karzeł)

był przedtem znany - dostrzegany - przynajmniej przez profesjonalistów (bo chyba powinien)?

 

Pozdrawiam

p.s.

I jak to jest daleko?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LRGB 6x30s dla każdego kanału tuż przez zmierzchem astronomicznym 25.08.2013 ok 20.50 ciemniejące niebo ( może bardzo lekki cirrus)

Można porównać do gwiazdy HR7811 na dole po lewej - 5.66 mag
Ciekawska - ona wychodzi wyraźnie purpurowa przy mocniejszej saturacji chodź jak widać po gwiazdkach kolory innych są ok. Po prawej u góry nasza znana już planetarka.

 

nova0825_2200.jpg

 

Update

 

Jeszcze sama L-ka w pełnej rozdzielczości 5x30. Nawet na tak krótkich klatkach widać gwiazdy prawie 17mag czyli w teorii może bym ją wyłapał w gdybym kiedykolwiek wycelował w ten rejon :)

 

nova0825_l_full.jpg

 

 

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś oceniłem jasność nowej dwa razy i zaskoczył mnie skok jasności.

 

25 VIII 22:27 6.175 mag. (+/- 0.050 mag.)

26 VIII 00:15 5.975 mag. (+/- 0.075 mag.)

26 VIII 00:22 5.800 mag. (+/- 0.100 mag.)

26 VIII 00:27 5.825 mag. (+/- 0.075 mag.)

26 VIII 00:31 5.800 mag. (+/- 0.075 mag.)

26 VIII 00:39 5.875 mag. (+/- 0.075 mag.)

26 VIII 00:44 5.900 mag. (+/- 0.075 mag.)

26 VIII 00:50 5.875 mag. (+/- 0.075 mag.)

26 VIII 00:55 5.950 mag. (+/- 0.075 mag.)

 

Czy ktoś może potwierdzić wzrost jasności (tzw. outburst)?

Oczywiście dziś będę ją monitorował co 5-10 minut.

 

Edytuję post dodając kolejne oceny jasności i jakby słabła. Parę chwil temu była bliska do pobliskiej gwiazdy o jasności 5.65 mag, Teraz jakby od niej 'uciekała'.

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie jest supernowa!

 

Zgadza sie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_klasyczna

 

Czy ktoś może potwierdzić wzrost jasności (tzw. outburst)?

Oczywiście dziś będę ją monitorował co 5-10 minut.

Poczekaj, az zaktualizuja http://www.aavso.org/data/lcg => NOVA DEL 2013

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar,

 

Strzelałbym, że trafił Ci się jakiś cirrus, który na chwilę "przygasił" gwiazdę/gwiazdy porównania.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

O tyle dziwne, że w czasie obserwacji robiłem zdjęcia i w ogóle nie było cirrusów.

Na podstawie zdjęć, o 22:01 Nova rzeczywiście była niewiele słabsza niż ta 6.1 mag. (6.150 +/-0.025 mag.), a o 22:27 wizualnie oceniłem na 6.175 mag.

A po przeanalizowaniu ok. 20 zdjęć po 00:40 oceny jasności wahały się od 5.95 mag. do 6.15 mag. Niestety nie robiłem zdjęć sprzed kilkunastu minut, dlatego nic nie mogę potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tyle dziwne, że w czasie obserwacji robiłem zdjęcia i w ogóle nie było cirrusów.

Na podstawie zdjęć, o 22:01 Nova rzeczywiście była niewiele słabsza niż ta 6.1 mag. (6.150 +/-0.025 mag.), a o 22:27 wizualnie oceniłem na 6.175 mag.

A po przeanalizowaniu ok. 20 zdjęć po 00:40 oceny jasności wahały się od 5.95 mag. do 6.15 mag. Niestety nie robiłem zdjęć sprzed kilkunastu minut, dlatego nic nie mogę potwierdzić.

 

Czy dobrze rozumiem, że niektóre oceny wykonujesz wizualnie na niebie, a inne na podstawie robionych zdjęć? Jesli tak, to nie możesz porównywać ich bezpośrednio ze sobą.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie łączę wizuala i fot do jednej oceny. Zdjęcia stanowią jako uzupełnienie (np. gdy nie mam czasu). Ponieważ (jak na moje oko) działo się coś ciekawego to, robiłem dwie rzeczy na raz. Nie porównuję też wykorzystując różne metody.Jednak czasem przydaje się, ponieważ różnice między wizualem i fot rzadko przekraczają 0.10 mag (gdy gwiazda zmienna i gwiazdy porównawcze są jaśniejsze niż 8.0 mag).

 

I nie jestem nową osobą w obserwacjach gwiazd zmiennych, robię to od 2008 roku. Tylko, że teraz robię to znacznie częściej (od 2012). Jakby wszystko zależało od liczby postów ;)

 

Nie obrażam się, ale cokolwiek się moim zdaniem dzieje, to wolę napisać. Później się czuję, że niepotrzebnie się odzywałem. Dobrze wiem, co ja robię. To już chyba trzecia taka sytuacja na tym forum.

 

PS: Wiem, co to jest błąd systematyczny.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirrusy raczej nie mają tu nic do rzeczy, bo one mogłyby zafałszować ewentualnie jedną obserwację, ale nie mogą spowodować ciągłego błędu systematycznego w czasie rzędu 1 godziny.

 

Co ciekawe obserwacje wizualne AAVSO z ostatniej nocy zdają się sugerować, że mieliśmy do czynienia z krótkotrwałym pojaśnieniem gwiazdy z 6.1-6.2 mag do ~5.9 mag z maksimum ok. 2300 UTC, co stoi w dobrej zgodności z pomiarami LibMara (rozumiem, że czasy przez Niego podane to UT). Moim zdaniem prawdopodobieństwo takiego zbiegu okoliczności jest niewielkie i prawdopodobnie pojaśnienie faktycznie miało miejsce, nawet biorąc pod uwagę małą ilość danych i spory błąd pomiarów. (U mnie wczoraj były chmury i nie obserwowałem)

 

Krzywa jasności wg AAVSO od 18 UT 25 sierpnia do 3 UT 26 sierpnia (oceny wizualne, linia czerwona to średnia 43-minutowa):

 

MWSnap006.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar,

 

Nie obrażam się, ale cokolwiek się moim zdaniem dzieje, to wolę napisać. Później się czuję, że niepotrzebnie się odzywałem. Dobrze wiem, co ja robię. To już chyba trzecia taka sytuacja na tym forum.

 

Odezwać się zawsze warto, zwłaszcza jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia. Nikt nie sugerował, że łączysz oceny wizualne z fotograficznymi. Twój poprzedni post sugerował, że możesz porównywać jedne z drugimi i dlatego Krzysztof się odezwał.

Jeśli piszemy coś na forum, to jesteśmy gotowi do dyskusji - ktoś może zwrócić uwagę na coś, o czym my zapomnieliśmy, innym razem zwróci tę uwagę niepotrzebnie, ale zawsze przecież można się do niej ustosunkować.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirrusy raczej nie mają tu nic do rzeczy, bo one mogłyby zafałszować ewentualnie jedną obserwację, ale nie mogą spowodować ciągłego błędu systematycznego w czasie rzędu 1 godziny.

 

Rzeczywiście, niezbyt dobrze się przyjrzałem tym ocenom. Oczywiście, cirrus mógłby wyjaśnić jedną ocenę, ewentualnie duży rozrzut między ocenami.

 

 

 

Co ciekawe obserwacje wizualne AAVSO z ostatniej nocy zdają się sugerować, że mieliśmy do czynienia z krótkotrwałym pojaśnieniem gwiazdy z 6.1-6.2 mag do ~5.9 mag z maksimum ok. 2300 UTC, co stoi w dobrej zgodności z pomiarami LibMara (rozumiem, że czasy przez Niego podane to UT). Moim zdaniem prawdopodobieństwo takiego zbiegu okoliczności jest niewielkie i prawdopodobnie pojaśnienie faktycznie miało miejsce, nawet biorąc pod uwagę małą ilość danych i spory błąd pomiarów. (U mnie wczoraj były chmury i nie obserwowałem)

 

Krzywa jasności wg AAVSO od 18 UT 25 sierpnia do 3 UT 26 sierpnia (oceny wizualne, linia czerwona to średnia 43-minutowa):

 

attachicon.gifMWSnap006.jpg

 

A to ciekawe, rzeczywiście wygląda że coś mogło się wtedy wydarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie łączę wizuala i fot do jednej oceny. Zdjęcia stanowią jako uzupełnienie (np. gdy nie mam czasu). Ponieważ (jak na moje oko) działo się coś ciekawego to, robiłem dwie rzeczy na raz. Nie porównuję też wykorzystując różne metody.Jednak czasem przydaje się, ponieważ różnice między wizualem i fot rzadko przekraczają 0.10 mag (gdy gwiazda zmienna i gwiazdy porównawcze są jaśniejsze niż 8.0 mag).

 

I nie jestem nową osobą w obserwacjach gwiazd zmiennych, robię to od 2008 roku. Tylko, że teraz robię to znacznie częściej (od 2012). Jakby wszystko zależało od liczby postów ;)

 

Nie obrażam się, ale cokolwiek się moim zdaniem dzieje, to wolę napisać. Później się czuję, że niepotrzebnie się odzywałem. Dobrze wiem, co ja robię. To już chyba trzecia taka sytuacja na tym forum.

 

PS: Wiem, co to jest błąd systematyczny.

 

W porządku, niczego Ci nie zarzucam, tylko tak zrozumiałem z Twojej wypowiedzi.

 

Wczoraj również zaobserwowałem zatrzymanie spadku jasności nowej, ale nie wykonywałem dalszych ocen. Na chwilę obecną mam cirrusy na niebie, jednak mam nadzieję, że wieczorem trochę się wyklaruje, bo warto ponownie spojrzeć na gwiazdę.

 

Pozdrawiam

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa osłabła już o ponad 2 mag. w stosunku do maksimum. Tej nocy oceniłem na 6.55 mag (+/- 0.05 mag). Według moich pomiarów, w ciągu ok. 24 godzin Nova Delphini 2013 słabnie o około 0.15 mag (z wyjątkiem 25/26 VIII).

 

Wizualne pomiary jako dowód spadku jasności:

16/17 VIII - ~4.55 mag. (jeden z pomiarów, wykonany o godz.19:39 UT)

17/18 VIII - ~4.95 mag. (4 pomiary)

18/19 VIII - ~5.00 mag. (1 pomiar)

[Przerwa obserwacyjna - chmury]

23/24 VIII - ~5.90 mag. (4 pomiary)

24/25 VIII - ~6.00 mag. (2 pomiary)

25/26 VIII - ~6.15 mag. (1 pomiar*)

26/27 VIII - ~6.25 mag. (3 pomiary)

27/28 VIII - ~6.40 mag. (2 pomiary)

28/29 VIII - ~6.55 mag. (2 pomiary)

 

* 1 pomiar wykonany wieczorem, oceny 5.8-6.0 mag w drugiej części nocy pominęte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj pierwszy raz obserwowałem Nową w Delfinie. Trochę czasu zajęło jej odnalezienie, ale nie jest ono trudne. Na screenie (kolorem czerwonym) zaznaczyłem jak ja szukałem tej gwiazdy. Kto nie może znaleźć może posłużyć się tą mapką.

Nowa była najciemniejsza z tych trzech gwiazd, które ująłem w trójkąt kolorem zielonym. Także musiała być nieco ciemniejsza niż 6,4 mag.

nowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze korzystam z przedłużenia gwiazdozbioru Strzały, aż dojdziemy do jasnej gwiazdy o jasności ok. 4.5 mag. Nowa znajduje się na 2/3 tej przedłużonej linii, licząc od końca Strzały. Tam może oczywiście pomóc asteryzm. W tej okolicy znajdziemy kilka jasnych gwiazdek, które przypominają mi... konia na biegunach.

 

Od szybkości odszukiwania też poziom zaawansowania (i od tego, jak ciemne jest niebo). Niektórym odnalezienie zajmuje wiele minut (a nawet dni, jeśli sobie nie poradzą). Nowa znajdowała się akurat w przyjaznym położeniu i nie zajęło mi to dużo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa (w centrum kadru) nadal jest ozdobą nieba. Mimo zaświetlonego nieba nie sposób oprzeć się pokusie i nie próbować po raz kolejny spojrzeć na nową w Delfinie. Mimo że jakość zdjęcia, zrobionego w asyście latarni ulicznych, pozostawia sporo do życzenia, człowiek się raduje, że może uczestniczyć w kosmicznym spektaklu, obserwując wszystko z pierwszego rzędu i samemu utrwalając na fotografii to zjawisko. (Jedna klatka 300s, ISO800, canon 450d, SW 150/750, guiding: SW80/400 i Philips SPC 900nc (bez korektora i filtra). Pozdrawiam wszystkich

post-1257-0-67596500-1377811591_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fotka nowy z nocy 3-4 września. Mimo, że już widocznie osłabła, to wciąż jest dobrze widoczna nawet przez lornetkę.

 

nova_del_2013-09-03.jpg

 

Strzał ze statywu, 175 klatek po 3,2 sekundy :) Zasięg na tej fotce to jakieś 11 mag, więc wygląda na to, że będę w stanie w ten sposób śledzić losy nowej przez jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się przy okazji wracać do tej nowej.

Ponowna sesja o zmierzchu astronomicznym godz 20.10-20.25, 10go wrzesnia

 

 

Nic nie robiłem z gwiazdkami aby widać było po ich "plackowatości" jak się ma jasność nowej w stosunku do sąsiadek. To szczególnie polecam na czystym L.

 

Ciekawa sprawa ponownie po podbiciu saturacji od razu wychodzi bordowa lub jak ktoś woli purpurowa. Inne gwiazdki z otoczenia ładne zbalansowane więc to nie warunki lub filtry. Ciekawe co powoduje taki specyficzny kolor gwiazdy ?

 

Bohaterka w centrum kadru. Jeszcze jest jasna nie potrzeba chyba specjalnie oznaczać :)

 

nowa10sep_l_2500.jpg

 

nowa10sep_lrgb_2500.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez okres prawie miesiaca czasu obserwowałem i co kilka dni robiłem zdjęcia Nowej w Delfinie. Z powstałych zdjęć zrobiłem prezentację i zapraszam do jej obejrzenia

 

Dobry pomysł; wyrazy uznania. Jeśli pozwolisz: dodatkowy potencjał tkwi w uzupełnieniu opisów o zmiany obserwowanej wielkości gwiazdowej. Szczególnie jeśli zdecydowałeś się na przemieszczające się klatki, co utrudnia odnotowanie różnic w blasku nowej.

Edytowane przez robertEZG
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł; wyrazy uznania. Jeśli pozwolisz: dodatkowy potencjał tkwi w uzupełnieniu opisów o zmiany obserwowanej wielkości gwiazdowej. Szczególnie jeśli zdecydowałeś się na przemieszczające się klatki, co utrudnia odnotowanie różnic w blasku nowej.

 

Tak , masz rację, muszę podopisywać na poszczególnych klatkach jasność Nowej w mag.Poczekam jeszcze jakiś czas, kiedy Nowa będzie na granicy zasięgu mojego sprzętu foto i zrobię jej zdjęcie finalne i poprawię to na nowym filmiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.