Skocz do zawartości

M13 - Takahashi Mewlon 210


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj z Andrzejem postanowilismy troche popstrykac. Co prawda Mewlon to sprzet typowo planetarny, ale seeing skutecznie odstraszyl nas od focenia Jowisza. Tak wiec nie pozostalo nam nic innego jak poszukac DS'ow na jasnym, ksiezycowym niebie.

 

Oczywiscie wzielismy sie za obiekty "najlatwiejsze", a wiec M13 i M57. Ponizej wrzucam pierwsza z nich, za chwile zapodam nastepna (wlasnie obrabiam).

 

Przy okazji, zanim sprawdze w katalogach, chcialem zapytac, co to za gwiazdka - ta niebieska, na prawo i troche do gory od jadra gromady. Zareczam, ze nie jest to zaden hot-pixel. Ona tam jest i ewidentnie ma taki kolor. Wiecie moze cos o niej???

M13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nam się szykuje podnoszenie poprzeczki! Cieszę się razem z wami z takiego pierwszego osiągnięcia, a na takim sprzęcie i przy waszym zacięciu będzie co oglądać! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest kierunek polnocny w zdjeciu tej gromady? :)

Bo proboje nieco ja odszyfrowac (znalezc ta gwiazdke niebieska) :>

 

[ Add: Wto 01 Cze, 2004 ]

Oki znalazlem ta niebieska gwiazdke.

Mysle ze to jakis niebieski nadolbrzym ktoregos tam rzedu w zalaczniku zaznaczylem ktora to (chyba)

Fotka z oryginalnego zrodla ; http://www.noao.edu/outreach/aop/observers/m13tan.jpg

m13tan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaskoczyły nieprawdopodobne możliwości canona 300d. Sterowanie aparatem softem pomijając ustawienia w body to jest bajkowa sprawa do astrofoto. Myślę, że takim zestawem trochę pofocimy. Jest jeszcze koncpepcja założenia samego aparatu z apochromatycznym obiektywem 200mm na em-200 oraz w konfiguracji z megrezem. Być może też przerobimy jedną syntę wyłacznie na astrograf do obiektów mgławicowych.

Fotka M13 była wykonywana przy b. jasnym niebie ale tutaj ogniskowa 2,4m tylko poprawiła i kontrast i rozdzielczość. Kwestia podstawowa to jednak MONTAŻ (PTL-chylę czoła i oddaję rację). Dodam że przy ekspozycjach dłuższych niż 20 sek było widoczne już przesunięcia gwiazd, ale montaż był ustawinony tylko wstępnie nawet bez poziomowania nie mówiąc o metodach typu korekta dryfowania w dwóch osiach.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaskoczyły nieprawdopodobne możliwości canona 300d.

 

Dorzucę od siebie ciekawy artykuł porównujący Canona 10D (czyli 300D) z Nikonem D70 dla zastosowań astrofotograficznych. Stojąc przed wyborem zakupu nowego aparatu znalazłem tam wiele ciekawych rzeczy: porównanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko. Czy to m13 bylo by widac w taki sam sposob golym okiem jak na zdjeciu? Oczywiscie uzywajac tego samego sprzetu. Czy mzoe canonik 300d polepsza nam obraz kosmosu ?

 

Można zobaczyć taki obraz na vizual ale trzeba jechać wysoko w góry i miec ze sobą 100 kg sprzęt o średnicy 50-60cm. Sposób "na canona" jest nieco prostszy :mrgreen:

 

Jednak czysto wizualnych obserwacji prostym dobsonem nie zastąpi żadna technika.

To inny sposób na astronomię. Generalnie jednak astronomia amatorska odchodzi od wizual coraz mocniej. Tak stało się z astronomią profesjonalną dawno temu. Prawdą jest też że astrofotografia jest naturalnym etapem po vizual. Ja jednak uważam że focenie nie zastąpi zwykłego gapienia się bezpośrednio na niebo. Tym bardziej że barierą jest i cena sprzętu i zwykła logistyka-trudno na 2-dniowe party ds-owe jechać z bagażnikiem pełnym aparatów, ccd i diabli wiedzą czego jeszcze.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Do profesjonalnego foto potrzeba sprzętu, miejsca i kupe czasu! Ale jak patrzę na wasze fotki, fotki Waldka, Piotra i PTLa to :notworthy::notworthy::notworthy: i już nie wiem gdzie się kończy amatorsto a gdzie zaczyna "profesjonalstwo"! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Definicja jest prosta, jeśli żyjesz ze sprzedaży tych fotek np do Skay'a czy National Geographic to jesteś profesjonalistą a jeśli robisz je dla siebie i własnej przyjemności to jesteś amatorem choć często z takim samym poziomem jakościowym :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.