Skocz do zawartości

Konkurs "Master of processing" - edycja JESIEŃ 2013


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

A , przepraszam, jakie to ma znaczenie dla konkursu? Oprócz wiedzy teoretycznej?

 

Znaczenia nie ma, ale może będzie wiadomo, kiedy był zbierany materiał :].

 

Popieram z zasadę, żeby w przyszłych konkursach był wymóg wykonywania zdjęcia w czasie trwania konkursu i zakaz używania materiału archiwalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro trwa przez chwilę dyskusja o zasadach konkursu, dorzucę swoje trzy grosze.

 

Uważam że konkurs powinien mieć choć nutkę edukacyjną. Można to zrealizować przez następujące zasady:

 

- komisja uzasadnia wybór zdjęcia: jakie jego cechy spowodowały wygraną. Wtedy uczestnicy i publika dowiadują się do czego należy dążyć (np. okrągłe gwiazdki, nie ucięty histogram, nie przesadzać z ostrzeniem, poziom tła, gradienty, balans bieli,...)

 

- zwycięzca ma obowiązek opisać (ale nie tutorial! Bez przesady.) jak zebrał materiał i jak go obrobił. Wtedy uczestnicy i publika dowiadują się jak osiągać dobre wyniki.

 

 

Odnośnie kwestii kiedy można zebrać materiał i czym:

 

- Konkurs jest sezonowy (jesień, zima, ..). Z tego wynika że dany obiekt jest (prócz obiektów okołobiegunowych) widoczny przez jakiś okres roku. Wobec tego bym proponował aby wymóg co do daty wykonania zdjęcia (zebrania materiału i obróbki) zawierał okres 5 miesięcy, czyli 2 miesiące zakładki przed + 3 miesiące danej pory roku. Zakładka 2 miesiące przed, ponieważ dane obiekty można fotografować nad ranem, przed nastaniem odpowiedniej dla nich pory roku - jak ktoś umie zrobić dobre zdjęcie w trudniejszych warunkach, to raczej dobrze a nie źle.

 

- Zdjęcia powinny być wykonane własnym sprzętem lub pożyczonym, ale nie wynajętym zdalnie przez internet. Pożyczony bo przecież nie chodzi o to czy kogoś stać na taki sprzęt, tylko czy i jak potrafi go złożyć/skonfigurować/obsłużyć/wyregulować. Dlatego bym dopuścił pożyczki.

 

- Dodatkowo - zwycięzca powinien udostępnić komisji zdjęcie zestawu którym zdjęcie zostało wykonane i fitsy z których zdjęcie zostało złożone - to wyeliminuje możliwość wciśnięcia nie swoich zdjęć lub wykonanych zdalnie (chyba że ktoś będzie tak zawzięty że wyedytuje headery stu fitsów...). Fitsy powinny być dowodem na datę wykonania zdjęcia. W przypadku innych formatów surowych zdjęć ta zasada nie zadziała tak dobrze, ale i tak stworzy pewną barierę.

 

To tylko moje sugestie. Organizatorzy konkursu są jego pomysłodawcami/właścicielami i proszę aby traktowali mój wpis jako głos w dyskusji który mogą wykorzystać lub mają pełne prawo aby go zignorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro trwa przez chwilę dyskusja o zasadach konkursu, dorzucę swoje trzy grosze.

 

Uważam że konkurs powinien mieć choć nutkę edukacyjną. Można to zrealizować przez następujące zasady:

 

- komisja uzasadnia wybór zdjęcia: jakie jego cechy spowodowały wygraną. Wtedy uczestnicy i publika dowiadują się do czego należy dążyć (np. okrągłe gwiazdki, nie ucięty histogram, nie przesadzać z ostrzeniem, poziom tła, gradienty, balans bieli,...)

 

- zwycięzca ma obowiązek opisać (ale nie tutorial! Bez przesady.) jak zebrał materiał i jak go obrobił. Wtedy uczestnicy i publika dowiadują się jak osiągać dobre wyniki.

 

 

Odnośnie kwestii kiedy można zebrać materiał i czym:

 

- Konkurs jest sezonowy (jesień, zima, ..). Z tego wynika że dany obiekt jest (prócz obiektów okołobiegunowych) widoczny przez jakiś okres roku. Wobec tego bym proponował aby wymóg co do daty wykonania zdjęcia (zebrania materiału i obróbki) zawierał okres 5 miesięcy, czyli 2 miesiące zakładki przed + 3 miesiące danej pory roku. Zakładka 2 miesiące przed, ponieważ dane obiekty można fotografować nad ranem, przed nastaniem odpowiedniej dla nich pory roku - jak ktoś umie zrobić dobre zdjęcie w trudniejszych warunkach, to raczej dobrze a nie źle.

 

- Zdjęcia powinny być wykonane własnym sprzętem lub pożyczonym, ale nie wynajętym zdalnie przez internet. Pożyczony bo przecież nie chodzi o to czy kogoś stać na taki sprzęt, tylko czy i jak potrafi go złożyć/skonfigurować/obsłużyć/wyregulować. Dlatego bym dopuścił pożyczki.

 

- Dodatkowo - zwycięzca powinien udostępnić komisji zdjęcie zestawu którym zdjęcie zostało wykonane i fitsy z których zdjęcie zostało złożone - to wyeliminuje możliwość wciśnięcia nie swoich zdjęć lub wykonanych zdalnie (chyba że ktoś będzie tak zawzięty że wyedytuje headery stu fitsów...). Fitsy powinny być dowodem na datę wykonania zdjęcia. W przypadku innych formatów surowych zdjęć ta zasada nie zadziała tak dobrze, ale i tak stworzy pewną barierę.

 

To tylko moje sugestie. Organizatorzy konkursu są jego pomysłodawcami/właścicielami i proszę aby traktowali mój wpis jako głos w dyskusji który mogą wykorzystać lub mają pełne prawo aby go zignorować.

 

Piotr, nie róbmy z tego konkursu wyścigu.

 

Nie popadajmy w paranoję,

Robimy to przecież dla funu i dla chęci sprawdzenia się.

 

A jestem przekonany że jeśli zdarzy się "doping" - fałsz prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Nie róbmy z Jury komisji śledczej... Im też ten konkurs ma sprawiać przyjemność :)

Ufajmy ludziom.

Co do opisu "how to do"

Materiałów edukacyjnych jest dużo na tym forum, więc jest co czytać....

Dodatkowy workwflow obróbki nie wiele nam da, bo każdy ma specyficzny sprzęt do którego ten workflow trzeba odrobinę dopasować.

ta odrobina jest odpowiedzialna za końcowy efekt. (czytaj, sprawdzi się tylko u tego kto ma ten sprzęt, aaa jeszcze liczy się percepcja oka, monitor, etc....)

 

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, nie róbmy z tego konkursu wyścigu.

 

Zdecydowanie podpisuję się pod tym - to zabawa, konkurs który ma dopingować do robienia zdjęć i wysilenia się z obróbką (przynajmniej w moim przypadku). Proszę, nie róbmy do tego regulaminów po 20 punktów z podpunktami, weryfikacji FITSów. Na luzie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się bardzo podoba idea, że konkurs prowokuje do wyjścia w teren, a nie do grzebania w szufladzie. Byłbym za tym, aby w następnej edycji wprowadzić zasadę, że fotografia musi być wykonana w czasie trwania konkursu.

 

 

Zgadzam się z Lokim i również o to wnioskuję :-)

 

P.

Nie planuje brać udziału w konkursie aby była jasność :). Pytanie było prędzej aby kolegium od razu ustaliło pewne pryncypia ściślejsze niż " robimy obiekt". Stad lepiej uściślić zasady na wyrost aby nie było zbednej dyskusji. Obiekt vfb126 był na tyle mało popluarny że materiał należało zebrać teraz. M33 wile osob mogło sobie zrobić uprzednio.

I Panowie... nie przesadzajmy z tą weryfikacją, przysiegami, tłumaczeniem się jak, gdzie i kiedy ZABAWA przede wszystkim i możliwość spędzenia nocy poza domem ;)

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro trwa przez chwilę dyskusja o zasadach konkursu, dorzucę swoje trzy grosze.

 

Uważam że konkurs powinien mieć choć nutkę edukacyjną. Można to zrealizować przez następujące zasady:

 

- komisja uzasadnia wybór zdjęcia: jakie jego cechy spowodowały wygraną. Wtedy uczestnicy i publika dowiadują się do czego należy dążyć (np. okrągłe gwiazdki, nie ucięty histogram, nie przesadzać z ostrzeniem, poziom tła, gradienty, balans bieli,...)

 

- zwycięzca ma obowiązek opisać (ale nie tutorial! Bez przesady.) jak zebrał materiał i jak go obrobił. Wtedy uczestnicy i publika dowiadują się jak osiągać dobre wyniki.

 

 

Odnośnie kwestii kiedy można zebrać materiał i czym:

 

- Konkurs jest sezonowy (jesień, zima, ..). Z tego wynika że dany obiekt jest (prócz obiektów okołobiegunowych) widoczny przez jakiś okres roku. Wobec tego bym proponował aby wymóg co do daty wykonania zdjęcia (zebrania materiału i obróbki) zawierał okres 5 miesięcy, czyli 2 miesiące zakładki przed + 3 miesiące danej pory roku. Zakładka 2 miesiące przed, ponieważ dane obiekty można fotografować nad ranem, przed nastaniem odpowiedniej dla nich pory roku - jak ktoś umie zrobić dobre zdjęcie w trudniejszych warunkach, to raczej dobrze a nie źle.

 

- Zdjęcia powinny być wykonane własnym sprzętem lub pożyczonym, ale nie wynajętym zdalnie przez internet. Pożyczony bo przecież nie chodzi o to czy kogoś stać na taki sprzęt, tylko czy i jak potrafi go złożyć/skonfigurować/obsłużyć/wyregulować. Dlatego bym dopuścił pożyczki.

 

- Dodatkowo - zwycięzca powinien udostępnić komisji zdjęcie zestawu którym zdjęcie zostało wykonane i fitsy z których zdjęcie zostało złożone - to wyeliminuje możliwość wciśnięcia nie swoich zdjęć lub wykonanych zdalnie (chyba że ktoś będzie tak zawzięty że wyedytuje headery stu fitsów...). Fitsy powinny być dowodem na datę wykonania zdjęcia. W przypadku innych formatów surowych zdjęć ta zasada nie zadziała tak dobrze, ale i tak stworzy pewną barierę.

 

To tylko moje sugestie. Organizatorzy konkursu są jego pomysłodawcami/właścicielami i proszę aby traktowali mój wpis jako głos w dyskusji który mogą wykorzystać lub mają pełne prawo aby go zignorować.

Dodajmy do tego jeszcze aktualne badania lekarskie, świadectwo szczepienia psa i numer buta...paranoja. Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że koledzy to anarchiści ...

Nieporozumienia i wątpliwości już się pojawiły (czy trzeba swoim sprzętem, kiedy robić zdjęcia), chcecie czy nie i tak wprowadzicie jakiś zasady, bo to będzie wymuszone przez przebieg wydarzeń. Pamiętacie akcję "sprawdzania" jednego z wypowiadających się w tym wątku (bo zdjęcia były "podejrzanie" dobre)? Albo nagrodę w innym, nie z tego forum, konkursie kiedy wszystko po sprawdzeniu wskazywało że zdjęcie było skradzione? Albo aferę jak organizator konkursu go wygrał? Może lepiej unikać takich kwasów zawczasu. To co zaproponowałem nie wynika z moich zapędów dyktatorskich, tylko z wieloletniego doświadczenia organizacyjnego. Rzeczywistość jest twarda i nie współpracuje z utopiami. Wiara w dobro ludzkości jest szlachetna, ale zwykle kończy się urazami.

Na koniec powtarzam - zrobicie co zechcecie, to Wasze dzieło. Kibicuję Wam pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany, to tylko konkursik na jednym z forów w Internecie, którego celem jest chyba przede wszystkim popracowanie nad własnymi umiejętnościami, a nie podbój Europy. Jak ktoś będzie chciał oszukiwać to i tak to zrobi choćby nie wiem jakie zakazy ustanawiać. Tylko po co oszukiwać? Dla paru plusików pod postem? no lol...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady Piotr ma rację. Albo są jasne zasady albo straszne kwasy. Zwykle im wyższe nagrody, tym kwasów więcej. Nie tak dawno trzeba było zdyskwalifikować fotografa przyrody, który wziął pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym przyrodniczym konkursie, zgłaszając genialne zdjęcie wilka, ale zapomniał dodać, że był to osobnik oswojony, a zdjęcie zostało wyreżyserowane.

 

Jednakowoż w ramach wzmacniania wiary w człowieka, spróbujmy trzymać się ogólnych zasad. Nie ma w tym konkursie nagród o znacznej wartości materialnej. Konkurujemy dla zabawy i wierzę, że uczestnicy mają równo pod sufitem i nie posuną się do nieuczciwości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem, ideą pomysłodawcy (Wessel) było zrobienie prostego, lekkiego w odbiorze konkursu, a nie super-rywalizacji o wielką nagrodę. To bardziej performance, mający ruszyć ludzi z miejsca i dać fajną zabawę.

 

Poważny regulamin trzeba będzie opracować na start plebiscytu ogólnoforumowego/ogólnokrajowego (na wzór tego, co już dwa razy startował w historii). Niestety (stety) tym razem mamy poważnych partnerów, a program w TV zapowiadający to wydarzenie został nagrany już 2 msc temu. Emisja pod koniec września, więc do tego czasu muszę się tu ogarnąć organizacyjnie. Dlatego wasze uwagi w tym wątku są bardzo istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam uchyl rąbka tajemnicy co do plebiscytu.

Warto by wydzielić jednak dyskusję z tego wątku i nadać jej stosowny temat (np. "zasady organizacji konkursów astrofotograficznych").

Szkoda tu Maćkowi bruździć dłuższymi wypowiedziami, które niebawem (mam nadzieję), zaczną mieszać się ze zdjęciami :)

Gdyby mi chmurwy nie przeszkodziły wczoraj to ja już bym był gotów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

 

Nie wytrzymałem, bo czas chyba przerwać tę dyskusję. Trzy strony wątku na temat zasad i żadnej foty konkursowej!

 

Zdaję sobie sprawę, że moje wypociny bardziej nadają się do działu "Moje pierwsze zdjęcia", ale wymogi formalne chyba są spełnione? :Loveit:

 

Autor: Darek "Alex" Bakiera

Setup: HEQ5 SynScan, Atik 314E, TS APO ED 70/420, QHY5 + Soligor Mak 90/500, filtr L QHY

Czasy: 45 x 300 s

Miejsce i data: Gdynia, 2013.09.06

 

Pozdrawiam,

Alex

 

EDIT: Podmieniam na nieco ulepszoną wersję z większej ilości materiału. Niestety, kolor nie nadaje się do prezentacji na forum, o wątku konkursowym nie wspominając :icon_redface:

M33_konkurs_2.jpg

Edytowane przez Alex
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę też moje wypociny,choć z racji,że jest to moje pierwsze światło z kamery mono,to efekt nie powala

 

Autor: Patryk "Patrix" Tomalik

Sprzęt:Celestron 80ED,FF/FR WO III x0.8, Sbig ST2000XM,HEQ5

Czasy: LRGB-85:60:60:60

Data i miejsce:04.09.2013-Gloucester/UK

 

 

 

M33_80ED_Sbig_LRGB.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że konkurs nam się rozkręca. Brawo!

 

Ja w weekend nazbierałem materiału, że ho, ho! Co z tego, jak umięjętności nie staje :icon_confused: Ale mam nadzieję, że jak się obrobię to jednak będę mógł zaktualizować swojego posta.

 

Pozdrawiam,

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję i ja swoich sił. :icon_smile:

 

Setup: SW N-150/750 na HEQ5 synscan, canon EOS 7D, SW R-80/400, QHY5V-m (bez korektora komy)

Ekspozycja: 46x240s, ISO 800

Data: 06/07 września 2013 r.

Miejsce: Pogrzebień k/Raciborza (ok. 50o04'03" N; 18o17'50" E)

 

m33_46x240s_800_2.jpg

 

Ups. Zapomniałem autora. :sorry:

 

Autor: Łukasz Franica, "fotolooka"

Edytowane przez fotolooka
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.