Skocz do zawartości

...z GoTo też można


kombinuj-licz

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba się nie pomylę jeśli powiem, że dużo więcej ludzi bluzgało na astrofotografię DS-ów z użyciem dużych teleskopów na Dobsonach wyposażonych w system GoTo niż rzeczywiście z taką astrofotografią miało do czynienia.

Znajdą się tutaj na forum osoby, które będą się śmiać pod wąsem z tego, że próby focenia DS-ów nazywam astrofotografią. Jednak to co ostatnimi czasy udało mi się osiągnąć z kolegą 'matti_94' przeszło nasze oczekiwania. Zdjęcia jakie tu będziemy prezentować może nie są najpiękniejsze, ale pokazują, że można mieć jeden teleskop do wszystkiego. Mówię tutaj o Syncie 14'' na montażu Dobsona z systemem GoTo. Każdy wie, że to wizualny wymiatacz głębokiego nieba, ale czy tylko wizualny?

Niejednokrotnie czytając pytania początkujących miłośników astronomii "Da się mieć jeden sprzęt do foto i wizuala?" po cichu odpowiadam sobie twierdząco po czym wzrok kieruję na schowaną w kartonie Syntkę.

Po raz trzeci wspomnę, że zdjęcia nie będą rangi tych pięknych. Dlaczego więc robię tyle zamieszania? Po raz drugi odpowiem: piękny wizual u boku satysfakcjonującej astrofotografii.

 

Jeszcze tylko wspomnę, że zarówno ja jak i kumpel 'matti_94' jesteśmy zieloni w obróbce fotek. O stakowaniu tylko słyszeliśmy. To co tu pokażemy to wypalone pojedyncze klatki. Z pewnością gdyby sprzęt jakim dysponujemy znalazł się w rękach bardziej ogarniętych ludzi z zakresu cyfrowej obróbki zdjęć, fotki mogłyby już leżeć obok tych piękniejszych.

 

Tyle słowem wstępu, a inauguracyjną fotką jest jedna klatka mgławicy Omega. Pokusiłem się tutaj by trochę ściemnić obraz suwakiem i lekko przesunąć kontrast. Wszystkie dane są u dołu zdjęcia.

M17 Omega (1).jpg

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak- jeśli taka jakoś fotki- i nie pisze to o obróbce tylko ogólnej ostrości i pojechanych gwiazdach- Ciebie i kolegę satysfakcjonuje to wszystko jest ok.

Pamietaj tylko że fotografujesz dla siebie i nie przejmuj się tym co ja i mnie podobni fanatycy będą pisali.

I raczej nie zmienisz tym głęboko zakorzenionego poglądu że Syntą na Dobsonie DSów raczej sie nie da robić :) a tylko utwierdzisz niektórych w takim przekonaniu....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszę tutaj o astrofoto z Dobsona GT wynika z tego, że zanim włożyłem kamerkę, aparat do wyciągu przeczytałem mnóstwo opinii na temat tego, że to nie ma sensu. Zdziwiłem się kiedy z mojego doświadczenia wyszło, że to jednak ma sens, jaki? Na przykład naukowy - okazuje się, że tym zestawem który do tej poru używałem można łapać supernowe do +18,5 mag.
Kto czytał ten temat: http://astropolis.pl/topic/40670-amatorska-prba-stworzenia-modelu-wybuchw-supernowych/
wie jakie to dla mnie istotne.

 

Załączam zdjęcie supernowej Sn2013dy.

SN2013dy.JPG

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.