Skocz do zawartości

Park Astronomiczny we Fromborku (było: Widzialem projekt pawilonu na wielki fromborski teleskop!)


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop jest usytuowany tak,ze ma odsloniety caly poludniowy horyzont.Drzewa za teleskopem sa najlepsza zaslona przed trupim swiatlem lamp sodowych,jakie miasto zafundowalo sobie jakis czas temu.Patrzenie w kierunkach polnocnych,z obserwatorium nie mialoby wiekszego sensu.Wszystko wyglada fajnie,tyle ze teleskop i obserwacje przez niego sa absolutnie niedostepne dla nas mieszkancow Fromborka.Mozna zwiedzic obserwatorium w dzien,za opłata:) Poza tym teleskopy stoja nieuzywane zeby nie powiedziec bezuzyteczne.Pelna porazka.Zafundowalo sobie muzeum fromborskie duzy teleskop..ja tego nie rozumiem w przyplywie zlosci przychodzi mi do glowy slowo-dziadostwo,mimo ze skad inad fajna inicjatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że trzeba było jakoś rozdysponować zbędne fundusze.

Wygrała biurokracja nad zdrowym rozsądkiem.

A lampy powinny mieć wyłącznik sterowany z obserwatorium a sam budynek odsunięty kilkanaście metrów na południe.

Wątpię by projekt opiniował choć jedna kompetentna osoba.

 

ps.

To Merkurego tam sobie nie pooglądamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porażka;

Jak już jest teleskop to powinien być wykorzystany w 100%.

Jeszcze trochę mnie irytuje, że obserwatoria w Polsce np. Chorzów, które powstały typowo do szerzenia astronomii stają się "muzeami", czyli zapłać, wejdź, pooglądaj i papa :blink: Co z tego ze przez połowę pogodnych nocy teleskop stoi niewykożystany. Wydaje mi się, że zdecydowanie bardziej przyjaźnie dla miłośników astronomii nastawione są instytuty astronomiczne różnych uczelni w Polsce.

Ale może ja to źle odbieram :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym teleskopy stoja nieuzywane zeby nie powiedziec bezuzyteczne.Pelna porazka.Zafundowalo sobie muzeum fromborskie duzy teleskop..ja tego nie rozumiem w przyplywie zlosci przychodzi mi do glowy slowo-dziadostwo,mimo ze skad inad fajna inicjatywa.

Podobnie jak we Fromborku wygląda sprawa z planetarium na Politechnice w Częstochowie.

Mają tam cyfrowe planetarium, wykukali Digistara za friko. Główną zaletą takich cyfrowych projektorów jest możliwość stosunkowo łatwego generowaia nowych prezentacji, przy pomocy firmowego software i biblotek obiektów astronomicznych. Ale w Częstochowie fachowcowi, który się na tym zna, płacą za ułamek etatu... gońca! W końcu facet się zwolni, albo zacznie generować pokazy dla innych firm, a planetarium będzie stało "na pokaz" a nie w celu tworzenia pokazów. Mniej się prądu zużyje a i sprzęt nie będzie się niszczył! Władze miasta i politechnika dłużej będą miały czym sie chwalić.

 

Takie to polskie warunki.

Uwagi o planetarium częstochowskim piszę na podstawie przeczytanych rok temu informacji, może tam się już coś (mam nadzieję, że na lepsze) zmieniło.

 

Całkiej inaczej to funkcjonuje w Anglii, ale ciągle nie kończę artykułu o The South Down Planetarium, bo czekam ciągle na wywiad z Sir Patrickiem Moorem.

 

Pozdro - Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zdecydowanie bardziej przyjaźnie dla miłośników astronomii nastawione są instytuty astronomiczne różnych uczelni w Polsce.

Różnie bywa. W Instytucie Fizyki UMCS planetarny długoogniskowy Zeiss leżał latami w piwnicy i ...rdzewiał. Kiedyś w tej sprawie poszedłem do dyrektora instytutu i on był oburzony, ze pytam go o to i proponuję nieśmialo, może by ten sprzęt na zjazd w Bieszczady zabrać albo jakoś inaczej, ale udostępnić entuzjastom z PTMA. Sprzęt ofiarowało TWP Instytutowi Fizyki, więc nie ma mowy o żadnym PTMA które ma własny sprzęt, a po drugie - jest zniszczony (długim leżeniem w piwnicy), a po trzecie - jest prawie wyremontowany, a po czwarte - zorganizujemy (Instytut) pokazy dla publiczności. Raz w roku, podczas festiwalu nauki - dop. mój.

Lepiej jak sprzęt rdzewieje, niż gdyby go używali pasjonaci, bo leży w piwnicy legalnego dysponenta, więc TWP (darczyńca) jest z pewnością zadowolone.

Kojarzy mi się to z filmem MIŚ. Legalnie zamówiony i solidnie opłacony w uspołecznionej firmie MISIU sobie legalnie i zgodnie z prawem zgnije.

 

I to tyle o wykorzystaniu sprzętu w Instytucie Fizyki UMCS.

 

Może tam coś drgnęło, bo na wydziale otwarli specjalność astrofizyka. Co prawda, do obserwacji heliosejsmologicznych wątpię, by ten Zeiss się nadawał, a tym się tam astrofizycy zajmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
Wygląda tak, jakby go umieścili w celu obserwacji drzew, a nie gwiazd. A te drzewa przecież jeszcze urosną. Czy on nie jest na dokładkę ustawiony przy północnym skłonie tej Żurawiej Góry (w stronę Fromborka)? Z położenia cieni niewiele można zobaczyć, choć wydaje się, że drzew nie ma w stronę północnego zachodu...

 

Wybaczcie, że odgrzebuję prehistoryczny wątek, ale kilka dni temu miałem okazję kwintylionowy raz odwiedzić fromborskie obserwatorium, wykonując przy tym dwie panoramy:

 

1) widok ze ścieżki łączącej pawilon 60 cm teleskopu (po lewej) i tarasu obserwacyjnego (po prawej)

 

post-730-0-32278900-1374704869_thumb.jpg

 

2) widok z tarasu obserwacyjnego

 

post-730-0-19515500-1374704873_thumb.jpg

 

W obu przypadkach patrzyłem dokładnie na południe. Jak to wygląda "w rzeczywistości", można sprawdzić na zdjęciu lotniczym: http://bit.ly/13F9val - biały obiekt niemal dokładnie w środku zdjęcia to pawilon teleskopu, w prawo od niego taras obserwacyjny, jeszcze bardziej w prawo pawilon obserwacyjny z mniejszymi teleskopami. Widać również tzw. dom astronoma, nie widać za to pawilonu skrywającego teleskop Kazimierza Kordylewskiego - dach pokryty jest papą, a sam pawilon jest w cieniu. Obecnie teren obserwatorium (działka o powierzchni ponad 3 ha) jest przewidziany jako siedziba parku astronomicznego - więcej o projekcie tutaj: http://www.frombork.edu.pl. Niestety, realizacja postępuje w ślimaczym tempie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat ze strony obserwatorium "przewiduje się budowę czterech nowych pawilonów obserwacyjnych dla posiadanych przez muzeum historycznych instrumentów oraz nowego budynku administracyjnego, w którym będzie mieściła się sala recepcyjna, sala dydaktyczna oraz zaplecze socjalne." Jak zwykle, kasa na administracyjne pierdoły jest ale żeby wymienić wiekowy już sprzęt w obserwatorium to pewnie nie ma - a to przecież "obserwatorium astronomiczne" - co tam oglądać jak nie sprzęt i efekty jego pracy. Na stronie mizerne efekty pracy - pewnie na kamerę nie ma kasy od wielu lat.

 

Jazz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze trzy zdjęcia teleskopu i jego pawilonu:

 

post-730-0-14735000-1374741395_thumb.jpg post-730-0-27437700-1374740998_thumb.jpg post-730-0-53019200-1374741300_thumb.jpg

 

Co do parku astronomicznego, to z tego co wiem, główną motywacją jest ekspozycja historycznych instrumentów obserwacyjnych. O obserwacjach dokonywanych obecnie istniejącymi teleskopami nie wypowiadam się, to długa i złożona historia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że kilkanaście lat temu Frombork (mniejsza o to, kto personalnie) zwrócił się do Lucjana Newelskiego, czy nie wykonał by zwierciadła 60 cm do nowego obserwatorium (płytę miał dostarczyć Frombork), ale nic z tego nie wyszło... Z różnych powodów.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja powiem rzecz przykrą...

 

Otóż pomimo tego, że pieniądze są, są pisane unijne projekty i ogólnie coś w tej Polsce się dzieje, to efekty tego "dziania się" są marnowane przez naszą biurokrację, oraz polityków. Urzędnicy ze swojej strony z reguły piszą projekt tak, że to co powstanie jest nieużytkowe. Dlaczego? Otóż dlatego, że miasto nie może na tym zarabiać (niestety najłatwiej dostać kasę na projekty, które są niekomercyjne), a kiedy w ratuszu słyszą o ponoszeniu dodatkowych kosztów działania obiektu (już nie ważne co to ma być) to jedyna reakcja to rozłożenie rąk i słowa "nie ma pieniędzy". Innymi słowy powstałe obiekty nie mogą zarabiać na siebie i nawet nie ma opcji, żeby np. zapłacić grupą za nocne obserwacje, ponieważ wyklucza to projekt na bazie którego obiekt powstał. Nie wiem czy tak będzie w tym wypadku ale zakładam, że właśnie tak się stanie. Obserwatorium będzie kolejnym muzeum i bez znajomości nie będzie szans dobrać się do tych teleskopów. Pewnie parę razy do roku będą jakieś "dni otwarte" nocą, ale wtedy zapomnij o tym, że będziesz sam i będziesz miał czas na to, aby w jakikolwiek sensowny sposób wykorzystać teleskopy. Ustawią je na kilka obiektów które są "ładne" i tyle.

 

Politycy z kolei traktują obywateli jak zło konieczne. Dla nich liczy się projekt i efekt, coś co mogą pokazać i czym mogą się pochwalić przed innymi politykami. Do tego jednak wszystko musi być w dobrym stanie. Ludzie to przeszkoda. Jacyś podejrzani maniacy kręcący się w nocy po "muzeum" to przecież niedopuszczalne. Mogą coś zniszczyć i co wtedy.? Będą koszty. A poza tym, to kto zapłaci człowiekowi, który będzie z nimi chodził? Nieeee... to się zupełnie nie kalkuluje. Za duże ryzyko i wydatki, aby banda jakiś pajaców co się patrzy w gwiazdki robiła sobie co chciała.

 

Większość ambitnych projektów kończy więc jako coś, czego w praktyce nie da się użytkować. Możesz sobie popatrzeć... ale nie dotykaj.

 

Nawet nie wiecie jak bym chciał się mylić. Do Fromborka mam rzut beretem i chciałbym tam przyjeżdżać i korzystać z tego obserwatorium. Jeżeli to będzie możliwe to super, ale ja z doświadczenia wiem, że nie ma co robić sobie przesadnych nadziei. Tylko coś co jest w 100% twoje daje ci swobodę użytkowania. Jeżeli właścicielem jest ktoś inny, a zwłaszcza nasza rodzima urzędnicza brać, to zapomnij o tym. Będziesz lepiej spać. Szkoda nerwów i kalorii na myślenie o tym ;)

 

Wiem, że to mało optymistyczny obraz, ale kilka razy miałem do czynienia z połączeniem projekt - urzędnicy - władze i nie mam dobrych doświadczeń.

Na nic się nie nastawiam. Będzie to będzie... nie będzie to nie. Mam swój teleskop i politycy zwoje zabaweczki mogą sobie... ehemmmm... ;)

 

 

PS. Od społeczeństwa niczego nie oczekujcie.

http://www.jaslo4u.pl/podroz-w-gwiezdna-przestrzen-newsy-jaslo-11305

Pierwszy lepszy news i komentarz poniżej. Tak jest zawsze. Większość ludzi ma gdzieś takie rzeczy. Nie interesuje ich to, że bez takich obiektów nauka w Polsce nigdy się nie rozwinie. Nie interesuje ich to, że może ich dziecko stanie się astronomem. To przecież kosztuje i lepiej zainwestować w nowy chodnik i więcej lamp, bo za ciemno jest w nocy. Jeżeli po ukończeniu obiektu w 10 minut nie pojawi się nowy Kopernik, to znaczy, że politycy wyrzucają pieniądze w błoto. Dlatego te obiekty stoją. Dla większości społeczeństwa postęp mierzony jest gładkością chodnika. Politycy myślą tak samo, ale różnica polega na tym, że oni muszą mieć coś do chwalenia się, dlatego coś tam raz na jakiś czas postawić trzeba. Od tak dla picu...

 

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą to przyrządy ''zabytkowe'' na wzór przyrządów które były używane przed wiekami - czyli np teleskop z drewna ale z normalną optyką - a czy bedzie się dalo z tego korzytać - nie wiadomo - ....

Edytowane przez Uniwersał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

We Fromborku firma U ( znana również z producji łodzi podwodnych ) jest w trakcie realizacji postawienia dwóch obserwatoriów 5.2 metra pod repliki instrumentów Kopernika.

 

Kolejne staną obserwatorium Słoneczne 3.2 metra ze sterowaniem zdalnym - z filtrami w linii wodoru oraz w lini wapnia z kamerami , obraz Słońca z kopuły bedzię wyświetlany na stronie www oraz na ekranie 60 calowym , oraz obserwatorium do nocnego nieba z montażem CGE pro i tubą 12 calową i dobrą kamerą oraz jako body z refraktorem ES i dobrą kamera do astrofotografii. Ponadto masa sprzętu astronomicznego.

 

Ponadto będzie dobry sprzęt do wizualnej obserwacji oraz zaplecze do konferencji i spotkań.

 

Zapewniono mnie że będzie w pełni otwarte każdego astro-zapaleńca.

 

Ponadto kopuła 5.2 wraz z teleskopem 660mm będzie dostosowana do współczesnych standardów .

 

Będzie to największy w Polsce Park Astronomiczny - przypuszczam że sprzęt również z wyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Fromborku firma U ( znana również z producji łodzi podwodnych ) jest w trakcie realizacji postawienia dwóch obserwatoriów 5.2 metra pod repliki instrumentów Kopernika.

Mam pytanie czy repliki będą miały w pełni sprawne obrotowe kopuły czy tylko pomieszczenie w pawilonie? czy będzie można je używać w trakcie obserwacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy repliki będą miały w pełni sprawne obrotowe kopuły czy tylko pomieszczenie w pawilonie? czy będzie można je używać w trakcie obserwacji ?

 

Kopuły będą w pełni sprawne i sterowane z pilota bezprzewodowego , natomiast repliki będą w stu procentach przyrządami astronomicznymi przez które będzie można dokonywać obserwacji i pomiarów np sekstansem- firma która wykonała te repliki wpakowała do teleskopów obiektywy 60 mm o ogniskowej 900 mm o ile dobrze pamiętam - ze szkłami APO .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy wiadomo kto zaprojektował lokalizację z ostatniego zdjęcia praktycznie w lesie?

 

Chyba że jest przewidziana wycinka przesłaniających drzew.

 

Moim zdaniem jakiś urzędnik utopił znaczne fundusze tak lokalizując obiekty. :no:

 

Darek_B

Sorry ale nie wytrzymałem ... kolego jak sie nie znasz to proszę nie pisać ... ten projektant - urzędnik- wiedział co robi !!! Drzewa mają za zadanie ochraniać kopułę przed warunkami atmosferycznymi !... za kilka lat zarośnie i nic nie będzie widać ! czyli w razie wojny mamy bunkier ... a teleskop w szybki sposób można przemienić w wyrzutnię rakietową ! ... o tym nie pomyślałeś ...?

Pozdrawiam :icon_smile: Darku !

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.