Jump to content

Park Astronomiczny we Fromborku (było: Widzialem projekt pawilonu na wielki fromborski teleskop!)

Recommended Posts

Darek_B

Sorry ale nie wytrzymałem ... kolego jak sie nie znasz to proszę nie pisać ...

Tak bardzo, to mnie jeszcze nikt nie zmylił :) No czytam tego posta i sobie myślę "O co kurde chodzi? Przecież Naski i Darek_B to "konkretni" ludzie, a nie jacyś zieloni". Pod koniec posta kapnąłem się wreszcie o co chodzi :)

Faktycznie lokalizacja kopuł jest idiotyczna, no chyba, że jednak drzewa będą wycinane. Jeśli już jesteśmy przy temacie głupoty projektantów, to jest takie jedno obserwatorium na dachu szkoły w Polsce (nie pamiętam gdzie), które ma kopułę, której się nie otwiera (lity beton), a obserwacje w myśl projektanta mają być prowadzone przez malutkie okienka ponad podłogą :rofl: . Chyba największy idiotyzm w Polsce. Niestety nie mogę znaleźć zdjęcia, bo zapomniałem, gdzie to było.

spokojnie Panowie - wszystkie drzewa będą wycięte , tak że nie będzie nic zasłaniać - będzie to teren otwarty - pierwszym etapem były obserwatoria , drugi etap to przygotowanie terenu a trzeci etap to infrastruktura

pod podstawą betonową : wbite pale metalowe do podłoża , jest ileś tam metrów betonu a potem to co widać

• Like 2

Hmmm... A nie można było kopuł postawić na tej pięknej polanie, a drzew użyć jako osłony np. przed nawiewaniem śniegu z zimę?

No chyba, że w grę wchodzą jakieś problemy związane z samym gruntem np. własność, plan zagospodarowania, przeznaczenie działki itp.

Z drugiej strony, nie widzimy całości projektu, tylko kilka fotek, które mogą dawać fałszywy obraz sytuacji.

Nie ma co oceniać pochopnie. Ja się ciesze, bo mieszkam blisko i będę mógł do Fromborka często zaglądać.

Tylko czekać jakiś fajnych astro - imprez :)

Mam też nadzieję, że dostęp do tego miejsca nie będzie zbyt mocno ograniczany.

• Like 1

Dokładnie tak jak napisane wyżej odnośnie ''w grę wchodzą jakieś problemy związane z samym gruntem np. własność, plan zagospodarowania, przeznaczenie działki itp.''

Na wizualizacjach wygląda to naprawdę świetnie - po robotach ziemnych wizualnie park zmieni się całkowicie - sam liczę na to że ludzie z astro będą się tam udzielać a i może pracować

Obserwatoria leśne. To będzie nowy hit eksportowy z Żywca <3

Całkiem serio to jakiś idiotyczny pomysł z budowaniem obserwatoriów a dopiero potem wycinką drzew. Swoją drogą to całkiem sporo tych drzew do wycięcia będzie...

Dokładnie tak jak ''w grę wchodzą jakieś problemy związane z samym gruntem np. własność, plan zagospodarowania, przeznaczenie działki itp.''

Jaja będą, jak w grę wejdą jakieś problemy związane z samą wycinką, np brak pozwolenia, czy tam inny prostestujący eko.....obrońca środowiska :D

Czy te nowe pawilony powstaja na tzw. Żurawiej Górze?

To było miejsce tzw. "Wakacji w Planeterium" u Pana Pilskiego we Fromborku.

Byłem tam z bratem pod koniec lat 80-tych. Mielismy rozbity namiot na polu namiotowym na Żurawiej Górze.

Zajęcie były ciekawe. Brat obsługiwał strzałkę w planeterium a ja teleskop słoneczny na zewnątrz. Potem brat obsługiwał jak pamiętam wahadło foucaulta a ja na Żurowiej Górze wywoziłem taczki piachu pod wyrównywanie terenu. Obsługiwałem tez radiostację. Żórawia Góra to był UL-4 jak pamietam. Radiostacja główna to była Pasieka. To były wspaniałe wakacje i czasy gdzie ludzie mieli do siebie jeszcze zaufanie.

Kto był na "Wakacjach w Planetarium" niech coś tu napisze.

• Like 1

Obserwatoria leśne. To będzie nowy hit eksportowy z Żywca

Wiecie co, ja myślę, że to jakaś dobra ściema i tak naprawdę powstaje tam nasza tarcza antyrakietowa, a budynki są białe, bo jest spór o to jaki wzór kamuflażu użyć, więc na razie wszystko jest białe żeby ruscy nie nabrali podejrzeń. :)

Edited by Teleskop

Czy te nowe pawilony powstaja na tzw. Żurawiej Górze?

To było miejsce tzw. "Wakacji w Planeterium" u Pana Pilskiego we Fromborku.

Tak, to Żurawia Góra. Ponieważ jeździłem tam przez kilka lat na "Wakacje w planetarium", wiem, jak wygląda ten teren i chciałbym nieco rozjaśnić.

Obserwatorium zajmuje sporą działkę (ponad 3 hektary). Założono je w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej żwirowni, na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy (46 m n.p.m.), około 1 km na południe od Fromborka. Teren ten był porośnięty roślinnością "od zawsze", a przez lata z niewielkich drzew wyrósł spory las, co widać na załączonym zdjęciu (działka nr 151):

post-730-0-50451600-1406061206_thumb.jpg

Budynek w środku działki to tzw. dom astronoma - osoby opiekującej się obserwatorium, zatrudnionej jednocześnie w Muzeum Mikołaja Kopernika (właściciel terenu) i planetarium MMK we Fromborku. Lekko na południowy wschód od domu widać prostokątny dach pawilonu obserwacyjnego z teleskopami 200 i 150 mm, na wschód od niego taras obserwacyjny, a w południowo-wschodnim narożniku działki kopułę nowego pawilonu z teleskopem 660 mm produkcji firmy U. Sokole oko dojrzy na równoleżniku przechodzącym niemal dokładnie przez taras obserwacyjny, na zachód od niego, niewielki jasny trójkąt, będący w rzeczywistości fragmentem prostokąta - to dach kolejnego pawilonu obserwacyjnego z tzw. teleskopem Kordylewskiego (tak, tego Kordylewskiego!). Dom stoi w kotlince, na której ścianach umieszczono pawilony i taras. Polana, o którą pytał WilkFenris, nie jest polaną, a prywatnym polem uprawnym (działka nr 153/6), więc pozostaje poza zasięgiem obserwatorium.

Obserwatorium powstało w latach 80. ubiegłego wieku siłami wolontariuszy pracujących w ramach "Wakacji w planetarium". Zainteresowanych tą akcją odsyłam do swojej strony WWW - w tekście odnośniki do obszernych artykułów w "Uranii - Postępach Astronomii": http://stalker.republika.pl/wakacje.htm

Nie znam wszystkich zawiłości historii obserwatorium, ale wiem, że podejmowano próby uporania się z coraz bujniejszą roślinnością utrudniającą, a czasami wręcz uniemożliwiającą obserwacje. Z tego co wiem, bardziej radykalne propozycje napotykały na opór tzw. czynników wyższych (dyrekcji MMK).

Dzięki środkom unijnym, dość sprytnie wykorzystanym (cytuję: "Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo"), postanowiono przekształcić obserwatorium w coś większego, czyli park astronomiczny. Nie wiem, kto wygrał przetarg na wyposażenie obserwatorium (domyślam się, że przynajmniej część sprzętu dostarczy firma U. z Żywca), ale budynki są stawiane przez firmę z pobliskiego Braniewa w warunkach zastanych, czyli wśród drzew i krzewów. Firma U. nie ma wobec tego prawie żadnego wpływu na to, czy jej instrumenty cokolwiek zobaczą - chyba, że roślinność zostanie rozsądnie przerzedzona.

Więcej o projekcie: http://www.frombork.edu.pl/

• Like 2

Zapomniałem dodać, że przez wiele lat istniała hipoteza o meteorytowym pochodzeniu zagłębień w pobliżu obserwatorium, co samo w sobie byłoby niezwykłym zbiegiem okoliczności. Najnowsze doniesienia wskazują, że hipotezę "meteorytu fromborskiego" można wykluczyć: http://wiki.meteoritica.pl/index.php5/Krater_Frombork

Firma U dostarcza jedynie obserwatoria - bez sprzętu - modernizowana będzie kopuła 5.2m z teleskopem 0,66m do sterowania zdalnego - wymienione wszystkie mechanizmy , klapy , napędy - zobaczymy jak daleko uda się posunąć automatyzację teleskopu

Edited by Uniwersał
  • 1 year later...

Park Astronomiczny we Fromborku został oficjalnie otwarty, można go zwiedzać od dzisiaj.

Więcej informacji na stronach Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku (http://frombork.art.pl/pl/planetarium-obserwatorium/) oraz Parku Astronomicznego (http://frombork.edu.pl/).

• Like 1
  • 5 months later...

Z nowości :

- park będzie miał automatyzowaną kopułę oraz teleskop 660mm ( ktoś podobno (niejeden) z astro-środowiska nawalony wieszał się po nim jak pracował )

- powstanie zdalne obserwatorium słoneczne z teleskopem : Solarmax w linii wodoru i z PST w linii wapnia

- powstanie zdalne obserwatorium księżycowe do obserwacji Księżyca z Apo 80mm

Obraz będzie transmitowany na stronę www . Programy do sterowania obserwatorium będą całkowicie niezależne od użytkownika . Firma programistyczna napisała już program do automatycznego odszukiwania słońca i księżyca na niebie przy zastosowaniu Celestrona CGEM an bazie autoguiderów.Działa fajnie.