Skocz do zawartości

Zakupy - aparat, akcesoria do teleskopu


Ainar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem czy to zasługa filmu o obłokach srebrzystych i zorzy, czy może szerokich kadrów z Drogą Mleczną w tle czy w końcu temat Agatki ale coś mnie zaczęło ciągnąc do astrofoto. Posiadam Syntę 12" więc pewnie tylko planety wchodzą w grę ale - jak na kogoś od wizuala - i tak super. Bez zbędnego pisania przejdę do listy zakupów:

 

Aparat:

Ostatnie tematy i reszta wątków mówią o Canonie 600D, więc o ile nikt nie zaproponuje niczego innego pewnie kupie ten model w zestawie z kitowym obiektywem 18-55mm (do szerokich kadrów). Do tego jakiś pseudo teleobiektyw do dalekich obserwacji , myślałem o Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II. Tani i chyba do moich wymagań będzie ok, ale poczekam na opinie kogoś mądrzejszego. Aparat ma być uniwersalny, zarówno na rower jak i na statyw z Drogą Mleczną.

 

Statyw lub montaż:

Nigdy nie fotografowałem nieba, wiem, że jakiś montaż z prowadzeniem będzie potrzebny.

 

Akcesoria do teleskopu:

Jako, że ostatnio mój związek z Syntą przechodzi kryzys :D trzeba kupić jakiś środek łagodzący.

 

  1. Filtry:
    OIII - moja propozycja Lumicon 2". Czeluście Astropolis podpowiedziały, że jak mam kupić filtr to najlepiej docelowy więc 2" - poza tym mam już Solar Continuum 2"
    ALP lub UHC - nie mam wybranego faworyta, z balkonu (tak, tak :D DA się Syntą 12" obserwować z balkonu) niebo straszne, max jakieś 3mag, poza miastem w zenicie dobije do 5,5 może 6.
  2. Okulary:
    Oprócz kitowych mam ES'a 14mm którego też mi tu polecono, okularek sprawuje się świetnie, więc następny pewnie też będzie ES. Planuje zakup jeszcze 2 - coś do planet i coś na szeroko. Kiedyś chciałem ES'a 30mm ale odradzono mi ze względu na to, że stracę trochę światła (źrenica wyjściowa jeśli dobrze pamiętam?).
  3. Koliamtor:
    CATSEYE lub HoTech, czytałem recenzje obu i... nie wiem który wybrać. Skłaniam się ku Catseye ale...

 

Pewnie większość starszyzny jest na zlocie ale może ktoś się znajdzie kto wyraziłby swoją opinię. :P

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka to Synta, czy pełna tuba czy zsuwana... jeśli pełna to żeby posadzić ją na konkretnym montażu pasowałoby usztywnić tubę bo blacha jest za giętka. Jeśli zsuwana to tylko platforma paralaktyczna lub upgrade GoTo do dobsona którym możesz robić zdjęcia tylko na krótkich czasach.

 

1. OIII jak najbardziej wskazany ale pod niebem miejskim rewelacji nie będzie.

2. Na planetach bardzo pozytywnie zaskoczył mnie ES 6.7mm. Nie wiem jak ES 30mm, ale Nagler 31mm któego używam jest dla mnie absolutnie docelowy. Oczywiście cena przemawia za ES-em.

3. Czy będzie to Hotech, Catseye czy zwykły kolimator laserowy Baadera - tak samo dobrze skolimujesz teleskop, więc pytanie czy jest sens przepłacać?

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Widzę, że trochę nie jasno napisałem - montaż tylko do aparatu, nie do teleskopu, jakieś prowadzenie, żeby posadzić aparat i przez noc zrobić szeroki kadr nieba ale tylko aparat. Synta 12" cała tuba.

Co do Naglera - też kiedyś marzyłem o walizce docelowych Naglerków 2" ale jednak cena jest ultra zaporowa :) przynajmniej na chwile obecną.

Zwykle używam metody Hamala ale tylko raz udało mi się skolimować teleskop, że byłem naprawdę zadowolony, spajki igła. Więc jak już mam wydawać pieniądze na kolimator - to niech to będzie ten najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.