Skocz do zawartości

Kometa C/2012 S1 (ISON) już widoczna na porannym niebie


Rekomendowane odpowiedzi

I ja próbowałem, wczoraj silny wiatr przywiał chmury zanim dojechałem na miejscowke, a dziś niebo było czyste oczywiście z wyjątkiem miejsca gdzie miała być kometa czyli norma, susasumarum zmarzniety i spóźniony do pracy,a komety brak

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pojechałem dziś w nocy z Grzegorzem Guzikiem z tego forum i kraterem z forum sąsiedniego na Koskową Górę. Gdyby nie to, że każdy z nas musiał być w Krakowie z powrotem przed 8, być może byśmy do Was dołączyli... Z tego co widzę, to miejscówka bardzo klimatyczna :)

 

My też musieliśmy walczyć z chmurami, ale akurat między 5:15 a 5:40 kometa C/2012 S1 (ISON) znajdowała się w stosunkowo cienkiej warstwie cirrusów i byłą bez trudu widoczna w teleskopie (33 cm) i bardzo słabo w lornetkach. W teleskopie wyglądała niemal jak gwiazda w dość gęstej mgławicy. Momentami, zerkaniem widoczny był bardzo słaby warkocz o długości około 0.1 stopnia. Teleskopem oceniłem jej jasność na 5.4 mag, przy średnicy głowy równej 2'. W lornetce wyglądała jak delikatnie nieostra gwiazda. Lornetką oceniłem ją na 5.0 mag i 3'.

 

Na razie prognozy są dla południowej Polski bardzo złe, a warunki do jej obserwacji gwałtownie się pogarszają. Prawdopodobnie nie będzie mi już więc dane dojrzeć jej przed peryhelium. Za to jeśli przeżyje przejście przez peryhelium, pewnie będę w grudniu wielokrotnie szukał miejscówki wolnej od mgieł - prawdopodobnie gdzieś w górach. Jeśli będzie po co, pojadę nawet w Tatry ;)

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jej nie widziałem i wychodzi na to że nie zobaczę :ermm:

 

Wczoraj wieczorem niebo było mgliste ale jeszcze przyzwoite, poobserwowałem Jowisza i M42 przez lornetkę co dawało pewne nadzieje na upolowanie komety. Niestety nad ranem ledwie dało się zauważyć najjaśniejsze gwiazdy a na wschodzie była wysoka warstwa chmur..

 

Pozostaje mieć nadzieję że przetrwa i grudniowa pogoda okaże się łaskawsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając dziś rano na kometę ISON, wcześniej obserwowałem kometę Lovejoy.

Nisko nad horyzontem majaczyły się cirrusy, poza tym chyba miasto (dym z kominów, wilgotność, LP) to nie najlepsze warunki na tę kometę teraz. No i jasny łysol świecił. Nie udało mi się zobserwować komety.

 

Ale zrobiłem sobie autoportret i jeszcze coś mi się ukazało ... ISS :)

 

DSC_9244-ok2.jpg DSC_9252-z-ISS2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na yahoo comete ml group pojawila sie informacja(spaceweather.com tez ja podaje), ze 19 listopada doszlo do drugiego wybuchu komety ISON. Wg tej relacji kometa ma obecnie 4,0 mag. Na tym amatorskim zdjeciu wykonanym 20 listopada rzeczywiscie widac jasny objekt http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Bart-Declercq-ISON_20131120_6h06UT_1384929641.jpg

 

Moze kogos tez zaciekawic ta stronka, http://www.nasa.gov/content/goddard/timeline-of-comet-ison-s-dangerous-journey/#.UoxhRyfwtgI gdzie w dolnych 3 akapitach sa informacje co nas mniej wiecej czeka, "jesli" kometa minie szczesliwie słońce. Gdzies indziej czytelam ze to "jesli" to jest DUŻE JESLI!

21 listopada, gdy amatorskie obserwacje wizualne komety z ziemi ze wzgledu na zblizanie sie do slonca beda juz utrodnione, kometa stanie sie objektem obserwcyjnym dla sond kosmicznych (chyba tez jakiejs bedacej niedaleko merkurego).

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Ja też postanowiłem zapolować na ISON'a .

Co z tego wyszło widać na załączonej fotografii.

Po krótce tylko powiem że jestem zły na samego siebie bo zaspałem . Pogoda była niepewna ,więc się nie nastawiałem .

Budząc się ok.6-tej moim zaspanym oczom ukazało się czyściutkie niebo . Zanim dotarłem na miejscówkę , zlokalizowałem rejon na niebie i rozstawiłem statyw było już prawie przed siódmą , a o tej porze to już jaśniutko niestety .

 

Tech.:

Nieruchomy statyw

canon 6D

exp.15sek

ISO3200

Na zdjęciu :

pierwszy plan - Karpacz , w głębi szczyt Skalnego Stołu no i u góry ledwo widoczna ISON.

 

Pozdr.

 

 

 

 

IMG_6576textRes.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mało punktów odniesienia, ale przyjmując, że ślad z lewej na dole to Saturn, następnie na północny zachód Merkury, to pozycja ISONa się zgadza. Szkoda, że góra kadru urywa się przed Spiką - wtedy miałbym pewność. Ale jasność komety można ocenić aż na +0,5mag - dość sporo.

 

EDIT:

 

 

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mało punktów odniesienia, ale przyjmując, że ślad z lewej na dole to Saturn, następnie na północny zachód Merkury, to pozycja ISONa się zgadza. Szkoda, że góra kadru urywa się przed Spiką - wtedy miałbym pewność. Ale jasność komety można ocenić aż na +0,5mag - dość sporo.

 

EDIT:

 

attachicon.gifison.jpg

 

Problem w tym, że obserwacje z dzisiejszego poranka mówią o jasności 4-5 mag...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa obiekty, to nie może być Merkury i Saturn. Jeśli przedłużymy linię po której porusza się obiekt podejrzany o bycie Merkurym, okaże się, że Saturn jest powyżej tej linii. Tymczasem Saturn ma aktualnie bardziej południową deklinację niż Merkury i powinien znaleźć się zauważalnie poniżej takiej linii... Co więcej, Saturn powinien być widoczny znacznie słabiej niż Merkury, bo nie dość, że jest od niego o około 1 mag słabszy, to jeszcze świeci znacznie niżej, przez co powinien być znacznie mocniej "przygaszony" przez ekstynkcję atmosferyczną.

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej części nieba są obecnie dwa jasne obiekty: Merkury -0,6mag i Saturn +1,3mag. Gwiazdy Wagi mają poniżej +2,5mag i jedynie Spika ma +1mag. Możemy rozpatrzeć wariant w którym najjaśniejszym obiektem jest Spika, a w dolnym lewym rogu Merkury. Ale wtedy nie mam pojęcia czym jest zaznaczony obiekt. Trudno też jednoznacznie ocenić dokładny ślad obiektu w lewym dolnym rogu ze względu na lekką nieostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej części nieba są obecnie dwa jasne obiekty: Merkury -0,6mag i Saturn +1,3mag. Gwiazdy Wagi mają poniżej +2,5mag i jedynie Spika ma +1mag. Możemy rozpatrzeć wariant w którym najjaśniejszym obiektem jest Spika, a w dolnym lewym rogu Merkury. Ale wtedy nie mam pojęcia czym jest zaznaczony obiekt. Trudno też jednoznacznie ocenić dokładny ślad obiektu w lewym dolnym rogu ze względu na lekką nieostrość.

 

Prawdę powiedziawszy, podejrzewam, że co najmniej jeden obiekt nie jest ani gwiazdą, ani planetą ani kometą. Może to być np. ślad po samolocie (?). W każdym razie ta trójka to na pewno nie jest kometa - Merkury - Saturn.

 

Najświeższe oceny są takie:

 

2013 Nov. 20.49 UT: m1=4.8 (Todd Augustyniak)

2013 Nov 20.31 UT:, m1=4.5, (Maciel Sparrenberger)

2013 Nov. 20.22 UT: m1=5.0, (Jose Chambo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, to nie może być tak jak podałeś, bo stosunek odległości kątowych Spica-Merkury/Merkury-Saturn wynosił ok.2.2, a na zdjęciu jest to zaledwie 1.25.

 

Na podstawie dwóch kościołów oraz góry Skalny Stół widocznych na zdjęciu określiłem prawdopodobne miejsce, z którego fotografował tomero - zachodnie zbocza wzgórza Karpatka. Z tamtego miejsca szczyt Skalnego Stołu ma azymut 136. Kometa ISON miała z tamtąd taki azymut o 6:55, co jest w zgodzie z przybliżonym czasem, który podał tomero w swoim poście, "kometa" jest widoczna nad szczytem góry. Co więcej stosunek odległości ISON-Merkury/Merkury-Saturn wynosił wg CdC 1.27, czyli bardzo blisko stosunku 1.25 ze zdjęcia (różnica może wynikać z dystorsji obiektywu albo innych czynników).

Jeżeli gdzieś się machnąłem, to będę wdzięczny za sprostowanie.

 

ALE, ten rzekomy ISON na zdjęciu jest zwyczajnie za jasny. Myślałem, że może nastąpił jakiś wybuch, ale Piotrek zamieścił najnowsze oceny jasności, które na to nie wskazują.

 

Tomero, wrzuć na dropboxa oryginalne zdjęcie, może coś się wyjaśni.

 

EDIT

Pomierzyłem jeszcze kąty i się mocno nie zgadzają (mam na myśli kąt jaki tworzy prosta Saturn-Mekrury z prostą Merkury-"obiekt"). ISON powinien być nieco niżej nad horyzontem. To musi być jakiś artefakt (?), może meteor stacjonarny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , wracam z pracy i podrzucę gdzieś RAW. Będę wdzięczny za sprostowanie i opisanie tego fragmentu nieba . Miejscowka to oczywiście wschodnie zbocza Karpatki , azymutu nie pamietam dokładnie , ale raczej poniżej 130* a horyzont na Skalnym Stole to ok. 9*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.