Skocz do zawartości

Nowa dość jasna kometa - C/2013 R1 (Lovejoy)


Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda dopisała. Zaobserwowałem przed chwilą (z dachu domu) kometę C/2013 R1 (Lovejoy). Łatwa do znalezienia.

Zrobiłem też kilkanaście zdjęć.Coś tam postakuję ;)

 

Teraz popijam herbatkę i czekam na kometę C/2012 S1 (ISON).

 

PS. przed pobudką śniło mi się, że obserwowałem z kimś kometę ISON. Była różno kolorowa z warkoczem wyglądającym jak liść ... hmm dębu ? :D

Piękny kolorowy sen. Potem pobudka i obserwacja z dachu Lovejoy'a. Fajne co ?!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj, przed szóstą, na polach pod Wrocławiem, z lornetką 16x50 i Lovejoy z ISONem ustrzelone.

Lovejoy, to łatwy obiekt - duża, jasna rozmyta głowa.

ISON - mała skondensowana, dzięki czemu do wyszukania na jasnym tle przy powiększeniu 16x.

Encke nie zaobserwowałem - południowo-wschodni horyzont był lekko zachmurzony i choć Merkury był widoczny jak na dłoni, to na kometę nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapię (ledwo) już ISONa na zdjeciach, ale jest jeszcze za nisko. Wracam na dach....

 

Szkoda "tracić oczu" na ekran kompa jak się chce obserwować komety... To nie musi przecież być relacja na żywo :) Już sam aparat nieźle oślepia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do komety C/2013 R1 (Lovejoy) - dziś nad ranem wybrałem się z Grzegorzem Guzikiem z tego forum oraz kraterem z forum sąsiedniego na Koskową Górę. Powietrze było przejrzyste, ale trochę przeszkadzały snujące się po niebie cirrusy. Pomimo tego kometa C/2013 R1 była całkiem nieźle widoczna w lornetce 10x50. Oceniłem ją dziś już na 5.2 mag. Na ciemnym, bezksiężycowym niebie musiałaby wyglądać naprawdę fajnie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z porannych zdjęć najciekawiej wyszła kometa Lovejoy. Poniżej stack 10 klatek 13 sekundowych na ISO 1600 i f/5.6 oraz ogniskowej zaledwie 55mm (obiektyw kitowy 18-55mm).

 

 

wycinek zdjęcia

 

DSC_9229-ok.jpg

 

 

 

 

 

i porównanie stacku z jedną klatką...

 

porownanie.jpg

 

 

Próbowałem ustrzelić też kometę ISON ale bez powodzenia...

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, a którego listopada osiągnie maksimum jasności na niebie?

 

Kometa jest już około maksimum jasności. Za to jasność podobna do aktualnej powinna utrzymać się jeszcze przez kilkanaście dni. Kometa dziś minęła Ziemię w najmniejszej odległości (około 60 milionów kilometrów) i od jutra będzie się już od nas oddalać. Za to będzie się ciągle jeszcze zbliżać do Słońca. Obydwie zmiany będą się kompensować, dzięki czemu jasność komety przez jakiś czas powinna być mniej więcej stała.

Spodziewam się jednak, że na przełomie listopada i grudnia zauważymy lekko (o ok. 0.5 mag) wzrost jasności komety w ocenach wizualnych wywołany tym, że będzie ją można obserwować wtedy na ciemnym niebie, dzięki czemu będzie widać większą część jej głowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem kometę w nocy sobota/niedzielę. Strzeliłem jakieś 1,5h fotek, które za niedługo się pojawią. Kometa szybko zasuwa - nie sądziłem, że aż tak i prawie by wyszła z kadru, gdyby nie zastał mnie świt :) Obserwowałem ją również Przez Syntę 10". Wyglądała znakomicie - bardzo wyraźna i duża głowa z jaśniejszym jądrem. Szkoda, że ma taki słaby warkocz - chyba niedostępny dla wizuala? Cały czas przewijały się po niebie cirrusy.

 

Później wziąłem się za ISONa. Niestety nisko cirrusów było jeszcze więcej, więc warunki fatalne. Obserwowałem jedynie Nikonem 12x50. Kometa była wyraźna, choć słaba i lekko rozmyta. Musiałem długo się upewniać, czy to na pewno ona, ale ostatecznie potwierdziłem to. Szkoda, że już tak blisko Słońca jest. Na fotki nie było szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eq5 z napędem czy bez ?

Z napędem. Z racji dużej jasności tła nieba, ekspozycje były krótkie, więc bez napędu na dużo wyższej czułości też możnaby próbować.

Ja użyłem ogniskowej 180mm, czułości 1000 ISO tylko i czasy migawki były 5x 4"

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Lovejoy sfotografowana z Piotrkowa 19 listopada pomiędzy godziną 1:00 a 2:30. SAC10, Fujinon 12.5-75/1.2@75/1.2, 100 klatek z ekspozycją 30 sekund, obróbka w Maxim DL.

 

attachicon.gifGroup1_crop-RGBkalibrowane2.jpg

 

 

Teraz tylko czekać aż Księżyc "zmaleje" i na pogodne noce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.