Skocz do zawartości

Kupiłem montaż i co dalej...


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę, napiszcie co muszę jeszcze mieć, że montaż (Takahashi EM-10) przekształcić w precyzyjną maszynkę do robienia zdjęć.

Na montażu będę sadzał aparat z obiektywami fotograficznymi, zatem montaż lunetki guidującej na "teleskopie" nie wchodzi w grę. Trzeba jakiś inny patent zastosować.

 

Potrzebuję guiding, zatem zapewne QHY5 + szukaczoguider. Który wybrać?

 

Mam Maxim 5, jaki soft jeszcze będzie mi potrzebny?

Bardzo będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, super, że kupiłeś ten montaż :-)

Co do guide to możesz zamontować na poziomym dovetailu z jednej strony mocowanie do aparatu a z drugiej mocowanie do lunetki szukaczoguidera. Dziki stosował takie rozwiązanie - warto się tylko upewnić, że wszystko jest skręcone na maxa. Co jest ważne - musisz tak to rozwiązać by dało się wyważyć oś deklinacji - a aparat z obiektywem będzie zdecydowanie cięższy niż szukaczoguider.

 

Szukacz, to zwykły 9x50 SkyWatchera lub to co mówił Maciek - Orion Guide Scope. To drugie ma ten plus, że zamiast okularu z krzyżem ma juz mocowanie do kamerki (gwint T2). Przy zwykłym szukaczu będziesz musiał dorobić złączkę - najlepiej u Mitka.

 

Jak już to ogarniesz + całe okablowanie tak żeby nie ograniczało pracy montażu i nie ciągnęło to wtedy przyjdzie czas na podłączanie wszystkie go kompa.

 

Na razie mechanika, później informatyka :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałem pisać, co potrzebuję oprócz wiaderka kabli :)

 

A żeby kolegom wyjaśnić:

Na zlocie w Stężnicy, gdzie miałem przyjemność poznać Jacka, towarzyszyłem mu przy rozstawianiu zestawu. W pewnym momencie Jacek przytargał spore, zielone wiaderko pełne... czegoś. Zapytałem co jest w wiaderku, a on ze stoickim spokojem odpowiedział: "kable". W pierwszej chwili nie dałem wiary, ale... w miarę opróżniania wiaderka przekonałem się, że faktycznie - były tam tylko kable.

 

Na całe szczęście uspokajam, ten element zestawu już mam, stoi w łazience, ładne, czerwone - w sam raz się nada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to jak masz już wiaderko :)

to teraz możesz pomyśleć o jakimś sprytnym patencie na połączenie rurki guidera (szukacza) z obiektywem,

bo to chyba kluczowa sprawa, w/g mnie stopka typowego guidera 9x50 jest za wysoka, a i niezbyt sztywna, ma plastikową śrubkę na sprężynce i gumowy oring, więc pomyśl może o czymś takim:

 

4035811-C6%20with%2050mm%20autoguider.jp

 

aby w efekcie zmontować coś takiego:

 

600mm_dovetail.jpg

 

czyli namiastkę ławy optycznej, za którą będzie robił dovetail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zastosuj rozwiązanie moje skopiowane przez Pawła :) z guiderem mocowanym na przykręconym bezpośrednio do niego dovetailu na siodełku . O oryginalnej stopce do szukacza najlepiej zapomnij od razu :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma mocowanie do okularów 1/4 cala czyli nosek do kamerki tez wejdzie. Tyle że kamerka to nie okular i pewnie nie będzie ostrzyła :)A tak wspaniała konstrukcja celownika na pierścieniach jest tylko źródłem problemów. Gwiazdy i tak nie będziesz szukał bo taki szukacz z kamerka QHY5 zawsze znajduje gwiazdkę a to mocowanie to tylko źródło potencjalnych problemów.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że większość okularów ma płaszczyznę ostrości parę/naście mm przed przednią soczewką, a przednia soczewka zazwyczaj znajduje się w nosku okularu, natomiast kamery ccd swoją płaszczyznę ostrości mają ją już za nim i to nawet parę cm, po prostu wygląda na to, że braknie back focusa dla kamery w tym szukaczu (musiałbyś ją jeszcze głębiej wsadzić) i po prostu nie wyostrzy

mimo, że w markecie piszą że może służyć za guider to na stronie producenta pisze tak:

 

 

The finder can only combined with autoguider which has the 1,25" housing.

-- Starlight Lodestar
-- Astrolumina ALCCD5-II

Other guider will not work because you will not reach the focus.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4064_TS-50mm-straight-viewfinder-and-mini-guiding-telescope-with-bracket-and-1-25--focu.html

 

a skoro chcesz guidować inną kamerą, więc guider może lepiej kup np. taki: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6383_TS-Optics-50-mm-DeLuxe-Mini-Guiding-Scope-and-Finderscope.html

albo jakiś inny standardowy 9x50 i do niego złączkę: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4708_Parfocal-Adapter-T2-for-8x50-finders-by-TS--GSO--Meade-for-Autoguiding.html obejmy i jakieś siodełko

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako lunetkę do guidingu posiadam ten szukacz (dedykowany do guidingu):

http://astromarket.pl/astrofotografia-1/guiding/lunetka-do-guidingu-orion-50mm.html

U mnie nie ma problemów z wyostrzeniem z kamerą QHY5v mono. Aby wyostrzyć wysuwam kamerę o około 3-4 mm z wyciągu. Aby dokładnie wyostrzyć to odkręcam obiektyw szukacza (ma dość spory zapas gwintu) i odpowiednio reguluję.

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie mi proszę, bo nie kumam.

W opisie kamerki QHY5 (np. tutaj: http://astromarket.pl/astrolumina-alccd5-ii-autoguider-i-kamera-planetarna-qhy5-ii.html) pisze:

 

ALccd 5 została przygotowana do pracy jako autoguider oraz jako kamera planetarna. Nie jest przystosowana do fotografowania obiektów głębokiego nieba przy czasach naświetlania dłuższych, niż 1 minuta.

 

Nie mogę tego pojąć, bo wydawało mi się, że ideą pracy guidera jest stały podgląd guidowanej gwiazdy - jak to jest możliwe, skoro producent nie zaleca czasów dłuższych niż minuta? Przecież guiding często pracuje całą nockę.

Rozjaśnijcie proszę mój mózg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, guider pracuje w interwałach - naświetla klatkę ok 3-4sek, następnie wysyłane są korekty do montażu i znów guider naświetla klatkę 3-4 sek.

Kamera nie obserwuje w trybie liveview bo wtedy guidowałbys seeing a nie faktyczny dryf gwiazdy.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.