Skocz do zawartości

Przeróbka kompaktu na pełne widmo


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Temat nie jest astronomiczny, ale sprzętowo pokrewny. Zachęcony niedawną wymianą postów z mertim w wątku „DO industrialu” postanowiłem wprowadzić słowa w czyn. Wyjąłem z szafy stary kompakt Sony DSC-H10, rozkręciłem go i usunąłem filtr IR-cut znad sensora. Poziom trudności: nieco powyżej przeróbki LifeCama do astrofoto, dłużej i ostrożniej. Cel: oprócz przyjemnych wizualnie zdjęć roślinności także użycie jako kieszonkowca do dalekosiężnych zdjęć w podczerwieni (maksymalna ogniskowa 63 mm dzięki jego małym pikselkom to jak 200 mm z Nikonem albo 94 mm z Chameleonem).

Po dostaniu się do wnętrza zbadałem je Chameleonem z Astronomikiem, by upewnić się, co usuwać:
http://vimeo.com/74676811

Po udanej operacji skręciłem całość, odpaliłem i... coś poszło nie tak:
śmieci_m.jpg

Na szczęście była to tylko niedokładnie wpięta jedna z taśm sygnałowych. Po poprawce przyczepiłem taśmą Baader IR-pass 685 nm na przedzie (trochę winietuje na najkrótszych ogniskowych):
zfiltrem.jpg


Nie da się w pełni przetestować o tej porze z braku Słońca i oświetlonej roślinności, ale efekt głębokiej penetracji skóry mogłem sprawdzić na poczekaniu:

widzialne (Nikon):

ręka_vis_m.jpg

podczerwień:
ręka_IR_m.jpg

 

Bardzo dobrych efektów w podczerwieni się tym nie osiągnie (nie ma RAWów, brak ustawiania balansu bieli wg punktu, kompresja i artefakty odszumiania psują szczegóły), ale jako kieszonkowiec do zabawy powinien się sprawdzić.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na przykład rozgrzana lutownica już sie łapie na ten zakres podczerwieni którą widzi taka zwykła matryca z usuniętym filtrem?

 

E, raczej nie, lutownica o temp. 200° C promieniuje najmocniej w długości 6,12 μm, o rząd wielkości więcej niż dolny zakres naszej czułości.

 

Dziś pochmurno, ale bliska podczerwień i tak daje o sobie znać:

h10mod_ir685_m.jpg

 

 

Teraz tylko czekam na w miarę słoneczny dzień i wypróbuję go na Babiej Górze z hałdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć widzę takie zdjęcia, zastanawiam się co to ma wspólnego z podczerwienią, bo ja tu widzę jakąś pokręconą reprezentację kolorów. Jam laik, ale na chłopski rozum, jeśli coś jest cieplejsze, to będzie na zdjęciu jaśniejsze, bo silniej promieniuje w paśmie podczerwonym. Trudno uwierzyć, że opony tej ciężarówki są o wiele zimniejsze od listków na drzewach, których ciepło jest stale odbierane przez każdy podmuch powietrza.

Czy jeśli tym aparatem wykonać zdjęcie w całkowicie ciemny pokoju - zero fotonów w widzialnym paśmie, to czy zobaczy on wiszący na ścianie i mocno rozgrzany klasyczny kaloryfer?

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć widzę takie zdjęcia, zastanawiam się co to ma wspólnego z podczerwienią, bo ja tu widzę jakąś pokręconą reprezentację kolorów.

to czy zobaczy on wiszący na ścianie i mocno rozgrzany klasyczny kaloryfer?

 

 

Wątpię. Matryca chwyta tylko bliską podczerwień (nie po to jest zrobiona). Chociaż jak zdjąłem filtr z mojej kamery (wysokoczuły kolor) to żarzący papieros z kilku metrów wyglądał jak szary patyk z dużą kulką białego światła. Pilot od TV to wygląda jak latarka szperacz.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, rozróżnij dwie kwestie: mamy bliską podczerwień (długości 700-900 nm) – i na taką czułe są sensory jak w tym aparacie (czy kamerce Chameleon) oraz podczerwień termiczną – która ma długości fali o rząd wielkości większe (kilka mikrometrów). Fotografie jak tu to nie termowizja. W ciemnym pokoju nic się w ten sposób nie zobaczy, w tym ciepłych ludzi, zwierząt i kaloryferów. Natomiast bliska podczerwień (obecna w świetle słonecznym i, słabiej, w sztucznym) silnie odbija się od roślinności (stąd jasne listowie), głęboko wnika w skórę (stąd portrety w silnym słońcu wychodzą „mlecznomarmurowe”), a także, co mnie obecnie najbardziej interesuje, bardzo słabo rozprasza się w atmosferze – co umożliwia robienie dalekosiężnych zdjęć (gdzie światło widzialnie niknie w zamgleniu).

Kwestia kolorów jest słusznie podniesiona. „Kolory” na tym zdjęciu nie mają oczywiście nic wspólnego z prawdziwymi; pokazują po prostu, na ile poszczególne filtry barwne przepuszczają bliską podczerwień (a i tak zmieniłem jeszcze balans bieli; w efekcie kolory są tu czysto abstrakcyjne).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za wyjaśnienie i zainteresowaniem będę wypatrywał jak się to sprawdzi w astrofoto.

sądzę, że się nie sprawdzi :-) WielkiAtraktor pisze o zdjęciach dalekosiężnych - ziemskich. Były kiedyś eksperymenty z IR w astrofoto ale genialnie to psuje gwiazdy (rozmywa i plackuje)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć widzę takie zdjęcia, zastanawiam się co to ma wspólnego z podczerwienią, bo ja tu widzę jakąś pokręconą reprezentację kolorów. Jam laik, ale na chłopski rozum, jeśli coś jest cieplejsze, to będzie na zdjęciu jaśniejsze, bo silniej promieniuje w paśmie podczerwonym. Trudno uwierzyć, że opony tej ciężarówki są o wiele zimniejsze od listków na drzewach, których ciepło jest stale odbierane przez każdy podmuch powietrza.

Czy jeśli tym aparatem wykonać zdjęcie w całkowicie ciemny pokoju - zero fotonów w widzialnym paśmie, to czy zobaczy on wiszący na ścianie i mocno rozgrzany klasyczny kaloryfer?

 

 

Chodzi tutaj o balans bieli, gdzie zielony = biały. Ot co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rofl: dobre w astrofoto :Loveit: :Loveit: :Loveit:

Śmiej się śmiej złośliwcze :)

 

Rzuciłem okiem na link do ziemskiej fotografii. Różnica jest kolosalna, masakryczna i powalająca. Aż żal d. ściska, że nie można w ten sposób luminacji DS-ów robić.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie Adamie.

 

Ja mam jeszcze kompakta sony (Mavica mvc cd500), który nigdy filtra nie miał. Kupiłem do niego taką tulejkę-adapter (do h10 też powinny być) i wkręcam filtr ir średnicy 52mm.

Myślę, że sporo starszych kompaktów może być od urodzenia bezfiltrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem wczoraj o lutownicę bo gdzieś ktoś pisał że to możliwe a ja mam kamerę bez filtra dopiero od paru dni i jeszcze nie zdążyłem wszystkiego sprawdzić i wyposażyć się w niezbędne akcesoria... ale dzisiaj już sie trochę pobawiłem i oto co wyszło!

 

lutownica.jpg

 

tak więc temperatura rzędu 300°C daje w paśmie ~1μm (czy dokąd tam sięga czułość CCD) na tyle silną emisję że daje się to bez problemu złapać kamerą bez filtra - o ile jest wystarczająco ciemno żeby to "światło" nie gubiło się w ogólnym oświetleniu. bo jednak odbieramy bardzo niewielki fragment tego promieniowania, reszta przypada na fale dłuższe. widać to na zdjęciu bez filtra, gdzie widziany przez kamerę blask od leda jest o wiele jasniejszy niż świecenie grotu lutownicy, mimo że na świecenie idzie ileśtam watów prądu a na leda prawie nic.

 

btw. jako filtr IR cut posłużył baader neodymium (który myślałem że już sie do niczego nie przyda bo w wizualu nie dostrzegłem jego zalet), i to nie do końca odpowiada rzeczywistości, ale jakos tam udało mu się odciąć podczerwień więc powiedzmy że to IR cut :P

 

a dla porównania to samo w termowizji:

lutownica-termo.jpg

(czarny obłok wokół świecącego grotu to efekt podciągania kontrastu, który w tej sytuacji jest zupełnie nie na miejscu, ale to taka własnie kamera - do wykrywania w nocy obiektów cieplejszych od otoczenia, a nie do pomiaru temperatur)

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO wystarczy najmniejsze, czułość jest wystarczająco dobra. Natomiast żaden z wbudowanych trybów balansu bieli i reprodukcji kolorów nie daje „na dzień dobry” zadowalających rezultatów (no dobra, tryb B&W jest OK – ale polubiłem te wirtualne kolory), a niestety edycja 8-bitowego JPG (np. automatyczny balans bieli w GIMPie albo RawTherapee) wyciąga paskudne artefakty odszumiania i kompresji. W praktyce muszę to przeskalować z 8 do ~2 megapikseli, żeby jakoś wyglądało. Efekty mi się podobają:

 

staw2.jpg

(uwaga: silnik forum „dokompresował” to, oryginalny obrazek jest znacznie czystszy)

 

i myślę, że w przyszłym sezonie skuszę się może na używany korpus NEX albo mikro 4/3 do poddania tej operacji. Do tego adapter na mocowanie Nikona i będe mógł używać obecnej szklarni, a w adapterze akurat zmieści się filtr 1,25".

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, mavica to była wyższa półka kompaktów, więc mogę zapisać obrazki w tiffie (choć automatyczne odszumianie przez soft aparatu mam przymusowe).

Z tą szklarnią to nie będzie tak łatwo. Zwykłe (ziemskie) foto IR najfajniej wychodzi w szerokich kadrach i wymaga jasnych obiektywów. W praktyce z nikonem d70 (nie ma filtra!) używałem tylko jasnego 50mm i zooma 24-70mm. No i wkręcałem normalny "hoyafilter" IR. Astronomiczny 1,25" widzę że winietuje Ci troszkę.

Będę śledził Twoje działania, bo d70 mnie wkurza, a mavica ledwie zipie i potrzebuje następcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście winietuje dlatego, że tutaj jest na czubku obiektywu, a oprawka filtra jest dość wysoka. Z bezlusterkowcem wewnątrz adaptera, tuż nad sensorem, nie powinno być problemu (filtr 1,25" ma chyba jakieś 30 mm średnicy szkiełka, więc APS-C NEXa pokryje na styk – chyba że będzie musiał być sporo ponad, żeby nie kolidować z migawką – ale już na mikro 4/3 na pewno wystarczy z naddatkiem). Najwyżej rzucę tę ideę i faktycznie kupię duży filtr na obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.